וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סרטים בראש

אפרת שמר

10.10.2007 / 12:38

בשביל לאמן את המוח להתנהג אחרת, אפשר לדמיין תמונה של ההתנהגות הבעייתית ולשחק עם מאפייניה - לטשטש, להרחיק ולהקטין

לפני כחצי שנה התחלתי לעבוד עם אלי, עורך דין עצמאי, שהמשרד שלו נמצא בביתו. הוא פנה אליי בעקבות תסכול הולך וגובר מהתנהלותו המקצועית. הוא התלונן על כך שהעבודה משתלטת עליו ואין לו מספיק זמן לעצמו.

בבירור הראשוני שערכתי עימו, התגלה כי את מרבית הזמן שהוא מבלה לבד במשרדו ממלאים הגלישה באינטרנט או משחק השחמט במחשב. עד שאין לחץ ממשי של לוחות זמנים בתיקי הלקוחות הוא מתנהג כאילו אין לו עבודה כלל, אבל כש"יום הדין" מגיע, הוא מתחיל לעבוד בתחושה של מתח והשעות נמתחות אל תוך הלילה ובשל כך חייו הפרטיים נפגעים.

כשמסתיים הטיפול בתיק הוא אינו חש סיפוק, אלא רק תחושה של הקלה על כך שהצליח בקושי לשרוד. ללקוחותיו קשה להשיגו -מאחר ולא עשה את עבודתו ואינו מסוגל להתמודד עם התגובות לכך.

בין דמיון למציאות

הנחת הבסיס של שיטת ה-NLP היא שהמוח אינו מבדיל בין דמיון למציאות וכי כל אדם מגיב בכל זמן בעיקר לתפישת המציאות שלו. התעניינתי בתפישת המציאות של אלי לגבי תכנון העבודה שלו וכיצד הוא יוצר אותה. שאלתי אם יוכל לדמיין שהוא נמצא עכשיו במשרד כשהתחושה שלו היא ש"כאילו אין עבודה בכלל'. ראיתי אותו נשען לאחור, מביט למעלה, מכווץ את גבותיו ואז משחרר אותן, מחייך ונרגע. שאלתי אותו "מה אתה רואה בעיני רוחך שגורם לך לתחושת מתח ואז להקלה וחיוך?".

אלי השיב, כי הוא רואה בעיקר את ערימת התיקים הלא מטופלת על השולחן, את צג הסלולרי מואר ועליו מספר טלפון של לקוח ואת הרשימה האינסופית של מטלות על בלוק המכתבים הצהוב שמולו. ואז, התמונה מתחלפת והוא רואה את צג המחשב שלו כשעליו מופיע ממשק משחק השחמט כשאלי נמצא צעד אחד מניצחון בו.

שאלתי האם התמונות המנטליות האלו הן גדולות או קטנות, כהות או בהירות, רחוקות או קרובות ועוד שאלות הנוגעות למאפייני הייצוג של התמונה שרואה אלי בעיני רוחו. אלי השיב כי התמונה הראשונה של התיקים היא ענקית, אך רחוקה ומטושטשת, די כהה ובצבעים 'מלוכלכים'. התמונה הזו גרמה לו לחוש דיכאון, אבל אז הגיעה התמונה של צג המחשב עם משחק השח מט והסתירה את התמונה הקודמת. אלי ציין שגם התמונה הזו די גדולה אך היא קרובה אליו, מוארת ובוהקת בצבעים חיים וברורה מאד. התמונה הזו גורמת לו להתיישב מול המחשב ולהתחיל או להמשיך משחק שחמט בהתלהבות רבה.

אחת התגליות הגדולות של ה- NLP היא עד מידת ההשפעה למאפיינים החושיים של הייצוגים המנטליים (המחשבות שלנו) על תחושותינו ועל הפעולות הנגזרות מהתחושות האלה.

ביקשתי מאלי לקחת את תמונת משחק השחמט, להגדיל אותה עד שתהיה ענקית, לטשטש אותה, להרחיק אותה מאוד ו'ללכלך' את צבעיה. שאלתי אותו האם הוא חש בשינוי בהרגשתו והוא ענה "כן, איזה קטע! לא כל כך בא לי לשחק פתאום". הנחתי אותו לחזור ולהתמקד בתמונה הראשונה של התיקים ולדמיין שהוא יכול להפוך אותה לברורה וחדה מאד, להבהיר אותה ולקרב אותה אליו. כשאלי ביצע את השינויים ראיתי את עיניו מתרחבות ואת ראשו זז לאחור. "זה מפחיד אותי ומייאש אותי, בחיים לא אספיק את כל זה!" אמר. ביקשתי ממנו להוסיף לתמונה את עצמו, כשהוא יושב ועובד על תיק אחד בלבד.

להגדיל את התמונה הרצויה

ביקשתי ממנו למקד את חדות התמונה בדמותו ולטשטש את כל מה שנמצא בצדדים, כולל ערימת התיקים, הסלולרי והבלוק הצהוב. אלי חייך. "זה כבר נראה יותר טוב", אמר. אלי התבקש על ידי להמשיך ולהתמקד בדמותו במשרד, להאיר אותה ולמקד אותה אפילו יותר ולהריץ את הדמות קדימה בהילוך מהיר. ביקשתי ממנו לראות את עצמו כשהוא סוגר את התיק שבו עיין ומניח אותו בערימת התיקים המטופלים ומושך תיק נוסף מהערימה, מעיין בו, רושם רשימות ואז סוגר אותו ומניח אותו על ערימת התיקים המטופלים וכך הלאה, בהילוך מהיר, עד שתהיה ערימה אחת בלבד של תיקים על השולחן והוא יכול לראות את עצמו נשען לאחור ומשלב את ידיו מאחורי ראשו.

"עכשיו," ביקשתי לסיום "מקד שוב את כל התמונה ותן גם לצג הסלולרי ולבלוק הצהוב להיות ברורים. איך אתה מרגיש כעת?". אלי חייך חיוך רחב. "בא לי עכשיו לענות לכל הטלפונים. יותר מזה, בא לי להתקשר לכל הלקוחות שלי בעצמי ולדווח להם על ההתקדמויות! והכי בא לי לקום עכשיו מפה ולחזור למשרד שלי ולהתחיל לעבוד! מה עשית לי? זה כמו קסם!".

חזרתי עם אלי מספר פעמים על שינוי התמונות המנטליות, בכדי ללמד את מוחו להריץ אותן בדרך החדשה בקלות רבה. כעבור שבוע הוא הגיע לפגישה נוספת, במצב רוח מבודח למדי. "חשבתי שאני עורך דין ועשית ממני עורך סרטים. כל השבוע אני עורך סרטים בראש שלי ועובר על התיקים. סיימתי כבר חצי מהכמות שהמתינה לי ואני חושב שעד לשבוע הבא אסיים את הכל".

כשהוא מרוצה, בדק מה עוד אפשר לעשות עם NLP והמשכנו לעבוד ביחד על הגדרת יעדים ארוכי טווח. לשם כך, השתמשנו בתהליכים העוסקים בתפישת המציאות של אלי מבחינת עולם הערכים והאמונות שלו.

אפרת שמר היא בין מייסדותיו של מרכז NLP-PLUS. בשבוע הבא יפתחו במרכז NLP-PLUS קורסי בסיס בשיטת NLP בהם ניתן ללמוד את אופן השימוש בייצוגים החושיים על מנת להגביר מוטיבציה, לשנות רגשות קשים, להיפטר מפחדים וחרדות ועוד.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully