וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תלות והתמכרות

מרסלו ספינלה

9.10.2007 / 16:12

בעולם בו ההתמכרות לסמים היא רעה חולה נפוצה כל כך, אין פלא שאנשים עומדים על המשמר ומתייחסים לכל התרופות בחשדנות. אולם אין דבר המצביע על כך שלתרופות נוגדות דיכאון יש השפעה ממכרת. הן לא גורמות לאדם להרגיש "מרומם" או אופורי כפי שעושים סמים כמו הרואין או קוקאין, שבעקבותיהם באה ההתרסקות והכניסה לדיכאון, עובדה הגורמת לאדם להמשיך ולרצות להשתמש בסמים.

לחומרים נוגדי דיכאון יש השפעה מתונה וקבועה יותר והיא הדרושה להפגת הדיכאון. כאשר אנשים צריכים להפסיק להשתמש בתרופות נוגדות דיכאון, הרופא ממליץ להם להפסיק לקחת את התרופות באופן הדרגתי במשך כמה שבועות ולאחר מכן להפסיק לחלוטין.

תופעות לוואי

לא נראה שיש ל-St. John’s Wort תופעות לוואי חמורות כלשהן במינונים הנבחנים. במחקרים הקליניים, כל הקבוצות, גם אלו שקיבלו St. John’s Wort וגם אלו שקיבלו פלסבו, דיווחו על אותה כמות של תופעות לוואי, מה שמצביע ש-St. John’s Wort אינו הגורם לתופעות שחוו האנשים. מחקר אחד מצא שהאנשים שחוו תופעות לוואי בתדירות גבוהה יותר היו אלו שקיבלו תרופות נוגדות דיכאון פרמצבטיות - 52.8 אחוזים לעומת 19.8 אחוזים בהשוואה ל- St. John’s Wort . אולם, נבחנה רק השפעת ה-St. John’s Wort לטווח הקצר ולפיכך לא ברור האם שימוש לטווח ארוך (שנים) בטוח אף הוא.

רגישות לאור:
חיות שאוכלות St. John’s Wort במרעה, מפתחות פריחה על העור כתגובה לחשיפה ארוכה לשמש. במחקר שנערך על בני אדם, בו חשפו אנשים שלקחו St. John’s Wort במינון גבוה (3,600 מ"ג), באופן מבוקר לאור אולטרא סגול, פיתחו הנבדקים תגובה מתונה. לכן עדיף שאנשים שמשתמשים ב-St. John’s Wort יימנעו מחשיפה ממושכת לשמש וישתמשו במקדמי הגנה בכל פעם שהם נחשפים לשמש. מכיוון שיש תרופות נוספות הגורמות לרגישות לשמש, שימוש ב-St. John’s Wort בשילוב עם תרופות כאלו עלול להחריף את ההשפעה הזו.

תגובות בין תרופתיות:
St. John’s Wort עלול לשנות את האופן בו מפורקות תרופות מסוימות בכבד. עד היום, תופעה זו ידועה רק למספר תרופות, כגון warfarin, digoxin, theophilline, cyclosporine ו-indinavir. כמו עם כל תרופה אחרת, אנשים צריכים להודיע לרופא שלהם ולרוקח על כל שאר התרופות שהם לוקחים, תרופות מרשם, ללא מרשם וצמחיות.

בשום אופן אין לקחת St. John’s Wort יחד עם תרופה נוגדת דיכאון אחרת. זה יהיה בדיוק כמו לקחת מינון כפול ומכופל של תרופה ועלולות להיות לכך תוצאות קטלניות. דווח על מספר מקרים כאלו ולמרבה המזל הבעיה טופלה לפני ההשלכות הקטלניות. במיוחד אנשים עם הפרעה דו-קוטבית צריכים להתייעץ עם רופא לפני שימוש ב-St. John’s Wort.

תפקוד מיני:
למרות שנוגדי דיכאון רבים מסוג SSRI משפיעים לרעה על התפקוד המיני, מפחיתים את הדחף המיני ו/או את היכולת הביצועית אצל נשים וגברים כאחד, לא נראה של- St. John’s Wort יש השפעה כזו. עובדה זו לא נחקרה באופן מדעי, אבל הדיווחים עד היום אינם מצביעים על השפעה שלילית על התפקוד המיני. זה יכול להיות יתרון גדול לשימוש ב- St. John’s Wort לעומת נוגדי דיכאון אחרים.

מסקנות

קיימת עדות טובה לכך של- St. John’s Wort יש השפעה נוגדת דיכאון משמעותית, בעיקר לדיכאון מתון עד בינוני. בנוסף לכך, נראה שהשפעה זו שוות ערך לזו של מספר תרופות נוגדות דיכאון פרמצבטיות ושהוא עובד בדרך דומה. בדומה לתרופות הפרמצבטיות, גם ל-St. John’s Wort לוקח מספר שבועות עד אשר מורגשת השפעתו המלאה. מכיוון שהוא עלול לגרום לשינוי במטבוליזם של מספר תרופות אחרות, אנשים צריכים לדון בשימוש בו עם הרופא שלהם, במיוחד אם הם כבר משתמשים בתרופות אחרות. אסור בשום אופן לקחת אותו יחד עם תרופות נוגדות דיכאון אחרות.

מתוך הספר "מדריך לצמחים פסיכואקטיביים - טיפול בבעיות פסיכולוגיות ונוירולוגיות באמצעות צמחי מרפא", שרואה אור בימים אלו בהוצאת "אח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully