וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תורו של מקיין להתנער מכומר שערורייתי

גיל קדרון

23.5.2008 / 3:01

אחרי שחיזר אחריו נמרצות התנער המועמד הרפובליקאי מתמיכתו של כומר שאמר כי היטלר ביצע את רצון האל, וגרם ליהודים לחזור לישראל

לא רק המועמד הדמוקרטי ברק אובמה הסתבך והתנער מדברי כומר שאליו היה מקורב, מסתבר שגם המועמד הרפובליקאי בהתמודדות על נשיאות ארצות הברית, ג'ון מקיין, אינו מרוצה מהתבטאות חריפה של כומר שנוי במחלוקת שהביע את תמיכתו בו והחליט לדחות את התמיכה.

אתר CNN דיווח הלילה כי מקיין דחה את תמיכתו של הכומר ג'ון הייגי, כומר אוונגליסטי שידוע בהתבטאויותיו מעוררות המחלוקת. דבריו שנויי המחלוקת של הייגי גרמו למקיין להביע את התנגדותו לתמיכתו של הכומר בו, תמיכה אותה פעל רבות להשיג, במטרה לחזק את מחנהו בקרב דתיים, שמרנים, וכאלה שפוקדים את הכנסיה באופן קבוע. הייגי אמר בדרשה שנשא כי אדולף היטלר ביצע את רצון האל וגרם לזירוז רצונם של היהודים לחזור לארץ ישראל בהתאם לנבואות שבתנ"ך.

"אלוהים אומר בספר ירמיהו כי 'אני אביא את העם היהודי חזרה אל ארצם אשר נתתי לאבותיהם, אני אשלח דייגים ואח"כ אשלח ציידים, והציידים יצודו אותם'. אלוהים אכן שלח צייד, וצייד הוא אדם שמגיע עם רובה, ואותו אדם היה היטלר", אמר האגי.

מקיין הגיב לדברים הללו ואמר כי "אני מוצא את הערות הללו פוגעות בצורה עמוקה ולא ניתן להגן עליהן בשום צורה, לא הייתי מודע להן לפני שהכומר האגי הביע את תמיכתו בי וכעת כשאני מודע להתבטאויות הללו אני דוחה אותן ואת תמיכתו בי".

כזכור, אובמה נאלץ להתנער מהכומר שלו לשעבר, ג'רמיה רייט, שאמר כי "אלוהים יקלל את אמריקה", האשים אותה בפיגועי ה-11/9, וטען כי קונספירציה ממשלתית אחראית להפצת האיידס בקרב שחורים. אולם תומכיו של אובמה מבדילים בין רייט, אותו הכיר הסנאטור מאילנוי מגיל צעיר, לבין הייגי, שאחריו חיזר מקיין במרץ, וזאת למרות שהכיר היטב את לשונו המשוחררת ודעותיו הקיצוניות.

היסטוריה של התבטאויות אלימות

התבטאותו המרעישה ביותר של הייגי הגיעה ב-18 בספטמבר 2006, אז אמר בראיון ברדיו כי הוריקן קתרינה היה מעשה הקדוש ברוך הוא, שהעניש את ניו אורלינס על "רמה של חטא שפגעה באלוהים". תושבי העיר, במיוחד השחורים שבהם, נפגעו מאמירה זו, לאור 1,500 ההרוגים מהסערה, ומהטיפול הלקוי של הממשל בתוצאותיה. ההוכחה של הייגי לכך הייתה מצעד גאווה שתוכנן לאותו יום שבו קרסו הסכרים של העיר, סכרים שלא תוכננו על מנת לעמוד בהוריקן שכזה. בפועל, המצעד תוכנן לשבוע שלאחר מכן, והשכונות בהן מתגוררים הרוב הגדול של ההומוסקסואלים נותרו ללא פגע.

סיבה נוספת לזעם האל כנגד העיר הדרומית הייתה, לטענתו של הייגי, הלחץ שהפעיל בוש על ישראל להפסיק לבנות התנחלויות. זמן קצר לאחר שהודיע מקיין כי הוא דוחה את תמיכת הייגי בו, הודיע הכומר כי הוא מסיר את תמיכתו מהמועמד הרפובליקאי והוסיף כי דבריו פורשו בצורה לא נכונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully