מיוחד: עסקת השבויים

"להפוך את השמחה בלבנון ללוויה המונית"

תגובות סוערות בעקבות העסקה. ח”כ אלדד כינה את חוטפי החיילים "בני מוות". סילבן שלום: "העסקה מייצגת את חולשת הממשלה"

פנחס וולף
16/07/2008
גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר, עריכת וידאו: יאיר דניאל)

עם היוודע דבר מותם של שני החיילים החטופים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, שלחו גורמים במערכת הפוליטית את ניחומיהם למשפחות, והגיבו בחריפות כלפי חיזבאללה.

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר כי "לאחר החזרת גופות החיילים, ישראל יכולה להפוך את צהלת הניצחון בלבנון ללוויה המונית". לדבריו, "מי שחטף חיילים ועל פי הודעתו נחטפו חיים ומחזיר גופות, הוא בן מוות". אלדד אמר כי "חיל האוויר יוכל היום להשלים מה שלא הצליח לעשות במלחמת לבנון השנייה".

גם ח"כ סילבן שלום (ליכוד) הגיב בהסתייגות לעסקת השבויים, ואמר כי "העסקה שמתבצעת כעת מייצגת את חולשת הממשלה שלא מצליחה לנווט ולהוביל בצורה נכונה", לדבריו, "עמדנו במצב דומה בעבר, בעסקת טננבאום. המתווך הגרמני אמר שאם לא נשחרר את קונטאר לא תהיה עסקה, ובכל זאת החלטנו לא לשחרר אותו, והעסקה התקיימה. עסקה עם שחרור קונטאר היה אפשר לעשות גם בלי לצאת למלחמת לבנון השנייה".

"לבנו עם המשפחות, כולנו איתם ברגעים אלה, כמו שבשנתיים האחרונות", אמר יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו. "אי הוודאות מוחלף היום בכאב גדול". הוא הוסיף כי "ידוע לנו ולעולם כולו שגלעד שליט חי ומוחזק בידי חמאס. עלינו לעשות הכל כדי להשיבו חי".

ח"כ אבשלום וילן (מרצ) אמר כי "לאחר שנתיים כואבות, ומלחמה שנכשלה במטרתה להחזיר את הבנים הביתה, אני חושב שלמרות הכאב הגדול, העסקה שמבוצעת כעת היא המוצא היחיד".

שר הגימלאים רפי איתן (גיל) אמר בתגובה להעברת גופות החטופים, כי לדעתו העסקה לא תדרבן את ארגוני הטרור לחטוף חיילים. "כבר כשהייתי יועץ ראש הממשלה ללוחמה בטרור, ידעתי שארגוני הטרור פועלים על פי מה שהם יכולים. לכן, ביצוע העסקה לא ידרבן את החיזבאללה לחטוף חיילים נוספים". לדברי איתן , "כיהודים, חונכנו על כך שחייבים לפדות שבויים. זה עקרון בל יעבור בהיסטוריה היהודית וזה על לוח ליבנו".

השר לביטחון פנים אבי דיכטר התייחס היום בכנסת לעסקת השבויים. "כאשר יגורנו בא לנו", אמר. "קיווינו אולי לקבל חיילים חיים, אולם קיבלנו חיילים מתים. אנחנו יודעים היטב מי הם צרינו, בין אם מדובר בפלסטינים ובין אם בלבנון. מדובר באנשים שהנורמות שלהם הן נורמות שאיננו מכירים בתוכנו ומתקשים להבין אצל אחרים".

"לסחור איתנו על חיילים חטופים ועל חלקי גופות של חיילים מתים, זה דבר שגם אחרי עשרות שנים של עבודה בתחום הביטחון, אני מודה שאני מזדעזע מחדש כל פעם", המשיך דיכטר. "התהומות שלהם עמוקים יותר מאלו שאנחנו יכולים להעלות על הדעת. לבי עם המשפחות ואני מקווה שנצא מחוזקים מהיום הזה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully