אנאפוליס - תקווה או אכזבה?

אבו עלא: לא נקיים יותר שיחות עם לבני

דבריו של ראש צוות המו"מ הפלסטיני מנוגדים לאופטימיות בצד הישראלי לקראת אנאפוליס. עריקאת: כשתשנו את השם ל"מדינה היהודית של ישראל", נכיר בכך

ניר יהב וספי קרופסקי
20/11/2007

דיווחים סותרים משני צוותי המו"מ על טיוטת ההצהרה המשותפת לקראת פסגת אנאפוליס בשבוע הבא. גורמים המקורבים לצוות המו"מ הישראלי דיווחו הבוקר (שלישי), כי בפגישות אמש הושגה הסכמה על טיוטת ההצהרה. מלשכתה של לבני נמסר, כי הדיונים יתחדשו היום. גם חבר צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל, כי הצוותים נועדו עד 2 לפנות בוקר, וימשיכו בדיונים היום.

אולם העיתון הסעודי "אל-ווטן" מדווח הבוקר, כי ראש צוות המו"מ הפלסטיני אבו עלא אמר כי "לא יקיים יותר שיחות עם שרת החוץ ציפי לבני לאחר כשלון השיחות ביום שבת". לדבריו, "הצדדים נכשלו בגיבוש מסמך מדיני משותף. המשא ומתן הסתיים ללא השגת התוצאות הרצויות". אבו עלא הוסיף כי הוא אינו צופה שמסמך כזה יוצג בוועידה.

"צריך לתת לארה"ב להיות הבורר"

עריקאת נשמע אופטימי יותר מראש הצוות שלו, ואמר הבוקר כי למרות הקשיים בניסוח הצהרה משותפת, אנאפוליס היא הזדמנות טובה, בין השאר מכיוון שהיא יוזמה אמריקאית, ותוכל להצליח אם "שני הצדדים יעשו את שיעורי הבית שלהם". לדבריו, צריך לתת לאמריקאים להיות הבורר לגבי מפת הדרכים - מי אחראי ליישום שלה ומתי היא תיושם.

עריקאת הסביר בראיון כי הפלסטינים לא מוכנים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי, מכיוון שישראל עצמה לא מציגה עצמה כך. "אירן קוראת לעצמה הרפובליקה האיסלמית של אירן", אמר. "אם אתם רוצים להיות כמו אירן ולקרוא לעצמכם 'המדינה היהודית של ישראל', נכיר בזה. כל עוד אתם לא משנים את השם שלכם, למה שאנחנו נשנה את ההכרה שלנו?". לדברי עריקאת, ישראל היא מדינה בה 80% יהודים ו-20% לא יהודים, ובעובדות האלה הם מכירים.

אולמרט ומובארק נפגשים

ראש הממשלה אהוד אולמרט נפגש הבוקר עם נשיא מצרים חוסני מובארק, יומיים לפני כינוס הליגה הערבית בקהיר, וידון עמו בסוגיות המדיניות. מטרת הפגישה, שתערך בשארם א-שייח', היא תיאום עמדות עם מצרים, כמו גם עם שאר מדינות ערב לקראת הפסגה באנאפוליס.

בתוך כך, מקורות פלסטינים מסרו לעיתון, כי ארה"ב תשגר במהלך 24 השעות הקרובות את ההזמנות לפסגת אנאפוליס. חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת אמר כי ישראל חייבת למלא אחר השלב הראשון של מפת הדרכים, הכולל הקפאת התנחלויות. בנוסף לכך, קרא לגיבוש עמדה ערבית מאוחדת בנוגע לוועידת אנאפוליס.

גורמים ישראלים ופלסטינים מסרו כי הפגישה אמש בין אולמרט לאבו מאזן הייתה רצינית ובמהלכה החליפו הצדדים דעות על המסמך המשותף של ישראל והרשות לקראת ועידת אנאפוליס. אולם, לדבריהם, עדיין יש חילוקי דעות בין הצדדים וקשיים להגיע להסכמה. הוא הוסיף כי אולמרט ואבו מאזן סיכמו על פגישה נוספת הערב בניסיון ללבן את הסוגיות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully