"ההפצצה בסוריה היתה ירייה באפלה"

העיתונאי סימור הרש טוען שישראל הפציצה בסוריה מבלי שידעה בהכרח שמדובר במתקן גרעיני, ויותר מכל התכוונה להעביר מסר לאירנים

שי אילן

העיתונאי הבכיר, זוכה פרס פוליצר, סימור הרש מפרסם השבוע מאמר על ההפצצה, שבתקשורת הזרה נטען שישראל ביצעה בסוריה בחודש ספטמבר, אחרי תחקיר ארוך שערך. במהלך התחקיר ביקר בסוריה ובישראל, והגיע למסקנה שככל הנראה לא היה מדובר במתקן גרעיני. במאמרו "ירייה באפילה", שיתפרסם השבוע ב"ניו יורקר", טוען הרש כי הפרט היחיד שיש לגביו עדויות מהימנות הוא העובדה שהמתקן נבנה בסיוע צפון קוריאני. הרש אמר את הדברים בתוכנית Late Edition ברשת CNN.

הרש אומר שהוא קיבל חיזוק לסברה שצפון קוריאנים סייעו בהקמת המתקן כאשר היה בסוריה. הוא העלה סברה שישראל לא ידעה בדיוק מה עומד להיות מוקם באתר, והעדיפה להפציץ בהקדם, לפני שיתברר ייעודו של המתקן. הרש סבור שהמתקן היה אמור לשמש לבניית טילים, אבל יתכן גם שייעודו היה מפעל של נשק כימי.

לדברי הרש, אחד הדברים המוזרים בפרשה כולה הוא העובדה שפרטים מהימנים לא הגיעו לעיתונים. הוא מדגיש את הניגוד החריף בין הפצצה של מדינה זרה, שהיא עילה למלחמה, לבין השתיקה של כל הצדדים המעורבים. ישראל וארצות הברית הדליפו, לדבריו, פרטים שהיו יכולים להיות משמעותיים, אולם לא היה ניתן לבדוק אף אחד מהם. למשל, ספינה צפון קוריאנית מסתורית שהגיעה דרך תעלת סואץ לפרוק חומרים החשודים כגרעיניים ושייעדם סוריה.

לדעת הרש, יותר מכל הייתה ההפצצה מסר לאירנים, בבחינת "אנחנו באים". ההפצצה הראתה גם שהעולם אינו זוקף גבה כשישראל תוקפת מדינה אחרת במה שמוצג כהגנה על ביטחונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully