וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפקולטה למאבקים

אפרים דוידי

8.1.2008 / 8:23

אפרים דוידי מאמין שהפתרון לשביתת המרצים הבלתי נגמרת מתחיל, כמו תמיד, דווקא מלמטה - הסטודנטים שסובלים

בשבוע שעבר וביוזמת הפורום להגנה ההשכלה הציבורית ומטה המאבק של אגודת הסטודנטים, הוקמה באוניברסיטת בן-גוריון ה"פקולטה למאבקים". ה"פקולטה למאבקים" הוקמה מול בניין הסנאט שבאוניברסיטה הדרומית, משרדי הנהלת המוסד, ונלמדים בה מקצועות כגון "הפרטת ההשכלה", "זכות השביתה", "אנטוניו גראמשי", "מהו ניאו-ליברליזם". הדיונים נערכים בשעות הצהריים בימי שני ושלישי – בהשתתפות עשרות מרצים וסטודנטים.

הקשר ההדוק בין מטה המאבק של הסטודנטים לבין הפורום, בו פעילים בעיקר מרצים, הפכה את אוניברסיטת בן-גוריון למוקד של מחאה בעקבות שביתת המרצים. צוותים של מרצים ונציגי האגודה סיירו בשבועיים האחרונים בכל הקורסים המתקיימים באוניברסיטה (באמצעות מרצים מן החוץ או הסגל הזוטר), קיימו מפגשים בכל המחלקות ואף כינסו תלמידים בחוגים השונים בשנתונים השונים. במפגשים אלה הוסברה מטרת שביתת המרצים וגם עקרונות הפורום, העומד לקום השבוע גם באוניברסיטת חיפה.

אך לא רק באוניברסיטת בן-גוריון נעשים מאמצים כדי להרחיב את התמיכה בשביתה. בחיפה פעל במשך שלושה ימים אוהל מחאה ובו ניתנו שיעורים על ידי המרצים השובתים. באוניברסיטה העברית ותחת הכותרת "השכלה ללא צווי מניעה" נערך ליד בית הדין הארצי לעבודה במרכז ירושלים "אוניברסיטת רחוב" בהשתתפות שמונה מרצים ידועים.

באוהל דומה שהוקם בפתח אוניברסיטת תל-אביב, בכיכר אנטין, נערכו בשבועיים האחרונים דיונים סביב שאלות חברתיות והמאבק בסדר החברתי. השבוע צפויות הרצאות נוספות כגון "מרידות איכרים ביפן של תקופת טוקוגווה", "הון ושלטון אצל דיקנס" או "שביתות ומחאה במצרים בשלהי מלחמת עולם השנייה".

תולים תקוות בבית הדין לעבודה

התפנית בשביתת המרצים הבכירים, הנעשית בדיוק כפי שקרה בשביתה האחרונה של המורים העל-יסודיים: "מלמטה", מתוך יוזמות מקומיות שלא תמיד זוכות לגיבוי של הנציגויות הרשמיות; היא נולדה על רקע אי-שביעות הגוברת מעמדותיהם של ראשי האוניברסיטאות, שרובם תומכים בהוצאת צווי מניעה באמצעות בית הדין הארצי לעבודה.

רק בתל-אביב נשיא האוניברסיטה, פרופ' צבי גליל, סירב לחתום על בקשה להוצאת צווי מניעה וכך הוא הוצא על ידי חבריו מהמו"מ המתנהל מול ארגוני המרצים השובתים. ביתר האוניברסיטאות ניכרת תסיסה בקרב אנשי הסגל הבכיר ובאוניברסיטת תל-אביב אף דרשו, במסגרת הסנאט ובצעד ללא תקדים בתולדות המוסד, את פיטוריו של יו"ר הוועד המנהל, התעשיין דב לאוטמן, שכדרכו בקודש יצא להגנת ראשי האוניברסיטאות המייצגים במו"מ את עמדות האוצר.

אבל השאלה העומדת במרכז הדיון בקרב המרצים השובתים איננה צדקת השביתה, או הדרך להפסיקה, אלא השאלה איזו עמדה הם ינקטו אם בית הדין הארצי לעבודה, בראשות השופט סטיב אדלר, יפרסם צווי מניעה – כפי שהיה במהלך שביתת המורים האחרונה? שאלה זו עמדה במרכז האסיפה הארוכה של הפורום להגנת ההשכלה הגבוהה שנערכה ביום חמישי שעבר באוניברסיטת תל-אביב. אל האסיפה הגיעו עשרות מרצים מן האוניברסיטאות ומן המכללות הציבוריות (שאינם שובתים), וכן סגל זוטר, מרצים מן החוץ ונציגי סטודנטים. בין נציגי הסטודנטים שהגיעו למפגש ושהביעו תמיכה במאבק נגד הפרטת ההשכלה הגבוה: תומר עובד, העומד בראש ארגון הסטודנטים בישראל, התאחדות הסטודנטים של הלומדים במכללות.

באסיפה נדון באריכות במסמך על מצבה של ההשכלה הגבוהה שנכתב על ידי הפרופסורים דנה רון ועודד גולדרייך (בין המובילים בפורום). המסמך עוסק בשורה ארוכה של נושאים משלילת ההפרטה ומסקנות ועדת שוחט, הגדלת התקצוב הממשלתי, יצירת תקנים חדשים לקליטת סגל צעיר, ביטול המעמד של "מורים מן החוץ", העסקה נאותה של תלמידים לתארים מתקדמים, הורדת שכר הלימוד, החזרת הניהול האקדמי לידי הסגל האקדמי והמחויבות החברתית והמוסרית של מוסדות ההשכלה הגבוהה.

בתום הישיבה נמסר כי הסטודנטים והמרצים באוניברסיטת בן-גוריון החליטו להסלים את מאבקם וביום ג' השבוע הם אמורים לצאת בהמוניהם מהקמפוס ולצעוד לעבר המדרחוב במרכז העיר באר-שבע. יצויין שלפני שבועיים, הפגנה של מרצים וסטודנטים חסמה במשך כשעה את שדרות רגר, עורק תחבורה ראשי בעיר. עוד נמסר כי פעילות ה"פקולטה למאבק", אוהל המאבק בתל-אביב והרצאות בפני הקהל הרחב במקומות אחרים יימשכו. הנתיב שנפתח לפני ארבע שנים עם פתיחת המכללה החברתית-כלכלית על ידי פעילים חברתיים ואנשי אקדמיה הולך ומתרחב.

ד"ר אפרים דוידי הוא המנהל האקדמי של המכללה החברתית-כלכלית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully