פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ארה"ב שוב מכשילה הסכם למען איכות הסביבה

   בוועידת באלי הוצגה טיוטה עם יעדים מחמירים לקיצוץ בפליטת גזי חממה. ארצות הברית הובילה את ההתנגדות לטיוטה, יחד עם קנדה ויפן

   טיוטת הסכם עם יעדים מחמירים עד שנת 2020, שהייתה אמורה להטיל מגבלות בפליטת גזי חממה על מדינות עשירות, בוטלה בלחץ ארצות הברית. על פי הטיוטה, שהונחה בפני ועידת באלי בה משתתפות 190 מדינות, על המדינות המתועשות היה לקצץ 25-40 אחוז מתחת לרמות של 1990. "המספרים הושמטו מהטקסט האחרון", אמר אחד הנציגים. ארצות הברית הובילה את ההתנגדות להצעה, יחד עם יפן וקנדה.

   דו"ח גרמני שנחשף היום בוועידה אומר כי ההתחממות הגלובלית עלולה לגרום להגירה המונית, לפגוע במסחר ולגרום לעימותים על קרקע. על פי הדו"ח, הזמן עד לנקודה הקריטית אוזל וחייבים להגיע להסכם בקרוב על קיצוץ מחייב בפליטת הגזים. האזורים הפגיעים ביותר הם המדינות המתפתחות, אומר הדו"ח, שכותרתו "שינוי האקלים כאיום ביטחוני".

   מלחמת אזרחים עולמית

   "לא מדובר במלחמות בין מדינות לאום", אומר אחד ממחברי הדו"ח, האנס יואכים שלנהובר, מנהל מכון פוטסדם למחקר האקלים. לדבריו, הסכנה נשקפת ממדינות פגיעות שיכרעו תחת הלחץ של ההתחממות הגלובלית, וישלחו גלי זעזוע למדינות אחרות. לדבריו, אם התחזיות המדעיות יתממשו, יש סיכוי רב שהעולם יעמוד מול מלחמת אזרחים גלובלית. בהקשר זה הוא הזכיר את העימות בדרפור, שנגרם בחלקו על ידי בצורת ארוכה.

   נוכח זה בולט המאמץ האמריקאי לחסום הסכם בעל יעדים מחמירים. זו אינה הפעם הראשונה שארצות הברית מתנכלת להסכמים בינלאומיים למען איכות הסביבה. היא היתה אחת המדינות שלא אישררה את אמנת קיוטו, שנועדה להגביל פליטת גזי חממה. 137 מדינות אחרות אישררו את האמנה.