וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חינוך חדש באופק?

נעמה טלמור

13.6.2008 / 23:40

השבוע תושק הרפורמה בחינוך: שכר המורים עתיד להיות מוכפל, מספר תלמידים בכיתה יקטן, ההשקעה תגדל. האמנם? כל הפרטים

משרד החינוך ייחל בשבוע הקרוב בקמפיין "אופק חדש": אוטובוס מקושט בלוגו "הגיע זמן חינוך" יתור בארץ וייקח עימו את השרה יולי תמיר, אנשי חינוך, ועיתונאים להשקה של הרפורמה המדוברת במוסדות חינוך שונים, ולכנסים בהם תוצג התוכנית החדשה.

כרגע עדיין ממתינים הכל להסכם בין הסתדרות המורים ומשרד החינוך, אולם מרגע שזה יקרה אפשר יהיה להסיר את הלוט מעל הרפורמה. "אופק חדש" כבר נוסה בשנת החינוך הנוכחית ב-313 בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים. בשנה הבאה תורחב הרפורמה לכ- 400 בתי ספר נוספים, ויותר מ-250,000 תלמידים יכללו במהלך.

כיתות חדשות ושכר גבוה יותר

1) שכרו של מורה מתחיל יוכפל (כמעט):
שכרו של מורה מתחיל בבית ספר, שעמד עד כה על הסכום המסחרר של 2850 ¤, יעמוד מעתה ואילך בשלב ראשון על 5300 ¤. שכרו של מורה-מחנך יתחיל ב- 5850 ¤.

2) צמצום מספר התלמידים בכיתות:
מספרם המקסימלי של התלמידים בכיתות יפחת מ-40 ל-32, תינתן עדיפות לצימצום בפריפריה וכמו כן יילקחו בחשבון מדדים סוציו-אקונומיים בבחירת הכיתות האמורות. כמו כן יתקיימו שיעורים פרטניים- תלמיד אחד עד חמישה בקבוצה.

3) לימוד קריאה וכתיבה בקבוצות קטנות:
המשרד ימשיך בתהליך פיצול כיתות א'-ב' בלמעלה ממאה יישובים בפריפריה. סך הכל כ-130,000 תלמידי כיתות א' וב' ייהנו החל משנת הלימודים הבאה מחמש שעות לימוד של קריאה וכתיבה בקבוצות קטנות.

4) יוגדר מחדש תפקיד המנהל:
תוגבר האוטונומיה של המנהלים בכל הקשור להחלטות פדגוגיות, וכמו כן יעודכן שכרם.

5) 8,000 כיתות ייבנו ב-5 השנים הקרובות:
עלות הפרויקט: 4.6 מיליארד שקלים והוא יכלול גני ילדים, את החינוך היסודי, החינוך המיוחד והחינוך העל יסודי ברחבי הארץ. המטרה: לתת מענה הגיוני לגידול הטבעי במספר התלמידים.

תוכניות לימוד מעודכנות וכיתות חכמות

6) בשורה למגזרים הלא יהודיים:
40% מהכיתות החדשות ייבנו במגזר הלא יהודי, כדי להתמודד עם מצוקה ממשית ולפצות במקצת על שנים של הזנחה של מגזרים קטנים.

7) טיפול בילדים בסיכון:
יינתן דגש על ילדים עד גיל 6 המוגדרים ככאלה הנמצאים בשכבת ה"סיכון". תעוצב רשת תמיכה חינוכית, חברתית וטיפולית במטרה ללוות ולעקוב באופן אישי אחר מי שצפויים לנשור ממערכת החינוך.

8) תמריצים למורים חדשים:
יוענקו מלגות לבעלי ממוצעי ציונים גבוהים על מנת שיפנו לתחום ההוראה, ותמיכה תינתן למכללות להכשרת מורים שייקלטו סטודנטים מצטיינים. כל זאת בניסיון להעלות את רמת ההוראה בישראל, כשמקביל לא יתקבלו עוד מורים חדשים למערכת החינוך ללא תואר אקדמאי.

9) יעודכנו תוכניות לימוד:
התוכנית תחתור לטפח אצל בוגרי מערכת החינוך יכולות חשיבה ולמידה שיאפשרו להם להתמודד בעולם הגלובלי, יפותחו תוכניות המשלבות חשיבה מעמיקה ומאתגרת - עד כאן לשון הקומוניקט.

10) כיתות חכמות:
כבר השנה החלו בהקמת כיתות המספקות עזרים טכנולוגיים. הכיתות מצוידות בלוח חכם אינטראקטיבי, ועמדת מורה ממוחשבת המחוברת למחשבים הניידים של התלמידים בכיתה. עלות הפרויקט: 3.2 מליון שקלים.

11) תוכנית "כישורי חיים":
התוכנית גובשה על ידי השירות הפסיכולוגי-ייעוצי, וכוללת שיחות עם תלמידים על חייהם, גיבוש זהותם ומיניותם. התוכנית אמורה להקנות לתלמידים כלים משופרים להתמודד עם מצבי אלימות והתנהגויות בסיכון. התוכנית תופעל במסגרת שעת החינוך בכיתות א'-ט'.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully