פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חילופי האשמות בין צה"ל ל"דור אלון"

   מנכ"ל החברה המתחזקת את המקום: "פעלנו לפי הנחיות צה"ל". גורמי צבא: "צה"ל אחראי על השמירה ההיקפית בלבד"

   חילופי האשמות בין צה"ל ל"דור אלון"

   יום לאחר הפיגוע במסוף הדלקים בנחל עוז, החלו חילופי האשמות בין צה"ל לבין חברת "דור-אלון", המתחזקת את המקום, לגבי האחריות למחדל האבטחה. בעוד גורמי צבא תולים את האשמה בחברה, טוען מנכ"ל "דור-אלון" ישראל יניב, כי הצבא לא דרש להציב מאבטחים במסוף.

   בראיון לגלי צה"ל אמר יניב, כי "הצבא היה שם. הוא היה נוכח והיה לנו קשר יומי שוטף. לא היתה בקשה לנקוט בצעדים מעבר לאלו בהם נקטנו, כמו אבטחה של חומות בטון והגנה מפני קסאמים וצלפים. עשינו את הכל".

   גורמים צבאיים טוענים כי למחדל האבטחה בפיגוע אחראית חברת "דור-אלון", שלא רצתה לתגבר את האבטחה במקום. לדבריהם, "היה זה מתפקידם, כחלק מחברה פרטית המתחזקת את המקום. צה"ל אחראי על השמירה ההיקפית ולא על שמירת המסוף עצמו".

   "סגירת המעבר לא תיצור משבר הומניטרי בעזה"

   במערכת הביטחון הוחלט כי מסוף הדלקים בנחל עוז יישאר סגור בימים הקרובים ולא יתאפשר מעבר של דלקים אל תוך הרצועה. גורם ביטחוני מסר לוואלה! חדשות, כי אין מדובר בצעד של הענשה. לדבריו, המסוף ייסגר על מנת להפיק לקחים בצורה המיטבית ובנוסף על כך, גם המסוע במעבר קרני גם יישאר סגור בימים הקרובים. יחד עם זאת, המעברים בכרם שלום ובארז יישארו פתוחים.

   הגורם אמר עוד, כי "ישראל אמנם לא תעביר דלק לצד הפלסטיני, אך סגירת המסוף לא תיצור משבר הומניטרי ברצועה, כיוון שבצד הפלסטיני של המסוף יש קרוב ל-800 אלף ליטר סולר וכן 188 אלף ליטר בנזין. בנוסף לכך, קיימים בתוך הרצועה עוד כ-2 מיליון ליטר סולר לתחנת הכוח". לדבריו, הכמויות האלו מספיקות לתשעה ימים והפלסטינים יכולים לחלק את הדלק לצרכים הומניטרים כראות עיניהם.

   "ברור שהפלסטינים ינסו לנצל את המצב כדי להוכיח שיש משבר הומניטרי ברצועה, זאת היתה המטרה של הפיגוע, אך יש להם מספיק דלק לימים הקרובים", אמר.