גם תמנונים יודעים לעשות אהבה

חוקרים אמריקאים ערכו תצפית על תמנונים והופתעו לגלות שהם מפלרטטים, מחזיקים ידיים ושומרים בקנאות על בנות הזוג שלהם

  • תמנון
  • אהבה
רויטרס

תמנונים מנהלים חיי אהבה סוערים מאוד. כך עולה ממחקר, שערכו חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת קליפורניה שבברקלי.

החוקרים, שצללו סמוך לאיי אינדונזיה כדי לצפות בתמנונים ולתעד את פעילותם, הופתעו מהפער בין התנהגות התמנונים בסביבתם הטבעית לבין התנהגותם באקווריום שבמעבדה. "כל יום במים למדנו משהו חדש על התנהגות התמנונים", סיפרה החוקרת כריסטין הופארד. "כנראה עבר עלינו", הוסיפה, "מה שעבר על חוקרי העופות עם המצאת המשקפת, שהובילה אותם לגילויים חדשים". לדבריה, "מהר מאוד נוכחנו שהתמנונים מהזן שבדקנו שברו את כל ה'כללים' ופעלו בדיוק ההיפך מהתיאוריות שפיתחנו במחקרי האקווריום".

במהלך התצפית במים החוקרים ראו את התמנונים מפלרטטים, מחזיקים ידיים, שומרים בקנאות על על המאורות של בנות הזוג הפוטנציאליות שלהם ואף חונקים את התמנונים היריבים שהתקרבו למאורות האלה. הם גם הבחינו בזכרים הצעירים מתגנבים למאורות של בנות זוגם על ידי שחייה קרוב לפני הקרקע, בניגוד לזכרים המבוגרים יותר שמציגים לראווה את הפסים החומים שלהם.

לדברי הפרופסור לביולוגיה רוי קאלדוול, כאשר התמנונים מגיעים לבגרות מינית, הם בדרך כלל מזדווגים מספר פעמים ביום. לזכרים שבהם יש זרוע מיוחדת, שבאמצעותה הם מפקידים חבילה של זרעים אצל בנות זוגם, שחוזרות למאורתן ומטילות עשרות אלפי ביצים. שני ההורים מתים לאחר מספר חודשי הזדווגות.

עוד גילו החוקרים, כי גם בחיי האהבה של התמנונים לגודל יש חשיבות. "אם תמנון משקיע זמן רב כל כך בשמירה על בת הזוג שלו, הוא רוצה שזו תהיה הגדולה ביותר שניתן למצוא, מכיוון שהיא תטיל יותר ביצים", הסביר קאלדוול. "כך הוא משקיע לטווח ארוך ומטביע את חותמו", הוסיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully