"בסיבוב הבא: טילים על אשקלון ונתיבות"

לדברי קצין בכיר בפיקוד העורף, היישובים נערכים מזה שנתיים להסלמה בירי. עוד הוא הזהיר: ישראל לא מוכנה לרעידת אדמה גדולה

יהושע בריינר
29/11/2007

"לארגוני הטרור ברצועת עזה יש את היכולת לירות על אשקלון, נתיבות ואופקים" - כך אמר היום (חמישי) לוואלה! חדשות קצין בכיר בפיקוד העורף. "אנחנו מתכוננים לכך שבמידה ויהיה סיבוב נוסף, או מבצע גדול של צה"ל ברצועה, ארגוני הטרור יירו, או לפחות ינסו לירות - טילים גם על יישובים מרוחקים יותר משדרות. האפשרות השנייה היא שהם יגבירו את הירי על המקומות הקיימים". במהלך השיחה הדגיש הקצין כי פיקוד העורף והיישובים המדוברים נערכים כבר למעלה משנתיים לירי מסיבי והסלמה אפשריים.

"אנחנו יודעים שמעבר לקסאמים יש בידי הפלסטינים גם מספר טילים מסוג 'גראד' שיכולים להגיע למרחק של כ- 20 קילומטרים, ושהם מנסים להצטייד בעוד", הוא אומר. "יחד עם זאת, הם מודעים לכך שירי על אשקלון או נתיבות ייצור תודעה ציבורית שונה ושזה יהיה כבר סרט אחר". להערכתו, "הגורם העיקרי שמונע מהם לירות את הטילים כבר היום הוא פעילות כוחותינו ברצועה". עוד אמר הקצין, כי עיקר התחמושת מגיעה לרצועה באמצעות הברחות דרך ציר פילדלפי.

"היערכות בלתי מספקת"

נושא נוסף שעלה לכותרות באחרונה, הוא רעידות האדמה, לאחר שבשבועיים האחרונים פקדו את ישראל שלוש רעידות. לדברי הקצין הבכיר, אומנם יש התקדמות בנושא, בעיקר בהיבט של בנייה חדשה, אולם ישראל עדיין איננה ערוכה בצורה מספקת לרעידת אדמה גדולה. "בישראל אין תרבות של רעידות אדמה. צריך לקיים עוד תרגילים גדולים בערים, צריך להוסיף קשר אחיד בין כל גורמי ההצלה. בסופו של דבר של הכל תלוי בחלוקת משאבים ותקציבים וכרגע מה שיש לנו זה לא מספיק"

לדבריו, הרעידות האחרונות הגבירו את המודעות למוכנות בקנה מידה ארצי. "בגלל שהתעסקנו בדברים שהיו קצת יותר קרובים וקצת יותר מאיימים התייחסו פחות לעניין. עכשיו הנושא מתחיל לחלחל לתודעה הציבורית, ויש כבר תרחישים לאומיים לאסון המוני", אמר הקצין. "אין ספק שהמלחמה האחרונה הזכירה להרבה אנשים שהעורף הוא אינו דבר שאפשר למצמץ בעיניים והוא יסתדר בעצמו, אלא צריך לטפל בו ולהשקיע בו משאבים רבים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully