וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טוב שההגה בידיים של אגד?

גיא לשם

5.10.2007 / 22:02

לאחרונה התפקדו יותר מ-1,000 עובדי אגד ל"קדימה". במקביל, החליט שר התחבורה מופז לעכב את הרפורמה בתחבורה הציבורית

בטקס הרמת הכוסית לקראת השנה החדשה, שנערך בבית מפלגת קדימה בפתח תקוה לפני כחודש, בלטו בנוכחותם עשרות מאנשי קואופרטיב אגד שהגיעו לבושים בתלבושת אחידה מהסוג שנראה בפרסומות בטלוויזיה.

החברים באגד לא נתקפו לפתע בפרץ אידיאולוגיה. הם הגיעו למקום בברכת הנהלת החברה כדי לערוך בפני הפוליטיקאים מצמרת המפלגה תצוגת תכלית. גם התזמון אינו מקרי: במשרד האוצר ובמשרד התחבורה מעוניינים להרחיב בשנים הקרובות את התחרות בתחבורה הציבורית. המהלך יכלול הפחתה של הסובסידיה שמעניקה המדינה לאגד ושל הזרמות כספיות נוספות לחברה, הנאמדות בכמיליארד שקל בשנה ומהוות את עיקר הכנסות אגד.

בהנהלת החברה החליטו לא לחכות בשילוב ידיים לרוע הגזירה. גם שם יודעים שמעל כל פקיד התומך בתחרות יש פוליטיקאי שרוצה להיבחר שוב. בחודשים האחרונים נערך בחברה מבצע התפקדות לקדימה, שבו התבקשו החברים והעובדים להצטרף כחברים במפלגה ולצרף גם את בני משפחותיהם.

מבלי שניתנה הוראה כתובה פנו מנהלי סניפים לעובדיהם ואפילו מינו בכל סניף אחראי לריכוז הטפסים והעברתם למפלגה. התוצאות מדברות בעד עצמן: יותר מ-1,000 עובדי אגד הצטרפו למפלגה ורבים מהם צירפו גם את בני משפחותיהם. מדובר באלפי מתפקדים, שיוכלו להשפיע באופן משמעותי על הרכב רשימת המפלגה בבחירות הבאות.

"הרפורמה בתחבורה הציבורית נכשלה"

על הגברת התחרות בתחבורה הציבורית אחראים שר התחבורה ושר האוצר. שר האוצר רוני בר-און היה בעבר יועצה המשפטי של אגד במחוז ירושלים, ולכן אינו משתתף בדיונים בעניין. לשר התחבורה שאול מופז, שמעמדו בקדימה אינו חזק, יש הרבה סיבות לבנות על הכוח הפוליטי של אנשי אגד שהתפקדו למפלגה.

בינתיים מופז כבר התחיל לספק את הסחורה: במרץ הכריז השר במפתיע כי "הרפורמה בתחבורה הציבורית נכשלה". הנתונים שבידי משרדי התחבורה והאוצר מראים בדיוק את ההיפך: במקומות שבהם הוכנסה תחרות ירדו מחירי הכרטיסים ב-24%-50%; תדירות הקווים עלתה במקרים מסוימים ביותר מ-100%; מספר הנוסעים הוכפל; 1,000 נהגים נוספים מצאו עבודה בחברות החדשות שהוקמו; וכ-100 מיליון שקל בשנה ירדו מתקציב הסובסידיה.

הנתונים המוצלחים לא ממש עניינו את מופז. למרות החלטות ממשלה, שקבעו יעדים ולוחות זמנים להכנסת התחרות (25% מהקווים אמור להיות מופרטים עד סוף 2008), הורה שר התחבורה על הקמתה של ועדה ציבורית לבחינת המשך הרפורמה בתחבורה הציבורית. הוא גם מינה את יועצו האישי כמזכיר הוועדה תוך שהוא מכתיב למעשה מראש את מסקנותיה.

"שיקולים מקצועיים בלבד"

דובר אגד רון רטנר מסר בתגובה: "הנהלת אגד אינה עוסקת בהשתייכות הפוליטית של נהגיה. אגד אינו שונה מכל ארגון אחר בישראל ונהגיו מחזיקים בעמדות פוליטיות מגוונות ומשתייכים מן הסתם למפלגות שונות - כל אחד לפי השקפתו ובחירתו החופשית. אגד ודאי שאינו מנהל את ענייניו העסקיים והרגולטוריים באמצעות התפקדות למי מהמפלגות. מכל הבדיקות שערכנו בעקבות פנייתך לא מצאנו סימוכין להתפקדות כמתואר בכתבה או כל זיקה בין התפקדות כאמור למי משרי הממשלה".

תגובת השר מופז: "החלטות השר מתקבלות לפי חוות דעת מקצועיות, כשלנגד עיניו אך ורק טובת ציבור הנוסעים בתחבורה הציבורית. האמירה כי הרפורמה נכשלה מתייחסת לאי-העמידה במדדים שנקבעו להעלאת מספר המשתמשים בתחבורה הציבורית, וכן בחוסר המענה לאוכלוסיות מיוחדות.

"על רקע זאת הקים השר ועדה לבחינת הרפורמה שתגיש את המלצותיה בעוד כמה שבועות. השר יקבל את החלטתו על בסיס חוות הדעת המקצועיות, באופן שיעודד את השימוש בתחבורה הציבורית, ישפר את השירות לציבור וימזער עד כמה שניתן את הפגיעה בציבור העובדים בחברות דן ואגד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully