אנדרואיד: פרטים ראשונים

גוגל תחלק פרסים למפתחי יישומים למערכת ההפעלה הסלולרית. ההמלצות למפתחים חושפות טפח מהצפוי

דידי חנוך
12/11/2007

לחברת גוגל ברור שהצלחתה של מערכת ההפעלה העתידית שלה, אנדרואיד, תלויה יותר מכל ביישומים המוצלחים שירוצו עליה. לחברה אמנם יש מספר שותפים עסקיים גדולים שלחלקם יכולות פיתוח מוכחות, אבל בגוגל יודעים שסביר שהפיתוחים החדשניים ביותר יגיעו ממפתחים עצמאיים וחברות קטנות, ולא משותפות הענק.

לפיכך, הכריזה היום החברה על אתגר למפתחים שייקחו לידיהם את ערכת הפיתוח ([[SDK]]) החדשה של מערכת ההפעלה וייצרו בעזרתה כלים מוצלחים במיוחד. כלל הפרסים מגיע ל-10 מיליון דולרים, שיחולקו בשני שלבים לשתי קבוצות מפתחים.

הקבוצה הגדולה יותר היא מפתחים שיגישו יישומים בתחילת השנה הבאה, לפני שיהיו מכשירים בשוק. ה-50 הטובים מבין אלה צפויים לקבל 25,000 דולרים כל אחד.

עם השקת המכשירים הראשונים שיריצו את הפלטפורמה החדשה, בחצי השני של 2008, יוכרזו 20 זוכים מבין החמישים הראשונים, ואלה יזכו בפרסים כספיים בסך 100,000 עד 275,000 דולרים.

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

רמזים לעתיד לבוא

הקטגוריות המומלצות למפתחים מרמזות על הכיוונים שגוגל צופה למערכת ההפעלה החדשה: רשתות חברתיות הוא הסעיף הראשון והמובן מאליו. אחריו מגיע סעיף הקשור גם הוא: צריכה, ניהול עריכה ושיתוף של קבצי מדיה.

הסעיף הבא מתקשר גם הוא לסיפור החברתי וגם לעיסוקים אחרים של גוגל: יישומים מעודדי יצרנות ושיתוף פעולה כגון מייל, מסרים מיידיים, לוחות שנה וכו'. מה שלא נאמר הוא שגוגל ודאי תשמח אם היישומים האלה ישתלבו עם השירותים שלה עצמה בתחומים אלה.

הסעיף שאחריו נוגע לאחת הקטגוריות הצומחות בתחום הסלולר, וקטגוריה שגוגל עצמה מיעטה לעסוק בה: משחקים. נוקיה השיקה רק לאחרונה פלטפורמה למשחקים במכשירים הסימביאניים שלה, כך שתחום זה צפוי להתחמם מאד בשנה-שנתיים הקרובות.

הסעיף הבא הוא כמעט מובן מאליו ומבחינה טכנולוגית ודאי יתחבר לשלושת הסעיפים הראשונים: צריכת חדשות ומידע. מעניין כאן האם מפתחים יתמקדו ביישומים עצמאיים או ינסו לפתח לדפדפן העתידי שיהיה חלק ממערכת ההפעלה.

הסעיף השישי והשביעי מעניינים במיוחד, מכיוון שכאן קוראת גוגל לחדשנות אמיתית. בסעיף שש נכללים יישומים שמייצגים חשיבה מחודשת של ממשקים מסורתיים, וסעיף שבע מבקש שימוש בפונקציונליות של מאש-אפים.

סעיף שמונה מעלה סוגיה שודאי תגרום לנוקיה לזקוף גבה: שימוש בשירותי מיקום. סוגיית המיקום עלתה בחצי פה במסיבת העיתונאים בה הוכרזה מערכת ההפעלה, אבל הכללת הנושא כאן מראה שגוגל ושותפותיה חושבות גם הן - כמו נוקיה - ששירותים מבוססי מיקום צפויים להפוך לסטנדרט בעולם הסלולר. כידוע, נוקיה הודיעה שהיא מתעתדת לכלול מקלטי GPS בכל מכשירי סדרת N בעתיד הנראה לעין, ונראה שהיכולת הזאת לא תחסר גם במכשירים של ברית השותפים של גוגל (סמסונג, מוטורולה, HTC וגו'), ככל הנראה על בסיס השבבים של השותפה קוואלקום.

הסעיפים הבאים הם סעיפי הרצון הטוב ברשימה, וסביר להניח שמפתח או שניים שיתמקדו בהם יזכו בפרסים הגדולים ולו למטרות יח"צ: מטרות הומניטריות ויישומים המשרתים פיתוח כלכלי גלובלי. זה נחמד ועשוי להיות גם מועיל.

יכולות מובנות

ערכת הפיתוח גם כוללת פרטים בנוגע ליכולות הבסיס של הפלטפורמה, וההודעה לעיתונות כללה תמונות ראשוניות של הממשק (שכמובן לא מייצג את הממשק העתידי, אבל יכול לתת רושם ראשוני). בין היכולות והמאפיינים הידועים:

* מסך מגע. כמובן.
* דפדפן המבוסס על מנוע Webkit, אותו המנוע שעל בסיסו נבנו ספארי של אפל ודפדפן המינימאפ של נוקיה.
* דור 3.
* גרפיקת תלת מימד. צפוי, לאור השותפות עם nVidia.
* קבצי מדיה בפורמטי MPEG4, h.264, MP3 ו-ACC.

אין כאן שום דבר מהפכני, מה שלא מפתיע מכיוון שהייחוד של אנדרואיד צפוי להגיע מצד הממשק והתוכנה, ולא ברמת יכולות הבסיס.

בתמונות בהודעה לעיתונות ניתן לראות צילום מסך של תוכנת ניווט, מה שמחזק את הרושם שגם זו תהיה יכולת בסיסית של המכשיר.

המטרה: עדיין נוקיה

התמונה הכללית שרשימת ההמלצות מציירת מחזקת את התחושה שאנדרואיד הוא נשק שמכוון בראש ובראשונה נגד נוקיה ונגד מערכת ההפעלה שלה, סימביאן. כל התחומים שגוגל מעודדת מפתחים לעסוק בהם הם תחומים שנוקיה הכריזה שבכוונתה להתמקד בהם. אלה גם תחומים שנוקיה מעודדת את קהילת מפתחי סימביאן לעסוק בהם.

נראה שבשנים הקרובות צפוי מאבק כפול: על הצרכנים ועל קהילת מפתחי יישומים סלולריים . כדי שיהיה לאנדרואיד סיכוי ריאליסטי בשוק העולמי, על גוגל לזכות בנתח גדול ממפתחי התוכנה כבר בשלב מוקדם. ההכרזה של היום היא צעד משמעותי לקראת המטרה הזאת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully