מרוץ הלפיד האולימפי יוצא לדרך וגם המחאה

כשברקע אחת מהאולימפיאדות השנויות ביותר במחלוקת, נערך טקס הדלקת הלפיד האולימפי ביוון. מסעו של הלפיד יימשך 5 חודשים

טלי גולדשטין
24/03/2008

צילום: רויטרס. עריכת וידאו: ענת ברק

טקס הדלקת הלפיד האולימפי נערך היום (שני) באתר הארכיאולוגי אולימפיה שביוון. הדלקת הלפיד מציינת את תחילתו של מסע בן 136 אלף ק"מ מסביב לעולם, שיימשך כחמישה חודשים ויסתיים בבייג'ין, בה ייערכו המשחקים האולימפיים באוגוסט.

אלף שוטרים אבטחו את האתר על מנת למנוע הגעת מפגינים לטקס הדלקת הלפיד. את הלפיד הדליקה השחקנית מריה נפליאוטו, בתפקיד הכוהנת הגדולה. נושא הלפיד הראשון הוא הספורטאי היווני אלכסנדרוס ניקוליידיס, זוכה מדליית כסף בטקוונדו באולימפיאדה ב-2004. מסעו יימשך ששה ימים לפני שיגיע לאתונה ויעביר את הלפיד לידי השחיין זוכה מדליית הזהב הסיני לואו שווג'ואן ב-30 במרץ.

לאחר הגעתו לבייג'ין, יעבור הלפיד מסביב לעולם עד אמצע אפריל. בתחילת מאי, הוא יחל במסע בן שלושה שבועות ב-111 ערים סיניות וב-30 מחוזות שונים. לפיד שני יודלק במאי במרוץ נפרד במטרה להגיע לפסגת הר האוורסט. ביוני צפוי להגיע הלפיד לטיבט.

לפי דיווח רשת CNN, מארגני האולימפיאדה התעקשו כי מרוץ הלפיד לא יעקוף את טיבט והמחוזות הסמוכים, למרות ההפגנות האלימות נגד סין וקריאותיהם של פעילים טיבטים להחרים את המשחקים.

פעילי זכויות האדם ניסו להפריע לנאומו של יו"ר וועד המשחקים האולימפים הסיני ליו שי. אחד מהמפגינים, שנשא שלט שחור עליו צוירו חמישה אזיקים משולבים כדוגמת הטבעות האולימפיות, ניסה להתקרב לליו אך נעצר על ידי המשטרה. לאחר מכן, המשיך ליו בנאומו ללא הפרעה. מעל לעשרים מפגינים ניסו להתפרץ לאתר אולימפיה בו נערך הטקס, אך נהדפו על ידי המשטרה.

ארגון "כתבים ללא גבולות" התומך בחופש הביטוי מסר כי ארגן את ההפגנה כמחאה על הפרת זכויות האדם בסין. "איננו יכולים לתת לסין להשתלט על הלהבה האולימפית, סמל של שלום, מבלי להוקיע את הפרת זכויות האדם הבוטה במדינה זו", נמסר בהצהרה של הארגון.

הפגנות בטקס

פעילי זכויות האדם ניסו להפריע לנאומו של נשיא האיגוד האולימפי הסיני ליו שי. אחד מהמפגינים, שנשא שלט שחור עליו צוירו חמישה אזיקים משולבים כדוגמת הטבעות האולימפיות, ניסה להתקרב לליו אך נעצר על ידי המשטרה. לאחר מכן, המשיך ליו בנאומו ללא הפרעה. מעל לעשרים מפגינים ניסו להתפרץ לאתר אולימפיה בו נערך הטקס, אך נהדפו על ידי המשטרה.

ארגון "כתבים ללא גבולות" התומך בחופש הביטוי מסר כי ארגן את ההפגנה כמחאה על הפרת זכויות האדם בסין. "איננו יכולים לתת לסין להשתלט על הלהבה האולימפית, סמל של שלום, מבלי להוקיע את הפרת זכויות האדם הבוטה במדינה זו", נמסר בהצהרה של הארגון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully