לבני: "עזה היא לא בעיה ישראלית"

שרת החוץ נאמה הערב בקטאר, והבהירה כי "עזה היא מכשול להקמת מדינה פלסטינית". לדבריה, המשימה החשובה של המזרח התיכון היא המלחמה בקיצוניים

ספי קרופסקי
14/04/2008

שרת החוץ ציפי לבני נאמה הערב (שני) מול משתתפי "פורום דוחא לדמוקרטיה" בקטאר, והבהירה כי המשימה החשובה של המזרח התיכון היא המלחמה נגד ציר המדינות הקיצוניות בהובלת אירן. "האתגר הגדול של האזור הוא העימות בין המתונים לקיצוניים בו. ואנחנו, המתונים – כולנו משתייכים לאותו מחנה שמאויים על ידי הגורמים הקיצוניים באזור", הדגישה השרה בביקורה הראשון בנסיכות הפרסית.

עוד הוסיפה לבני בהקשר זה, כי "צריך לזנוח את התפיסה הישנה לפיה הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא הסיבה לקיצוניות ולהבין שהיכולת שלנו ליישב את הסכסוך תלויה ביכולת של הקיצוניים למנוע זאת מאיתנו". באשר לרשות הפלסטינית אמרה שרת החוץ כי "עזה היא לא בעיה ישראלית. עזה היא מכשול להקמתה של מדינה פלסטינית". כמו כן קראה לבני בפני באי הכנס, ברובם בכירים מהעולם הערבי, לשחרורם של שלושת החיילים החטופים המוחזקים על ידי החיזבאללה וחמאס.

לדבריה, "שלושת החיילים החטופים עדיין מוחזקים על ידי גורמים קיצוניים ללא סיבה, ללא נגישות לארגונים הומניטריים, אני קוראת לשחרורם המיידי. לא מדובר בעניין פוליטי אלא הומניטרי".

ביקור ראשון מסוגו

לבני נחתה אמש בדוחא בירת קטאר, לביקור ראשון מסוגו ונועדה עם האמיר חאמיד בן-חליפה, עמו תערוך פגישת עבודה נוספת היום. כמו כן נפגשה לבני עם עמיתה מעומן, יוסוף בן עלאווי. זו הפגישה הפומבית הראשונה בין השניים. לאחר מכן תיפגש לבני גם עם עמיתה הקטארי, חאמד בן ג'אסם, ועם ראש ממשלת טורקיה רג'ב טייפ ארדואן.

ביקורה הראשון של לבני בנסיכות מלווה, כצפוי, בהד תקשורתי גדול: בשל בואה של שרת החוץ ביטלו את השתתפותם בכינוס בכירים שונים מאירן ומלבנון. כמו כן הופיעו בעיתונים המרכזיים בדוחא כתבות גדולות על בואה של לבני. בראיון שהעניקה לעיתון "קטאר טריביון", רמזה לבני כי בעתיד ישראל עשויה לוותר על אדמות תמורת הסכם שלום. "הדיון על האדמה יהיה חלק בלתי נפרד מהמשא ומתן עם סוריה", אמרה בראיון לעיתון.

  • ציפי לבני
  • קטאר
  • דוחא

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully