לומדים בדרך הקשה

לסטודנטים מעזה המתקבלים ללימודי תואר שני ודוקטורט בחו"ל, יש קושי נוסף פרט לאקדמי ולכלכלי: הם צריכים להצליח לצאת מעזה

יוני מנדל

ימאן קשטה עובד מזה ארבע שנים בחדר המיון של בית החולים האירופי בעזה. מאז סיים את לימודי הסיעוד באוניברסיטה האיסלמית בעזה הוא משמש כאח מוסמך בחדר מיון. בשנה האחרונה הוא החליט שהוא מסוגל ליותר. תכנית לתואר שני במקצוע לא קיימת בעזה, וימאן החליט לנסות את מזלו באוניברסיטת "טוליין" שבלואיזיאנה, ארצות הברית.

"יש שם תכנית ייחודית לתואר שני בבריאות הציבור מהיבטים בינלאומיים", אמר קשטה בראיון לוואלה! חדשות, "והיא נחשבת לפקולטה מצוינת ומובילה בתחום בעולם". לדבריו, "העיסוק בבריאות הציבור הוא מקצוע מוכר, אבל התחום של היבטים בינלאומיים הוא תחום מחקר חדש. עוסקים במגפות, בהתפשטות מחלות, בשפעת העופות, באיידס ובדרכים להתמודד איתם".

קשטה התרגש לשמוע שהתקבל לאוניברסיטה ואף קיבל מקרן "פורד" האמריקאית מלגת לימודים מלאה לתואר שני, כולל מגורים. הוא גם הורשה לפני מספר חודשים להיכנס לישראל ולהוציא ויזת סטודנט לארצות הברית.

אבל אז השתנתה המציאות ברצועת עזה, חמאס השתלט על מוקדי הכוח, ויציאת סטודנטים לחו"ל הפכה קשה מתמיד. קשטה ניסה לצאת דרך פניות למוקד ההומניטרי של צה"ל, לארגון "גישה" הישראלי ולמתאם הפעולות בשטחים. אבל עד עכשיו הוא עדיין תקוע בעזה. בתוך שבוע יפוג הדד-ליין להגעתו לארצות הברית. לואיזיאנה, כך נראה על פי תגובת הרשויות הישראליות, לא מחכה לו.

עוד בוואלה!

שתלים קצרים - פתרון להשתלת עצם

מרפאת ד"ר עמית שחם רפואה אסתטית
לכתבה המלאה

"פגיעה בחברה האזרחית"

עו"ד נועם פלג מארגון "גישה", המרכז לשמירה על הזכות לנוע, סיפר לוואלה! על המקרה של קשטה וגם על ההשלכות של אי יציאת סטודנטים פלסטינים לחו"ל. לדבריו, "הגשנו בקשה בעניינו למשרדו של מתאם הפעולות בשטחים, ולאחר מכן נאמר לנו שבגלל היעדר אפשרויות תיאום מעבר ארז לא נפתח למעט מקרים של טיפול רפואי מציל חיים". פלג, שהצליח במהלך השנה האחרונה לסייע לעשרות פלסטינים לצאת ללימודים לחו"ל אחרי שסורבו על ידי הרשויות, החליט לעתור לבג"ץ על מנת לאפשר את יציאתו של קשטה לחו"ל.

"יש חשיבות חברתית אדירה ביציאה של אנשים ללימודים בחו"ל", אומר פלג, "כי זה משפיע על שכבת גיל שלמה שרצף ההשכלה שלה נקטע". לדבריו, "בקיץ הנוכחי כמעט אף סטודנט פלסטיני לא הצליח לצאת ללימודי תואר שני או דוקטורט בחו"ל. מדובר ביותר ממאה סטודנטים שתקועים בעזה, למרות שיש אוניברסיטה, באנגליה, בארצות הברית או באסיה שמוכנה לקלוט אותם".

לדברי פלג, "להישארות שלהם בעזה יש השלכות עמוקות הרבה יותר מהפגיעה האינדיבידואלית. "יש כאן השלכות של שנים קדימה על החברה האזרחית בעזה", הוא אומר, "יש כאן למעשה שיתוק של החברה מבחינת צמיחה של רופאים או מעמד אקדמאים מרמה גבוהה. זוהי פגיעה כפולה, באדם מצב אחד ובחברה הפלסטינית כולה מצד שני".

פלג מוסיף ש"לכל דיון שמתקיים על המצב ברצועת עזה, צריך לשוב ולהזכיר שישראל היא השולטת בגבולות של רצועת עזה. הסטודנטים שרוצים לצאת ללמוד לחו"ל, ושהשיגו מלגת לימודים, לא יכולים לטוס לחו"ל כי אין להם נמל תעופה, הם לא יכולים לשוט לחו"ל כי אין להם נמל עצמאי והם לא יכולים לצאת יבשתית, כי מעבר רפיח סגור ומעבר ארז מוגדר לכניסת מקרים הומניטרים בלבד".

צה"ל: אין לנו מול מי לתאם

שלמה דרור, דוברו של מתאם הפעולות בשטחים האלוף יוסוף משלב, אמר לוואלה! חדשות ש"הצבא עושה כל שביכולתו לסייע, אולם בגלל שמאז שחמאס השתלטו על רצועת עזה אין לנו גורם פלסטיני איתו אנו יכולים לעבוד בתיאום, קשה מאוד להוציא מקרים שהם לא הומניטרים". לדבריו, "הצלב האדום עוזר לנו מעט בכל מה שקשור למקרים רפואיים, אך בשאר המקרים ממש אין לנו מול מי לעבוד".

הוא טוען שבימים אלו כל היציאות מעזה הן דרך ישראל מה שגורם לקושי נוסף. "אנו עשינו מבצע להחזרתם של 6,300 פלסטינים ממצרים לעזה", אומר דרור, "על זה ארגון 'גישה' בטח לא יגיד כלום. הרי הם לא יודעים כמה קשה היה להכניס אותם במעברים, כשחמאס יורה כל הזמן".

דרור טוען ש"היינו שמחים מאוד אם היה מול מי לעבוד, אך בגלל שאין אנו קודם כל מתרכזים בהומניטרי". הוא סיפר לוואלה! שיש חיילים שיוצאים מהבית אחרי שנופלים עליהם קסאמים, מגיעים לבסיס בעזה שם נופלים עליהם קסאמים, ואחרי כל זה העבודה שלהם היא לסייע לפלסטינים.

"היו הרבה מדינות שהיו מעדיפות פשוט לומר תודה רבה, שיירו על עצמם אנחנו לא נסייע להם. אבל אנחנו ממשיכים ומסייעים עד כמה שניתן".

לגבי המקרה הספציפי של ימאן קשטה ביקש דרור להדגיש ש"אנו עושים כל שביכולתנו על מנת למצוא פתרון לבעיה". לדבריו, "אין הרי אפשרות לצאת דרך רפיח, ולכן אנו שוקלים לאפשר יציאה דרך ארז לישראל, ולאחר מכן דרך מעבר ניצנה למצרים. מדובר בהליך מורכב ואנו בודקים זאת מול המצרים, מול הרשות הפלסטינית ומול מערכת הביטחון. מה שחשוב להבין זה שאנו מחפשים פתרון ושאנו מנסים לאשר יציאת מקרים, דוגמת זה של קשטה, שהם לא בדיוק הומניטרים"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully