"לחמאס דרכים רבות להילחם בסגר"

בארגון מבהירים כי לא ישלימו עם המשך המצור על הרצועה. מספר הפגנות, קטנות בהרבה מהמצופה, נערכו לאורך הגדר

ניר יהב ויהושע בריינר
25/02/2008

(צילום: נטע גרנות ורויטרס. עריכת וידאו: ענת ברק)

צה"ל והמשטרה נשארים בכוננות שיא סביב לרצועת עזה, למרות שככל הנראה, ההפגנה הגדולה אותה תכנן חמאס לא תתקיים. במקומה מתקיימות מספר הפגנות קטנות לאורך גדר הרצועה. גורם ביטחוני מסר, כי מתקיימות הערכות מצב במקביל לדיווחים מתוך הרצועה, וכי אם המצב הרגוע ימשך, הכוננות תרד עד סוף הערב. בתוך כך עצרו כוחות מג"ב בצהרים חמישים נערים פלסטינים שהתגודדו בסמוך למעבר ארז בצפון הרצועה והתפרעו. הם הועברו לחקירה בישראל.

אלפים בודדים התפרסו לאורך הגדר החל המשעה 10:00 בבוקר, בניסיון ליצור שרשרת אנושית לאורך רצועת עזה, מרחוב סלאח א-דין ברפיח הדרומית ועד מעבר הגבול בבית חנון בצפון. מטרת השרשרת - למחות נגד הסגר המוטל על רצועת עזה.

השרשרת אורגנה על ידי "הוועדה העממית למאבק במצור", שבראשה עומד חבר הפרלמנט העצמאי ג'מאל אל-חודרי. הציפיה היתה להגיע לשרשרת באורך 40 ק"מ, בהשתתפות כארבעים אלף בני אדם, אך כאמור - רק אלפים בודדים משתתפים. "פעולה זו היא אחת משורה של פעולות שמטרתן לשבור את המצור הישראלי על עזה, אשר עומד בסתירה לכל עקרונות המשפט הבינלאומי וההומניטרי", אמר אל-חודרי.

המפגינים נושאים שלטים הקוראים לעולם להתערב בנעשה בעזה, ולהביא להסרת הסגר הגורם להם סבל. "אנו קוראים לליברלים בכל העולם: הצילו את עזה מהחשיכה", נכתב על כמה מהשלטים. למרות חששות צה"ל כי מפגינים ינסו לפרוץ את הגדר ולהכנס לתחום ישראל, ההפגנה נערכת בשקט ולא נראה שהחששות יתממשו. "אין לנו כוונה לפרוץ לשטח ישראל, אלא להראות לעולם שחייבים לשבור את המצור", אמר לרויטרס ג'מאל אל-חודארי, יו"ר "הוועדה העממית כנגד הסגר", יוזמת ההפגנה.

בתוך כך, ישראל העבירה הבוקר לרצועת עזה 60 משאיות עמוסות ציוד הומניטרי, תרופות ומזון. המשאיות עשו דרכן דרך מעבר סופה, אולם מעברן הופסק בשל גשם עז.

כוחות צה"ל ערוכים להסלמה

"ישראל תהיה מוכנה להפעיל כוח קטלני על מנת לעצור את המפגינים הפלסטינים מלחדור בכוח לשטח ישראל במהלך ההפגנה המתוכננת היום לאורך גבול עזה" אמר הבוקר (שני) גורם בכיר במשרד הביטחון לרויטרס. צה"ל ירה בצהריים פגזי עשן לעבר שטחים פתוחים בצפון הרצועה לשם הרתעה.

כוחות הביטחון מערכו הבוקר בכוחות מתוגברים בכל רחבי הארץ נוכח ההפגנה ההמונית. כוחות משטרה וצבא עיבו את ההיערכות סביב הגדר באזור רצועת עזה ובמעברים. על פי הדיווחים הפלסטינים, גורם רשמי בחמאס אמר היום, כי אם תהיה נהירה המונית של תושבי עזה לעבר גבול ישראל, תהיה זו התפרצות ספונטנית ולא מהלך מתוכנן של רשויות חמאס.

חיילי צה"ל קיבלו הנחיות מיוחדות לפתיחה באש במקרה ויתקלו בהמון פלסטיני המנסה לפרוץ לשטח ישראל, ובימים האחרונים הועברו אליהם אמצעים לפיזור הפגנות. לפי הערכות, ינסו כוחות צה"ל לעצור את הפלסטינים עוד בשטח הרצועה ולמנוע מהם להיכנס לישראל גם במחיר של שימוש באש חיה.

ח"כ רן כהן (מרצ) הזהיר מפני גלישה לאלימות בגבול וקרא לממשלה "לשמור על איפוק לנוכח ההפגנה". לדבריו, "אין כל תועלת בהתלהמות ובמקרים כאלו עדיף לפעול מהראש ולא מהבטן על מנת למנוע הרג מיותר".

לעומתו, אמר ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי – מפד"ל) כי "כל פלסטיני שיצעד לעבר הגדר וינסה לפגוע בה צריך לדעת שדמו בראשו והוא עלול להיפגע ולשלם מחיר כבד על הניסיון לרמוס את הריבונות הישראלית בגבול עזה. לאחר נסיגת צה"ל מעזה ועליית חמאס אין לישראל עוד אחריות על עזה".

(השתתפו בהכנת הידיעה: ספי קרופסקי ופנחס וולף)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully