סין: "אין כוח בעולם שיעצור את הלפיד"

על רקע המהומות האלימות סביב מירוץ הלפיד, שוקל הוועד האולימפי להגביל את מסלולו בעתיד רק למדינה המארחת

טלי גולדשטין
08/04/2008

(צילום: רויטרס. עריכת וידאו: יאיר דניאל)

"יש להגביל את מירוץ הלפיד האולימפי בעתיד רק למדינה המארחת את האולימפיאדה", כך אמר היום (שלישי) בכיר בוועד האולימפי הבינלאומי (IOC ) על רקע המהומות סביב מירוץ הלפיד באירופה. אחראי התקשורת בוועד, קוואן גוספר, אמר כי זו תהיה טעות לשנות או לעצור את מסלול מירוץ הלפיד הנוכחי, בן 137 אלף ק"מ, על אף המחאות האלימות שסבבו את הגעתו ללונדון ולפריז, אך בעתיד על הוועד לשקול את הגבלת המירוץ.

"אני סבור כי המודל הראשוני שלנו היה נכון. הלפיד יצא מאולימפיה שביוון למדינה המארחת, אך לדעתי הוועד ישקול מסלול זה בפעם הבאה", אמר גוספר. מירוץ הלפיד הראשון יצא לדרכו ב-1936, במשחקים האולימפיים בברלין.

לפני האולימפיאדה בסידני ב-2000, הלפיד עבר בין מספר איים באוקיאנוס השקט וב-2004, כשהאולימפיאדה נערכה ביוון, הלפיד עבר בין כל הערים שארחו את המשחקים בעבר לפני ששב לאתונה לטקס הפתיחה.

כנשאל האם מארגני האולימפיאדה הסינים המשיכו עם תוכנית מריוץ הלפיד בניגוד לרצון הוועד האולימפי, השיב גוספר בשלילה.

הלפיד מגיע לארה"ב

אתמול כובה הלפיד בפריז שלוש פעמים על רקע מחאות פעילים פרו טיבטים וטקס קבלת הלפיד בוטל. שלשום התחוללו מהומות בקנה מידה גדול בלונדון, בעת שעבר שם הלפיד האולימפי. אלפי מפגינים עמדו לאורך המסלול וצעקו סיסמאות נגד סין. 37 אנשים נעצרו.

גוספר הוקיע את פעולות המפגינים, ואמר כי הם מלאים ב"שנאה ובטינה" וכי לדעתו מירוץ הלפיד צריך להמשיך. חבר אחר בוועד האולימפי, אלכס גיליידי, אמר כי לדעתו מועצת הוועד תדון בנושא מירוצי הלפיד העתידיים, אך לא בפגישה השבוע בבייג'ין. לדברי קרייג רידי, החבר הבריטי בוועד, מסלול הלפיד באולימפיאדה ב-2010 שתיערך בבריטניה, עדיין לא נדון. "חקיקה מיידית היא חקיקה מוטעית", אמר. "בוא ניתן לדברים לשקוע קודם לכן".

ממשלת סין אמרה כי לא קיים כוח בעולם שיעצור את מרוץ הלפיד על אף המחאות המחודשות שהוא עתיד להיתקל בהן מחר בסן פרנסיסקו שבקליפורניה. שבעה פעילים פרו טיבטים נעצרו בסן פרנסיסקו לאחר שתלו שלטים נגד סין על גשר הזהב המפורסם בעיר. דובר הוועד האולימפי הסיני, סון וויידה, אמר כי מירוץ הלפיד ימשיך כמתוכנן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully