פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בפיליפינים מודאגים מהמחסור בטונה

   כמות הדגים בבירת הטונה ג'נרל סנטוס הולכת ומצטמצמת. הסיבה: ההתחממות הגלובלית, או דיג יתר

   לראשונה מזה כמה עשורים, מצליחים הדייגים בדרום הפיליפינים לתפוס כמות קטנה במיוחד של דג הטונה. בעקבות הדרישה ההולכת וגדלה לדג, הפכה המדינה ליצרנית הטונה הרביעית בגודלה בעולם. שש משמונה המפעלים לייצור קופסאות השימורים נמצאים בבירת הטונה הפיליפינית, העיר ג'נרל סנטוס שבדרום המדינה, והמדינה השקיעה 56 מיליון דולרים בנמל דיג מיוחד. בשנה שעברה החלה הכמות להדלדל לראשונה.

   הדיג מתבצע במרחק של כ-1,000 קילומטרים מהחוף, ליד חופי פפואה. בשל המסע הארוך בדרך חזור, הבשר נמכר כשהוא טרי פחות, ולכן המחירים מוזלים. הירידה המשמעותית בכמות הדגים גורמת להפסדים גדולים עוד יותר בקרב הדייגים, המשלמים גם עבור דלק וצוות העובדים. דומינגו טנג, אחד מבעלי ציי הדיג הגדולים ביותר בג'נרל סנטוס, משער כי מצאי הטונה ב-2007 פחת בחמישה אחוזים מ-400 אלף הטונות שנמצאו ב-2006, ככל הנראה בגלל ההתחממות הגלובלית. "דג הטונה נוהג לחיות במים בטמפרטורה מסוימת. כשמזג האוויר נהיה חם יותר, הדגים שוחים עמוק יותר, וכך קשה יותר לתפוס אותם".

   ג'ון היץ, אמריקאי העובד בתחום הדיג בג'נרל סנטוס, אומר כי הסיבה לירידה היא פשוט דיג יתר. "אנשים מוכרים את הסירות שלהם כי הם לא יכולים למצוא דגים", הוא אומר. הממשלה מנסה לשלוט בדיג הטונה ומעודדת דייגים להגדיל את החורים ברשתות, כך שדגים צעירים יוכלו לברוח, אך מדובר בעסק יקר וארוך.

   ארצות הברית והאיחוד האירופי כבר הגבילו את הדיג של הטונה כחולת הסנפיר, הנמצאת בסכנת הכחדה גבוהה, באוקיינוס האטלנטי ובים התיכון. ארגוני טבע מזהירים כי גם סוגים אחרים של טונה מתקרבים לסכנת הכחדה.