וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לעשירים קל יותר לעשות כסף

איתן אבריאל

18.6.2008 / 9:09

כאשר ההון הנזיל הבסיסי שלך הוא עשרות מיליוני דולרים, גם תשואה צנועה של אחוזים ספורים לשנה תייצר לך סכומי עתק

"להפוך 100 דולר ל-110 - זו עבודה. להפוך 100 מיליון דולר ל-110 מיליון דולר - זה בלתי נמנע". הציטוט הזה ,המופיע בכל מקום שבו עוסקים בהשקעות של העשירים,שייך לאדגר ברונפמן, יהודי קנדי המוכר בזכות השליטה בחברת המשקאות האלכוהוליים סיגראם, ומשקף את מה שרבים בציבור חושבים על עשירים: להם קל יותר לעשות כסף.

באופן מוחלט זה ללא ספק נכון: כאשר ההון הנזיל הבסיסי שלך הוא עשרות מיליוני דולרים, גם תשואה צנועה של אחוזים ספורים לשנה תייצר לך סכומי עתק ותהפוך אותך לעשיר יותר. העובדות מדברות בעד עצמן: צבירת ההון של מאיון העשירים בעולם מהירה יותר מבכל קבוצת אוכלוסייה אחרת.

בשנים 2003-2005 צמח ההון - של המאיון העליון בארצות הברית בסכום הגבוה יותר מסך ההכנסות של 20% העניים ביותר. ועוד נתון: ההכנסות של מיליון משקי הבית העשירים באמריקה כבר מגיעות ליותר מ-20% מהכנסותיה של המדינה כולה. המגמה הזאת קיימת בכל מדינות המערב, כולל בישראל, ולא מן הנמנע שתיצור בעתיד תסיסה חברתית ולחצים פוליטיים להגביל - את צמיחת ההון של העשירים.

אבל האם לעשירים יש דפוסי השקעה שונים משל מעמד הביניים? האם יש להם שיטות אחרות לניהול השקעות? האם הם נהנים מתשואות גבוהות יותר משל שאר בני תמותה? והאם יש מה ללמוד מהם בכל הקשור לתחום ההשקעות? לכאורה התשובה חיובית. על בסיס כספם של בעלי היכולת קמה בעשור האחרון התעשייה של קרנות גידור: כ-10,000 קרנות השקעה פרטיות, רובן חשאיות, המנהלות יותר מ- טריליון דולר ומשתמשות בשיטות השקעה שבדרך כלל אינן נגישות למשקיע מן השורה. על פי הפולקלור, הקרנות האלו מייצרות תשואות גבוהות - עובדה שהיתה נכונה ברובו של העשור האחרון, אך עתה היא מובהקת פחות.

אלא שבחינה מדוקדקת יותר של דפוסי ההשקעה של העשירים מגלה תמונה שונה. בפועל, רוב העשירים הרבה פחות הרפתקנים ונועזים מהציבור הכללי - ומעדיפים להתמקד בשמירה על ערך הונם מאשר בנטילת סיכונים. זה לא צריך להפתיע: כאשר יש לך 100 מיליון דולר ואתה כבר עשיר, נראה שהדאגה העיקרית שלך היא לשמור על מעמד זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully