"משבר המים - החמור ביותר זה 80 שנה"

מנכ"ל רשות המים, אורי שני: "מפלס הכנרת הגיע אל הקו השחור, ללא פעולות חירום יהיה מחסור אמיתי במים ונזק בלתי הפיך לכנרת"

  • התפלה
  • מפלס הכנרת
נעמה טלמור
איריס דומאני

(צילום: איריס דומאני, עריכת וידאו: ענת ברק)

מנכ"ל רשות המים, פרופסור אורי שני, הזהיר הבוקר (שלישי) במסיבת העיתונאים כי "מצב המים בישראל הוא החמור ביותר שידעה המדינה בכשמונים השנים האחרונות, מאז 1932 כאשר התחילו למדוד את מפלס הכנרת".

שני אמר כי יש להתחיל לגבש תוכנית חירום "יש לעשות שינוי תודעתי לאומי, משהו השתנה בממד הגלובלי, ישראל נכנסת לטווח השחור והמצב קשה מאוד".

תחת הכותרת "ישראל עוברת מאדום לשחור" כינס הבוקר אורי שני מסיבת עיתונאים בה דיווח על פרטי תוכנית החירום להתמודדות עם המשבר החריף במשק המים בישראל. שני אמר כי שלושת המקורות האסטרטגים של ישראל, הכנרת, אקוויפר ההר ואקוויפר החוף, ריקים וצפויים להגיע לקווים השחורים, מושג חדש שהוטבע במסע הפרסום, לקראת סוף הקיץ.

הקו השחור הינו הגדרה חדשה למפלס המים שממנו אסור לכנרת להגיע ואם אכן ירד מפלס הכנרת מתחת לקו השחור מדובר יהיה בנזק בלתי הפיך לאגם. הכנרת נמצאת כיום שבעה סנטימטרים מעל הקו השחור, והשנה האחרונה הייתה שנה שחונה במיוחד, והיא זו שהביאה להידרדרות המהירה במצב משק המים. "מפלס הכנרת הגיע אל הקו השחור. בשנה הבאה יהיה גרוע יותר, יהיו חסרים כ-250 מיליון מטר מעוקב של מים ולכן אם לא נעשה פעולות חירום יהיה בוודאות מחסור אמיתי במים", אמר שני.

עוד בוואלה! NEWS

הטובים להייטק: הכירו את תכנית "לוחמים להייטק", למען בוגרי היחידות הקרביות

לכתבה המלאה

תוכנית חירום

כחלק מעיקרי תוכנית החירום יבוצעו קידוחי חירום להפקה מיידית של מים על חשבון מים שמיועדים לשימוש אחרי שנת 2010, מדובר ב"הלוואה" למעשה ממים שהיו אמורים לעמוד לרשות מדינת ישראל בעתיד. במקביל יתחילו בהתפלה מאסיבית של מים, ובנוסף טיפול והשמשה של בארות מים שזוהמו, ושינוי בחקיקה על מנת להגביר את האכיפה והענישה כנגד "מבזבזי מים".

במסגרת תוכנית החירום יוקם תעריף חדש למחירי המים: מחירי המים לגינון יוכפלו וייכנסו לפועל השבוע. אם המהלך לא יביא לצמצום צריכת המים, תיאסר בעתיד השקייה של דשא בגנים ציבוריים ופרטיים. "נהפוך בצער רב את ישראל מירוקה לצהובה", אמר פרופסור אורי שני מנכ"ל רשות המים.

כמו כן יהיה קיצוץ דרסטי במים שיוקצו לחקלאות, הקנסות על שימוש עודף ולא נכון במים יעלו באופן משמעותי, בנוסף יחול שינוי מהותי בתעריפי משק הבית שייכנס לתוקף בתחילת 2009, לאחר הליך חקיקה. השינוי יתחלק לשניים - תוקצב כמות בסיסית לנפש במשק הבית שבה יהיה מחיר "סביר", ואילו המחיר הנוסף שיוגדר כמחיר ה"בזבוז" יהיה כפול ממנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully