הצעת חוק: מעון לגברים מכים

לפי הצעתה של ח"כ זהבה גלאון, גברים מכים יכנסו למתקנים שמורים וכך הנשים המוכות לא יאלצו לעזוב את ביתן לטובת מעונות

ספי קרופסקי
25/11/2007

גברים אלימים יועברו למתקני משמורת וכתוצאה הנשים המוכות יוכלו להמשיך בשגרת חייהם". כך עולה מהצעת תיקון ל'חוק מניעת אלימות במשפחה' שהניחה ח"כ זהבה גלאון (מרצ) על שולחן הכנסת. היום מציינים ברחבי העולם את היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים.

לפי עיקרי הצעתה של גלאון, שפועלת לקידומו זה זמן רב, "בחוק למניעת אלימות במשפחה הוסדר הליך של מתן צו הגנה נגד מי שנהג באלימות כלפי בן משפחתו. צו הגנה הנו סעד מהיר, המעניק נגישות מרבית לבית המשפט, אולם האפקטיביות שלו תלויה במידת אכיפתו. בשנים 2001 עד 2003 נתנו בתי המשפט לענייני משפחה ובתי משפט השלום 13,555 צווי הגנה".

גלאון אמרה בדברי ההסבר, כי "מכיוון שהמשטרה אינה יכולה להתחייב להציב שמירה על בתיהם של גברים אלימים, יש להנחות את השופטים להכניס את הגברים האלימים למתקני משמורת". לדבריה, "יש להכשיר מתקני משמורת בדומה למתקנים שהוכשרו לעובדים זרים ולשוהים בלתי חוקיים".

בתוך כך, ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לתמוך בהצעת תיקון נוספת לחוק 'מניעת אלימות במשפחה' של ח"כ גדעון סער (ליכוד) ונדיה חילו (עבודה) במטרה למנוע את הסחבת בעניינן של נשים מוכות בבית המשפט. לפי הצעתם של סער וחילו, "בית משפט לא ידחה בקשה למתן צו הגנה, אלא לאחר שנתן למבקש את ההזדמנות להשמיע את טענותיו בפניו". זאת, בניגוד למצב החוק הקיים.

ח"כ סער אמר בתום הדיון כי "אלימות במשפחה היא טרור מתמשך הפוגע בקורבנות האלימות ומטיל צל כבד על החברה כולה". לדבריו, "תמיכה בהצעת החוק מעבירה מסר חשוב ביום המאבק למניעת אלימות נגד נשים". הצעת החוק תידון במליאת הכנסת ביום שלישי הקרוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully