פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   השרים יתרגלו קבלת החלטות בזמן מלחמה

   תרגיל העורף הגדול נכנס ליומו השני. בין התרחישים: ירי טילים מאירן, לבנון, סוריה ועזה. ”המטרה היא לא ליצור פאניקה”

   תרגיל מוכנות העורף ייכנס הבוקר (שני) ליומו השני. במסגרת התרגיל, יכריז ראש הממשלה אהוד אולמרט על מצב מלחמה והקבינט המדיני ביטחוני יתרגל קבלת החלטות במצב חירום. מיד לאחר מכן, תתכנס ועדת משק לשעת חירום בראשותו של שר הביטחון אהוד ברק. הוועדה תתרגל מצבים של חוסר במזון ובתרופות בריכוזי אוכלוסין ברחבי הארץ.

   במהלך התרגיל, ידומו תרחישים של נפילת עשרות טילים בעלי ראש נפץ כימי וביולוגי. במערכת הביטחון אומרים כי בין התרחישים שידומו יהיה ירי טילים מאירן, לבנון, סוריה ורצועת עזה. במקביל, יתורגל גם מערך ההסברה שיתכנס לישיבה מיוחדת ויתרגל העברת מסרים מרגיעים לציבור.

   "המטרה היא לא ליצור פאניקה בציבור, אלא פשוט להכין את תושבי המדינה לשעת חירום", אמר גורם בכיר בפיקוד העורף. "ידוע לנו שלמדינות הסובבות אותנו יש טילים ארוכי טווח, והם כבר השתמשו בהם בעבר. היום כל אזרח בישראל צריך לדעת להיות מוכן בעת מלחמה, ולהכין את עצמו מבעוד מועד למקרה שכזה. אזרח שהוא יותר מוכן יהיה בסופו של דבר מוגן יותר בעת מלחמה".

   מחר: צפירה בכל הארץ

   את התרגיל יובילו סגן שר הביטחון מתן וילנאי והרשות לשעת חירום (רח"ל), שהוקמה לאחר מלחמת לבנון השניה, ואמורה לקבל שליטה על כל גורמי החירום והביטחון בעורף בעת מתקפה על ישראל. בתרגיל ייקחו חלק גם כלל משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות ומערכת החינוך. וילנאי יקיים גם הערכת מצב עם גורמי ההצלה, ובהם מנהלת רח"ל, מנהלת משק לשעת חירום (מל"ח) ועם ראשי גופי ההצלה.

   מחר בשעה עשר בבוקר תופעל מערכת הצפירה הארצית, ובאותה השעה יתרגלו מוסדות החינוך ירידה למקלטים ומעבר למרחבים מוגנים. במקביל יקיימו הרשויות המקומיות הערכות מצב, ויתרגלו את צוותי החירום המקומיות, בעקבות תרחישים שיוזרמו אליהם.

   ביום רביעי וחמישי תעבור המלחמה אל ה"שטח", כאשר צוותי ההצלה של פיקוד העורף, מכבי האש ומגן דוד אדום יתרגלו תרחישים שונים, בהם נפילת טילים במפעלים המכילים חומרים מסוכנים במפרץ חיפה, וכן תרגילי חילוץ בנצרת ומירון, שם יתכן שידמו תרחישים של רעידת אדמה. כמו כן יתורגל בערים הגדולות מצב בו טילי קרקע-קרקע כימיים ייפלו במקומות מרכזיים ביישובים. בנוסף, בית חולים "העמק" בעפולה יתרגל תרחיש אימה ובו מפונים מאות נפגעים מחומרים מסוכנים אל המקום.