וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ועידת השלום אינה תחליף למו"מ"

8.10.2007 / 19:06

בפתח מושב החורף של הכנסת אמר ראש הממשלה, כי אין הוא מחפש תירוצים להימנע ממהלך מדיני. נתניהו: הממשלה מקרבת את הטרור האירני לירושלים

"תהליך השלום דורש נחישות לקבל הכרעות אמיצות, שיש בהן ויתור על הגשמה מלאה ומוחלטת על חלומות שהזינו את האתוס הלאומי שלנו במשך שנים ארוכות" - כך אמר היום ראש הממשלה [[אהוד אולמרט]] בפתח מושב החורף של הכנסת. לדבריו, "כל אופציה אחרת פירושה מאבק דמוגרפי עקוב מדם, שטוף בדמעות שאין דרך שישרת את מדינת ישראל".

אולמרט הוסיף, כי "אין בכוונתי לחפש תירוצים כדי להימנע ממהלך מדיני. אני נחוש ונחרץ ברצוני לתת תנופה וסיכוי למהלך מדיני מהותי, בשיתוף עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן". דבריו של אולמרט הופרעו שוב ושוב על ידי קריאות מצד אנשי ימין במליאה.

אולמרט התייחס לוועידת אנאפוליס הצפויה בנובמבר, ואמר כי "המפגש בנובמבר אינו ועידה הבאה לשמש תחליף למשא ומתן הדו צדדי הישיר, בינינו לבין הפלסטינים. הוא נועד לתת גיבוי וליצור מניפה רחבה של תמיכה למהלך הישיר שבינינו לבינם". אולמרט אמר, כי הוא מקווה שיגיעו לוועידה גם מדינות ערביות ומוסלמיות שלא היו נוכחות עד עתה בתהליך השלום במזרח התיכון, וכי כל מאמץ כזה לשלום צריך להיות מבוסס על ההכרה במדינת ישראל וזכותה להתקיים כמדינה יהודית.

ביחס לפגישותיו עם אבו מאזן, אמר אולמרט כי המפגשים נועדו ללבן חלק מהסוגיות המהותיות שמגיעות לשורשי הקונפליקט בין הישראלים לפלסטינים. "אין ביננו הסכם. לא ניתן דבר ולא נלקח דבר. לא הובטח כלום, אך נוצרה אווירה של אמון אישי, של רצון להאזין". לדבריו, "אבו מאזן וראש ממשלתו פיאד מחויבים לכל ההסכמים שנחתמו עם ישראל, ואני מאמין שהם רוצים להתקדם יחד איתנו, במסלול שישנה את פני המציאות ביחסים בינינו לבינם".

אולמרט עסק גם בתקציב המדינה, ואמר כי התקציב הוא מגלם את סדר העדיפויות של הממשלה המתרכז ב-3 תחומים מרכזיים: חינוך, רווחה וביטחון. "שלושת התחומים הללו ייהנו מתוספות תקציב חיוניות", אמר אולמרט. "יחד עם זאת, התוספות לא יינתנו כלאחר יד. אנו משקיעים בתחומים האלו חשיבה מחודשת, ובחלק מהמקרים אנחנו משנים הנחות יסוד שהונהגו כאן במשך שנים.

לדבריו, "נמשיך לנהל מדיניות של כלכלה עם חמלה, שתעודד את הצמיחה אך לא תזניח את השכבות החלשות", אך הוא הדגיש כי "לא ניכנע לתביעות פופוליסטיות ולא נוציא כספים מעבר ליכולתנו".

נתניהו: צה"ל יוצא, חמאס נכנס

"קשה להבין כיצד בשעה שממשלת ישראל מבקשת למנוע את סכנת הגרעין האירני ביד האחת, היא מקרבת את סכנת הטרור האירני ביד השניה", כך אמר יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בנאומו במושב הפתיחה של הכנסת.

"הנסיגות בצפון ובדרום הביאו להקמת בסיסים אירנים מהם ירו טילים על ישראל. כעת מתכננת הממשלה נסיגה נוספת שתביא לבסיס אירני סמוך לירושלים. מסירת יהודה ושומרון תביא לירי טילים על גוש דן ועל תל אביב עצמה", אמר נתניהו. "הרי ברור: צה"ל יוצא, חמאס נכנס. תשאלו את תושבי נתיבות ואשקלון – ככה לא עושים שלום". בהתייחס לתכנית להעביר את האזורים הקדושים בירושלים לידיים בינלאומיות אמר ביבי כי "הוויתור על המקומות הקדושים יביא לסכסוך בהיקף שלא הכרנו".

נתניהו הציג את עקרונותיו להשגת שלום, הכוללים ירושלים מאוחדת, שמירה על ריבונות ישראל במקומות הקדושים, שיתוף פעולה עם ירדן ומצרים ופתרון בעיית הפליטים הפלסטינים. על אבו מאזן אמר שהוא "פרטנר לדיבורים, אך לא למעשים. ברור כי ישראל מעוניינת בשלום, אך חובת ההוכחה מוטלת כעת על הפלסטינים".

נתניהו קרא לעריכת בחירות חדשות, ופנה לישראל ביתנו ולש"ס בדרישה לעזוב את הממשלה. לשרים אמר: "אם עייפתם, יש מי שייקח את מקומכם".

פרס: אירן רוצה מהפכה במזה"ת

נשיא המדינה [[שמעון פרס]] אמר בנאומו בכנס הפתיחה, כי "שני צללים כבדים מעיבים על ההתפתחות הישראלית – הטרור הגלובלי והתחממות כדור הארץ. שתי הסכנות הללו הן איום היסטור לביטחון של כל המדינות ושלומם של כל התושבים".

פרס אמר, כי אירן עומדת בראש המדינות המפתחות ותומכות בטרור. לדבריו, "כשנשיא אירן מחמוד אחמדינג'ד מכחיש שואה, הוא מכחיש את הדיכוי שהנהיג בארצו. דיכוי אכזרי של זכויות האזרח, של הוצאות להורג בפומבי - כולל תלייתם של אנשים צעירים שהואשמו בהומוסקסואליות, מעצר אינטלקטואלים, סגירת עיתונים, פגיעה במיעוטים לאומיים כולל רדיפה אכזרית של הבאהיים ורדיפת נשים".

פרס טען, כי ההנהגה הנוכחית של אירן מכריזה על כוונתה להנהיג מהפכה איסלמית שיעית לא רק בעולם המוסלמי אלא בעולם כולו. "היא בונה בגלוי ארסנל של טילים ארוכי טווח ובחשאי נשק גרעיני - שהרי אין טעם להשקיע בכלים יקרים כאלו אם הם ישאו ראש לא קונבנציונלי".

איציק: להלחם בירידת דימוי הכנסת

יושבת ראש הכנסת [[דליה איציק]] פתחה את מושב החורף של הכנסת בנאום שהתמקד בירידת דימויה של הכנסת בציבור. לדבריה, הגורם הראשון לפיחות המעמד הוא "חוסר הבנה של הציבור בצלע שבמשולש הפרדת הרשויות", השני הוא "התקשורת שנוטה להדגיש את הקוריוז והטפל ולא את העבודה האדירה שנשעית בין כתלי הבית" והשלישי - התנהגות חברי הכנסת עצמם.

"אנחנו צריכים להבחין ב-7 עיניים, שלא ליפול בדברים שיש בהם כדי ליצור הד ציבורי על מעמד הבית כולו", קראה איציק. "האמון במוסדות הדמוקרטיים הוא תנאי בסיסי לקיומה של הדמורקטיה. זו משימה שמחייבת אותנו להתייחס ברצינות להליכים הפרלמנטריים". איציק הוסיפה כי תשקיע במהלך מושב החורף מאמץ ניכר בהעלאת דימוי הכנסת.

איציק הודתה בנאומה לכוחות הביטחון במדינה, והדגישה את הצורך בהחזרת שלושת החיילים החטופים. "רוחות רעות נושבות לכיווננו מכיוונים שונים", אמרה, "וייתכן שנעמוד בפני החלטות מדיניות קשות שהן אולי מהגורליות ביותר מקום המדינה". אמרה איציק. לדבריה, החלטות כאלה "כדאי לקבל לא בהכרעת רוב בכנסת אלא בהסכמה". איציק הדגישה כי היא "משוכנעת שיש בכוחנו ליצור הסכמה. ההבדלים אינם תהומיים, ואין בהם כדי לקעקע את האחדות הבסיסית שלנו".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully