וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנגיד האמריקאי הותיר את הריבית ללא שינוי

ירון הופמן

25.6.2008 / 22:02

העליות המתמשכות במחירי מוצרי האנרגיה גרמו לברננקי להחליט שלא להמשיך ולהוריד הריבית, ושיעורה נותר 2%

נגיד הבנק הפדרלי, בן ברננקי, החליט הערב להותיר את ריבית הבסיס בארה"ב ללא שינוי, ברמה של 2%, כפי שצפו השווקים. ההחלטה עשויה לסיים את רצף הורדות הריבית בארה"ב, שהחלה בספטמבר 2006. רוב האנליסטים מאמינים כי הריבית תישאר על כנה עד סוף 2008, ובמסחר בחוזים נראה סיכוי של 93% להעלאת ריבית בספטמבר, וסיכוי של 36% כבר באוגוסט.

בהודעת הבנק הפדרלי נאמר כי הסימנים הכלכליים האחרונים מראים כי המשק ממשיך לצמוח, בעיקר בשל הגידול בהוצאות משקי הבית. עם זאת, ניכרת היחלשות בשוקי העבודה וההון. תנאי האשראי הקשים, הבעיות בשוק הדיור והעלייה במחירי האנרגיה, עלולים להכביד על הצמיחה הכלכלית ברבעונים הבאים.

העליות המתמשכות במחירי מוצרי האנרגיה וסחורות אחרות, ומגמת ההתחזקות של הסימנים האינפלציוניים, תורמות לחוסר הבהירות לגבי מצב האינפלציה. "הסיכונים להאטה נחלשו, והציפיות האינפלציוניות התחזקו", ציינה וועדת הריבית של הבנק המרכזי. עם זאת, הביעו חברי הוועדה את ביטחונם כי האינפלציה תתמתן בהמשך השנה ובזאת שלאחריה.

לפי הערכות, המניע העיקרי שהביא את הבנק האמריקאי לחדול מהמשך הורדות הריבית, היא התפיסה כי האינפלציה מהווה את הסכנה החמורה ביותר להמשך הצמיחה במשק האמריקאי. כלכלת ארה"ב ניצבת בפני איום של סטגפלציה - שילוב של מיתון ואינפלציה - כשבמקביל, עליות המחירים, בעיקר בסעיפי האנרגיה והמזון, כבר המריצו בנקים מרכזיים אחרים ברחבי העולם להעלות את הריבית בתקופה האחרונה (הודו, אוסטרליה, קנדה, מדינות במזרח אירופה וישראל).

ברננקי התבטא לאחרונה כי אינו חושש ממיתון: "הנסיגה המשמעותית בכלכלה פחתה", אמר לפני שבועיים. מאז תחילת משבר האשראי, פעל ברננקי בנחישות כדי למנוע את גלישת המשק האמריקאי למיתון. ברננקי הזרים סכומי כסף עצומים לשווקים, כולל לבנקי השקעות שאינם זכאים על פי חוק לעזרה מהבנק הפדרלי, הוריד באופן חד את הריבית, והתערב אישית כדי להציל את הבנק המתמוטט בר סטרנס.

ההחלטה הערב מחזקת את הסברה שברננקי מאמין כי ביכולתו לשמור על שיעורי הצמיחה המקובלים בארה"ב, אך חושש מהתחזקות האינפלציה, שאינה רק תוצר של הביקושים בתוך ארה"ב, אלא נובעת גם מהצורך של כלכלות מתעוררות בסחורות, חומרי גלם ותוצרי אנרגיה. חלק מהשווקים המתעוררים באסיה הגיעו לאחרונה לקצב דו ספרתי שנתי של עליות מחירים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully