וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דיווח: הפנטגון סימן מטרות באירן

שי אילן

17.9.2007 / 12:31

מקורות מודיעיניים אומרים שבממשל האמריקאי מתכוונים להסלים את המתיחות עם אירן בהדרגה, וכבר סימנו 2,000 מטרות להפצצה

הממשל האמריקאי נוקט צעדים לקראת הסלמה עם [[אירן]] - כך דיווח הלילה העיתון ה"סנדיי טלגרף". משיחות עם בכירים במודיעין ובמשרד ההגנה עולה, ש[[הפנטגון]] סימן 2,000 מטרות להפצצה אפשרית באירן. זאת, כחלק מתוכנית מדוקדקת שתכליתה ליצור התנגשות מכוונת בסופו של דבר, במקביל לכישלון המאמצים הדיפלומטיים. התוכנית גובשה תוך גישור על הפערים בין [[קונדוליזה רייס]], שרת החוץ, שרצתה בפתרון דיפלומטי וסגן הנשיא [[ריצ'רד צ'ייני]], לפיו אין אלטרנטיבה לעימות.

אנשי המודיעין תיארו את התגלגלות האירועים האפשרית כך: ההתערבות האירנית בעירק תהיה במרכז תחילת העימות. היא תגרום להתנגשויות באזור הגבול, כשהמטרה העיקרית תהיה בסיס "פאג'ר" של משמרות המהפכה בדרום אירן, שם מיוצרים פגזים חודרי שריון שמכוונים נגד הכוחות האמריקאים בעירק.

פעולה אמריקאית כזו תגרור ככל הנראה תגובה אירנית חריפה, דוגמת ניתוק קווי אספקת הנפט מן המפרץ הפרסי. בעקבות כך תהיה לארצות הברית עילה להפציץ את מתקני הגרעין של אירן, ואולי אפילו לתקוף אותה בכוחות קרקע. סגן הנשיא צ'ייני, על פי דיווחים אלה, רוצה בהפצצה בעזרת פצצות גרעיניות חודרות בונקרים של מתקני הגרעין האירניים.

צ'ייני מרצה את קונדי

על פי המקור, בוש החליט שאינו רוצה לסיים את הקדנציה בלי לטרפד את יכולתה של אירן לפתח נשק גרעיני. בסוד העניינים נמצא החוג הפנימי שלו בלבד, שחבריו סבורים שהאופציה הדיפלומטית כשלה. הטלגרף מציין שההתפתחויות האחרונות בעירק תואמות את התוכנית האמורה: ארה"ב בונה בסיס צבאי סמוך לגבול האירני. בשבוע שעבר התבטא הגנרל [[פטראוס]], מפקד הכוחות האמריקאים בעירק בחריפות נגד אירן והמעורבות שלה באימון מיליציות שיעיות בעירק.

המקור התייחס בהרחבה לעמדות השונות בתוך הממשל האמריקאי. צ'ייני יצטרך לרצות את קונדוליזה רייס, שאמנם תמכה בדיפלומטיה, אבל "היא אינה יונה צחורה. אם הממשל יחליט על מלחמה, היא תהיה בפנים", גילה בכיר לעיתון. רייס גורסת שאם חייבת להיות מלחמה, היא צריכה לבוא בעקבות חודשים של הסלמה. בוש הבטיח לכאורה לרייס שהוא לא ייצא לתקוף את אירן בלי התייעצויות משמעותיות עם מנהיגים משתי המפלגות בקונגרס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully