פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   וול סטריט: המסחר נסגר בירידות שערים

   המדדים נפלו בכ-2.5%. הנאסד"ק ירד ל-2,417 נקודות, והדאו ג'ונס ל-12,496. הפסדי ענק לסיטי, שצנחה בכ-7%. צורן איבדה כ-11%.

   בוול סטריט נמשכה המגמה השלילית, שמאפיינת את ינואר עד כה, וביתר שאת: מדד נאסד"ק בכ-2.5% ל-2,417 נקודות, ובסה"כ איבד כ-9% מתחילת ינואר. מדד דאו ג’ונס איבד כ-2.2% ל-12,496 נקודות ומדד S&P500 הרחב יותר נסוג ב-2.5%, ל-1,380 נקודות. זאת, לאור התוצאות הכספיות של סיטי ובעקבות נתוני האינפלציה והמכירות שפורסמו עוד לפני הפתיחה, והראו על המשך ההאטה בכלכלה האמריקאית.

   הגזרה המקרו כלכלית סיפקה היום כמה נתונים כבדי משקל, שישפיעו כנראה על החלטת הריבית של הבנק הפדרלי בסוף ינואר. על פי התחזית הממוצעת בקרב כלכלנים בשוק, התמתנה בחודש שעבר האינפלציה במחירים הסיטונים בארה"ב, לאחר זינוק חד של 3.2% בנובמבר.

   ואמנם, אינדיקציה לגבי האטת האינפלציה ניתן לזהות במדד המחירים ליצרן בארה"ב, שירד בדצמבר ב-0.1%, בעוד תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%. מחר יפורסם הצד החשוב יותר של עליות המחירים - מדד המחירים ליצרן (CPI) - אשר מודד את השינויים במחירים הקמעוניים.

   רמז נוסף למדד המחירים לצרכן ניתן למצוא בביקושים שיצרו הצרכנים: המכירות הקמעוניות בארה"ב רשמו ירידה של 0.4% בדצמבר, לראשונה מזה שישה חודשים. בשוק ציפו ליציבות במכירות הקמעוניות בדצמבר, לאחר זינוק של 1.2% בנובמבר, שהושפע מעליית מחירי הדלק ומהסתערות הקונים על החנויות בפתיחת עונת הקניות לחגים. עם זאת, בחודש שעבר נחלש זרם הקניות לחג וחלק מרשתות השיווק הגדולות כבר דיווחו על צמיחה חלשה במכירותיהן בדצמבר.

   לבסוף, מדד מנהלי הרכש של ניו יורק ירד החודש לרמה של 9 נקודות. מדד ההזמנות החדשות נפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז מאי 2005.

   בארה"ב נפתחה אתמול עונת הדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של 2007, והיום הגיע תורו של סיטי (0.0% , 29.06), הבנק השני בגודלו בארה"ב במונחי שווי שוק, לחשוף את ביצועיו ברבעון. סיטי דיווח על הפסד רבעוני של 9.83 מיליארד דולר, הגבוה בתולדותיו, בעקבות מחיקות ענק בהיקף של 18.1 מיליארד דולר על ירידה בשווי נכסיו, שביצע בשל המשבר בשוק הסאבפריים בארה"ב ונפילת מחירי האג"ח המגובות במשכנתאות.

   בנוסף, נאלץ סיטי לחתוך ב-40% את היקף הדיווידנד המשולם לבעלי המניות, במטרה לשמור על יציבותו. הכנסות הבנק נפלו במהלך הרבעון ב-70% לעומת הרבעון המקביל ב-2006 ל-7.22 מיליארד דולר.

   בהמשך השבוע יפרסמו גם הבנק השלישי בגודלו בארה"ב במונחי שווי שוק, ג’יי.פי מורגן (0.0% , 41.36), ובנק ההשקעות מריל לינץ’ (0.0% , 55.97), את תוצאותיהם לרבעון הרביעי. מריל לינץ' הודיע היום כי הצליח לגייס הון של 6.6 מיליארד דולר באמצעות הנפקת מניות בכורה לשורה של משקיעים זרים, בהם זרוע ההשקעות של ממשלת כוויית. ביום חמישי צפוי מריל לינץ' לדווח על מחיקות ערך נוספות הקשורות להפסדים כבדים שספג בגין השקעה במשכנתאות סאבפריים.

   בתום סיום המסחר אמש דיווחה חברת הביוטכנולוגיה השנייה בגדולה בעולם, ג’ננטק (0.0% , 70.64), על רווח רבעוני גבוה מהצפוי של 632 מיליון דולר - 6% יותר מאשר ברבעון המקביל אשתקד. עם זאת, בשוק התאכזבו מהיקף מכירותיהן של כמה מתרופותיה המובילות של ג'ננטק, בהן התרופה אווסטין לטיפול במחלת הסרטן.

   אצל החברות הישראליות תיפתח עונת הדו"חות רק בשבוע הבא, עם פרסום תוצאותיהן של חברות אבטחת המידע, צ’ק פוינט (0.0% , 21.78) ואלדין (0.0% , 20.71). בינתיים דיווחה היום חברת הצ'ק הפתוח (blank check), פורטיסימו אקוויזישן (סימול: FSMO.OB), כי חתמה על הסכם לרכישת 50% מחברת פסיאופ (Psyop) האמריקאית לפי שווי של 60 מיליון דולר.

   פסיאופ מעצבת ומפיקה סרטוני פרסום דיגיטלים המבוססים על אנימציה תלת-ממדית. בעלי מניותיה יקבלו 10 מיליון דולר במזומן ועוד 20 מיליון דולר במניות. העסקה נחתמה שלושה חודשי לפני תום הזמן המוקצב לחברה למצוא פעילות לרכישה והשלמתה מתוכנת עד סוף יוני 2008.

   טבע (0.0% , 47.46) נסחרה במגמה שלילית והשלימה ירידה של כמעט 6% בארבעה ימי מסחר, מאז הגיעה לשיא של 49.6 דולר.

   יום קשה במיוחד חוו מניות יצרניות השבבים בוול סטריט. מניית צורן (0.0% , 18.0) (0.0% , 18.0) צנחה, לאחר שבדויטשה בנק הורידו את המלצתם לחמש חברות במגזר השבבים מ"קנייה" ל"החזק", על רקע חולשת הכלכלה האמריקאית ומכירות חלשות לעונה. מחיר היעד מנייתה של יצרנית השבבים הישראלית, נחתך באכזריות מ-30 דולר ל-20 דולר. מדד המוליכים למחצה של פילדלפיה נופל כעת ב-3.1%.