וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זימונים למתן עדות לעוזרי בוש

שי אילן

21.3.2007 / 17:31

הקונגרס מתגרה בנשיא ארה"ב, שמתנגד לעדות עוזריו בשבועה בתואנה שהדמוקרטים מנסים להרוויח פוליטית מפרשה תמימה

המערכת הפוליטית האמריקאית רוגשת בעקבות פרשת התובעים המפוטרים ממשרד המשפטים. חברי קונגרס מן המפלגה הדמוקרטית מאשימים את שר המשפטים האמריקאי, אלברטו גונזלס בפיטוריהם של 8 תובעים פדרליים מטעמים פוליטיים, עם תחילת כהונתו של בוש בקדנציה הנוכחית. הפרשה היא לכאורה ההסתבכות הקשה ביותר של ממשל בוש, ברצף של שערוריות פוליטיות שכללו את חשיפת סוכנת ה – CIA ולרי פליים והרשעות של מקורבים לבוש כמו הלוביסט ג'ק אברמוף. לשם תזכורת, גם פרשת "ווטרגייט" התחילה בניסיון להדיח תובע פדרלי.

נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש מסרב כעת לבקשת הסנאט שעוזריו של בוש יעידו לפני ועדת החוקה בשבועה. בוש מסכים שצוות הבית הלבן, כולל יועצו הקרוב קארל רוב, יפגשו עם חברי הסנאט בפרטיות ולא ייאלצו להישבע. היום החליט הקונגרס לא להיענות לבקשתו והוציא זימונים לעוזרי בוש למתן העדות.

בוש טוען שהיוזמה לזמן את עוזריו להעיד בשבועה היא קנטרנית ובגדר ניסיון של המפלגה הדמוקרטית לזכות בהון פוליטי בגלל הפרשה. הוא הבטיח מאבק חוקתי, אם יזומנו עוזריו להעיד במה שהוא מכנה "משפטי ראווה". בוש אמר כי "הסנאט צריך רק לשמוע את האמת" בפרשה.

הנוסחה של בוש להסתרת האמת

כל הכותרות הראשיות בעיתונים הגדולים בארה"ב עוסקים בפרשת פיטורי התובעים. הניו יורק טיימס אומר היום במאמר מערכת כי "ההצעה של בוש היא נוסחה להסתיר את האמת ולהגן עליו ועל עוזריו". ואמנם הרוב הדמוקרטי דחה את ההצעה של בוש. פטריק ליהי, ראש ועדת החוקה של הסנאט אמר שהעדויות צריכות להיות בשבועה ולפרוטוקול, כי זו הנוסחה ללקיחת אחריות אמיתית".

בוש, הטוען שאין פסול בהתנהלותו ושזכותו לפטר תובעים פדרליים הכפופים לו, הבטיח להילחם בדמוקרטים בכלים חוקתיים. הדמוקרטים הבטיחו בתגובה שיתחילו כבר היום להוציא צווי הבאה לעוזריו של בוש, כדי להבטיח את עדותם.

בוש טוען גם שלא נהוג שאנשי צוות הבית הלבן יעידו לפני הקונגרס. טענה זו אינה נכונה ולראיה, רבים מעוזריו של קלינטון העידו לפני הקונגרס, כולל סגן ראש צוות הבית הלבן שהעיד בפרשת "ווייטווטר". אם אכן יוצאו צווי הבאה לעוזריו של בוש, יהיה זה שלב חדש וחמור בפיצול בין בית הנבחרים לממשל האמריקאי, אחרי המהפך לטובת הדמוקרטים בסוף השנה שעברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully