עובדים עניים ורווחי עתק

אפרים דוידי מנסה להסביר לבנקים, ובמיוחד לאלי יונס שמשתכר שכר מינימום חודשי לשעה אחת של עבודה, שזה ייגמר בבכי

אפרים דוידי

שני בנקים גדולים בישראל הכריזו בשבוע שעבר "על יעדי תשואה דו-ספרתיים שנתיים". זו לשון ההודעה שנמסרה בכלכלנית על ידי דוברי הבנק הנמרצים. ואיך ניתן לתרגם מילים אלה לעברית? ראשי הפועלים ודיסקונט רוצים תשואה על ההון של יותר מעשרה אחוזים מדי שנה. כך נכתב מפורשות במסגרת ה"תכנית האסטרטגית" של בנק הפועלים לחמש שנים הקרובות. השנה הבנק רוצה להשיג 16% תשואה על ההון. יעדי ראשי דיסקונט צנועים הרבה יותר: 12% עד 13% מדי שנה, במשך חמש השנים הקרובות. בנק המזרחי טפחות, קטן בהרבה משני הגדולים, כבר השיג השנה את יעדי דיסקונט. השנה הבנק רשם תשואה של כמעט 14% על ההון העצמי (זאת, לעומת 12% בשנה שעברה). יצוין שהרווח הנקי שרשם אשתקד הבנק "הקטן" הוא כמעט 650 מיליון ש"ח - גידול של 27% ברווחיו לעומת 2005! עליה של עשרות אחוזים ברווחים בעת אינפלציה אפסית.

רווחי העתק של מגזר המעסיקים הגדולים בישראל, בייחוד במגזר הפיננסי, עומדים בסתירה לנעשה בחברה, בייחוד בקרב מעמד העובדים. מעמדם של העובדים הולך ומתדרדר. על פי ממצאי המחקר שנערך באחרונה על ידי שני כלכלנים בהסתדרות (שפורסם בחלקו במוסף הכלכלי של "הארץ" בשבוע שעבר), שגיא ינקו ודליה עצמון, מספרם של העובדים בשכר נמוך גדל בהתמדה. אחוז השכירים ששכרם אינו עולה על שכר המינימום, מכלל השכירים במשק, עלה במהלך העשור האחרון מ- 23% ל- 29%. גם אחוז המועסקים (רובם מועסקות) במשרות חלקיות מכלל המועסקים עלה באותה תקופה ל- 30%. אחד מכל חמישה עובדים במשק מועסק במשרה חלקית, למרות שהוא מעוניין לעבוד במשרה מלאה. לפני עשור, אחד מכל עשרה עובדים הועסק במשרה חלקית חרף רצונו לעבוד במשרה מלאה.

כמו כן, בעשור האחרון, עלה מספר המשפחות העניות בקרב המשפחות העובדים פי 2.5 מ- 63 אלף ל- 154 אלף משפחות והן מהוות עתה כ- 40% מכלל המשפחות העניות בישראל. זאת, לעומת כ- 30% לפני עשור. יותר ממחצית השכירים (1,3 מיליון עובדים) לא משלמים מס הכנסה כי הם משתכרים עד 5,000 ש"ח לחודש. 1,8 מיליון שכירים משתכרים עד 6,500 ש"ח, שאינו מכסה אפילו את סך ההוצאה החודשית הממוצעת לתצרוכת של משקי בית בישראל בעשירון התחתון: 7,500 ש"ח. אגב סל ההוצאות הממוצע החודשי של משק בית (לאו דווקא בעשירונים העליונים) עומד כעת על כ- 11,000 ש"ח.

כלכלני ההסתדרות קובעים במחקרם כי "קיומו של מגזר עובדים-בשכר-נמוך בעל ממדים עצומים, כפי שמתהווה לנגד עינינו, בקרבנו, הוא מנוגד להיגיון הכלכלי הבריא ומקומם את הדעת המאמינה בצדק חברתי". במילים אחרות: זה לא נכון כלכלית וגם לא נכון חברתית. אבל לך תסביר את עובדות החיים של עובד המשתכר שכר מינימום (3,585 ש"ח לחודש) לאלי יונס, בכיר האוצר לשעבר וכעת מנכ"ל המזרחי טפחות, ששכרו בשנה שעברה הסתכם ביותר מ- 10 מיליון ש"ח. כן, המנכ"ל יונס השתכר אשתקד שכר מינימום חודשי... אבל מדי שעה.

* ד"ר אפרים דוידי הוא המנהל האקדמי של המכללה החברתית-כלכלית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully