פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   לרקוד על מדרגות השגרירות

   ארץ האפשרויות המוגבלות מאד: בשביל ויזה לארה"ב תאלצו להמתין לפחות חודשיים, ולהתמודד עם עשרות עמודי ניירת. המדריך השלם

   הסטודנטית ר' שעמדה בתור לקבלת ויזה בשגרירות ארה"ב בתל אביב העדיפה להיעזר בחברת איזי ויזה למילוי טופסי הבקשה לוויזה לארה"ב - "ליתר ביטחון", הסבירה. אבל בתור לראיון, ר' לא נראתה רגועה כלל: כאשר מילאה את הטפסים בעזרת החברה לפני חודשיים, עבדה עדיין במקום עבודה מסוים, ועתה כבר אינה עובדת שם. "זו יכולה להיות בעיה?", תהתה.

   ר' שילמה לאיזי ויזה 200 שקל בעבור מילוי הטפסים באנגלית ובעבור קביעת התור לראיון בשגרירות. "אחר כך שמעתי שיש חברות שגובות פחות, אבל לפחות על הטפסים חתום עורך דין, אז אולי זה יעזור", התנחמה.

   כמו ר', ישראלים רבים חוששים מהתמודדות עצמאית עם הליכי בקשת הוויזה לארה"ב, שמאז אמצע 2006 מתקיימים דרך אתר אינטרנט. אמנם 96% מתוך 120 אלף הפונים ב-2006 זכו בתשובה חיובית לבקשתם, אבל התהליך, הכולל מילוי של כ-20 עמודים באנגלית, מרתיע רבים. כמו כן, מערכת האתר היא לא ידידותית ואינה מאפשרת להתקדם אם נעצרים בשאלה לא ברורה. העומס העצום על אתר השגרירות והבעיות הטכניות עלולות לתקוע את האתר בעת מילוי הטפסים און-ליין, ובנוסף לכל, בשגרירות אין מענה טלפוני אנושי לסיוע. הדרך היחידה לקבלת עזרה היא באמצעות פנייה במייל.

   התשובה לצרות אלה לא איחרה לבוא: כפטריות אחרי הגשם קמו בזו אחר זו חברות שמציעות לעזור למתקשים, באמצעות תרגום הטפסים, סיוע במילוים וקביעת ראיון בשגרירות בעבור 150-200 שקל לבקשה. גם סוכני הנסיעות מציעים שירות זה, שאותו הם נותנים באמצעות חברת שע"ל, החברה הכלכלית של התאחדות סוכני הנסיעות וחבריה.

   ובכל זאת, מי שאין לו קושי עם השפה האנגלית יכול להתמודד עם התהליך בעצמו:

   מתי רצוי להגיש בקשה?

   מאז אוקטובר 2006 ועד ספטמבר 2007, חלה עלייה של 40% במספר הפונים - עובדה שהאריכה את זמן ההמתנה לראיון: משך הזמן ממועד הגשת הבקשה עד לקבלת ראיון בשגרירות האמריקאית הוא כחודשיים בממוצע (מלבד ויזות עבודה או ויזות לחילופי משלחות סטודנטים, המונפקות בתוך תשעה ימים בלבד). בחודשי הקיץ, בתקופת החגים ובפסח, זמן ההמתנה יכול להגיע גם לשלושה חודשים.

   שגרירות ארה"ב מציעה להגיש את הבקשה לוויזה כמה חודשים לפני תאריך הנסיעה המיועד, כדי למנוע עיכובים, בעיקר לקראת אירועים צפויים בארה"ב, כמו חתונות, בר-מצווה, ועידות וכנסים. רצוי גם שלא לרכוש כרטיס טיסה לפני שהונפקה לכם האשרה. ניתן לבדוק מה פרק הזמן המשוער שתתבקשו להמתין עד לראיון באתר האינטרנט של מחלקת המדינה האמריקאית (ראו קישור מטה).

   הקונסול הכללי של ארה"ב בישראל, ריצ'רד ביר, אמר ל-TheMarker כי צמצום משך ההמתנה לראיון עומד בראש סדר העדיפויות של הקונסוליה. לדבריו, בקונסוליה מתכננים להוסיף מתשאלים ולנקוט צעדים שונים כדי להגדיל את מספר הפונים שיוכלו להתקבל בשגרירות מדי יום.

   איך מתחילים?

   יש להיכנס לאתר האינטרנט ולמלא את טופסי הבקשה. בין השאלות הנשאלות: האם את/ה מתכוון/ת לעבוד או ללמוד בארה"ב? האם יש לך משפחה מדרגה ראשונה בארה"ב? בנוסף יש למלא בטפסים שם ומספרי טלפון של אדם שאצלו תשהו בארה"ב.

   ומה אם אין למבקש הוויזה אדם כזה? הקונסול אומר שאפשר לתת את פרטי המלון שבו תשהו. לדבריו, אחרי אירועי ה-11 בספטמבר התברר שחוטפי המטוסים קיבלו אשרה על אף שציינו בטופס רק את המלה Hotel, מבלי לפרט. בעקבות כך החליטו האמריקאים להחמיר בבקשה לפירוט.

   אחרי שמשיבים על כל השאלות יש לקבוע מועד לראיון בשגרירות. כדי להגיע למסך שבו תאריכים אפשריים לראיון, יש לשלם 12 דולר בכרטיס אשראי בינלאומי ולקבוע ראיון לפי התאריכים הפנויים (בדרך כלל מדובר בחודשיים המתנה). לאחר מכן יש לשלם אגרה של 100 דולר בסניפי הדואר. ככל הנראה, עלות הוויזה לארה"ב תתייקר ב-2008 ל-131 דולר.

   באילו מסמכים להצטייד?

   "תהליך בקשת הוויזה הוא די מסורבל ולא ידידותי למשתמש", אומרת לירז בללי-שושן, ישראלית שנמצאת בשליחות בארה"ב. "גם מי שיש לו אנגלית טובה לא תמיד מבין מהאתר אילו מסמכים צריך להביא לראיון - מהמעביד, מהבנק, משכנתא".

   חשיבותם של המסמכים הנלווים האלה רבה: לפי החוק האמריקאי, כל מבקש ויזה לארה"ב הוא בחזקת מהגר אלא אם הוכיח אחרת. מבקש הוויזה יכול לשכנע את האמריקאים שאין בכוונתו להשתקע במדינתם באמצעות המצאת מסמכים המעידים על כוונתו לחזור לישראל: מקום עבודה יציב, משפחה שחיה כאן, חשבון בנק ובית. לשם כך יש לספק את כל המסמכים הרלוונטיים, בין השאר ארבעה תלושי משכורת אחרונים.

   לפי ההסברים של מדריך הוויזה האמריקאי באינטרנט, כאשר מדובר במבקש ויזה צעיר שעדיין לא הספיק ליצור לעצמו קשרים כאלה - החוק האמריקאי מתייחס לתוכניות לימוד ותוכניות ארוכות טווח בישראל כקשרים מספקים.

   האם ניתן להקדים את התור לריאיון?

   עד לא מכבר הבטיחו חברות התיווך גם להקדים את מועד הראיון בשגרירות, תמורת סכום נאה שנע בין 500-600 שקל, באמצעות קביעת תורים למועדים שהראיונות המקוריים שיועדו להם בוטלו. אך שגרירות ארה"ב חיסלה את התופעה כאשר קבעה שתור שבוטל לא יוחלף באחר.

   מה עושה מי שבכל זאת צריך להקדים ולזרז את הראיון בשגרירות לצורך קבלת ויזה? מגיש בקשה במייל. הקדמת התור מאושרת על פי רוב מסיבות רפואיות, בשל מוות של בן משפחה קרוב, ביקור של בן משפחה שנמצא על ערש דווי, נסיעה עסקית דחופה או כנס. בכל בקשה רגילה להקדמת תורים, כמו בשל מועד טיסה קרוב, יופעל שיקול דעת נקודתי. אם הבקשה להקדמת ראיון לא אושרה, נשאר למבקש תאריך הראיון המקורי שלו.

   האם ישנן הקלות כלשהן?

   שימו לב: אם הוויזה שלכם פקעה ב-12 החודשים האחרונים, אין לכם צורך בקביעת ראיון. אם הדרכון פקע אבל הוויזה בתוכו עדיין תקפה, אפשר לחבר את הדרכון הישן והחדש בגומייה ולנסוע לארה"ב עם שני הדרכונים. ילדים מתחת לגיל 14 ומבוגרים מעל גיל 79 לא צריכים להגיע לשגרירות באופן אישי, אלא לשלוח את טופס הבקשה במייל - והם יקבלו את הוויזה ללא צורך בראיון או בהשארת טביעת אצבעות.

   בקשה חוזרת: מי שנדחה ומבקש לנסות שוב את מזלו, צריך לשלם שוב את האגרה בסך 100 דולר ולהכין את כל המסמכים הרלוונטיים. באפשרותו של הפונה לדרוש שלא לעבור ראיון חוזר אצל אותו הנציג. הגשת בקשה חוזרת יכולה להיעשות בפרק זמן שנע בין שישה חודשים לחמש שנים, תלוי במצב ובסיבת הסירוב, מסביר עו"ד אליוט נחמיאס מחברת איזי ויזה.

   מה הדין במקרה של מסורבי ויזה?

   לדברי הקונסול ביר, בין המסורבים יהיו אנשים שהיו להם בעיות בארה"ב, שנשארו בארה"ב יותר מהמותר או נאסרו. "אנחנו בודקים כל מקרה לגופו. יש אנשים שנאסרו אך לא הורשעו ואז ישנן הקלות".

   לדברי ביר, בעיה קשה יותר יש למי שנשארו בארה"ב אחרי פקיעת הוויזה הקודמת שלהם. מי שנשאר בארה"ב באופן בלתי חוקי בין שישה חודשים לשנה, לא יוכל לחזור אליה במשך שלוש שנים. מי ששהה בארה"ב ללא ויזה 12 חודשים ויותר, לא יוכל לבקש ויזה במשך עשר שנים.

   כיצד מתנהל הריאיון בשגרירות?

   הראיון מתקיים בשגרירות האמריקאית בתל אביב או בקונסוליה בירושלים, בתאריך שנקבע. לראיון יש להגיע עם כל המסמכים הרלוונטיים, עם האישור לתשלום האגרה, עם דרכון בתוקף ותמונה בגודל של 5X5 על רקע לבן.

   בשגרירות עצמה תידרשו להשאיר בחוץ כל רכוש, למעט ניירת, דרכון ואמצעי תשלום, ואחר כך תעברו שלושה שלבים: תור לאשנב ראשון למסירת המסמכים, תור לאשנב שני לטביעת אצבעות, ותור לאשנב שלישי לראיון.

   הראיון נערך על ידי פקידי הקונסוליה, אמריקאים דוברי עברית, הנמצאים מאחורי זכוכית, והוא נמשך כשתי דקות. אם בקשת הוויזה אושרה, תתבקשו להפקיד את הדרכון בשגרירות ולהשאיר את פרטי הדואר לצורך קבלתו בחזרה בתוך ימים אחדים בעלות של כ-35 שקל. כל התהליך אורך כשעה.