וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכן גופך - בקיץ

רוני לינדר-גנץ ואקונומיסט

13.3.2007 / 7:35

אזרחים ממדינות המערב מחפשים פתרונות רפואיים זולים במדינות המזרח הרחוק ובדרך גם יוצאים לחופשה

בשנים האחרונות החלה להתפתח תופעה שמכונה תיירות רפואית - חולים מערביים מבקשים למצוא פתרונות רפואיים זולים ומהירים בארצות המזרח הרחוק, ובמרבית המקרים משלבים חופשה במהלך הנסיעה. ג'וזף וודמן, מחבר הספר "חולים מעבר לגבולות" (Patients Beyond Borders), מדריך חדש לאלו המבקשים לעבור ניתוח בחו"ל, מעריך כי 150 אלף אמריקאים עשו זאת בשנה שעברה, וכי המספר יוכפל בשנה הקרובה.

התופעה לא נעלמת כמובן מעיניהם של היזמים במזרח הרחוק. אפשר למשל למצוא באינטרנט אתר תאילנדי (Thailandhealthparadise.com) המתורגם לכמה שפות, ביניהן עברית, ומציע טיפולי שיניים, שאיבות שומן ואפילו טיפולים קרדיולוגיים במחירים זולים ובתנאים מפנקים בבתי החולים בתאילנד.

האתר מבטיח רמה רפואית נאותה, מחירים נמוכים ורפואה ללא תורים. "תכננו את חופשתכם הבאה בתאילנד עם טיפול רפואי קל
כמו הלבנת שיניים בלייזר או בדיקה רפואית כללית", נכתב באתר, "על מנת להכיר קודם כל את השירותים הרפואיים בתאילנד. בקרו באחד מבתי החולים המובילים בתאילנד במהלך שהותכם. וכך תדעו איזה טיפול רפואי לבחור בטיולכם הבא".

קיצור תורים

עלויות הטיפול הרפואי באמריקה, המסתכמות ב-2 טריליון דולר בשנה, יוכפלו, לפי הערכות, בעשור הבא. הקושי בהתמודדות עם מהמחירים מרקיעי השחקים של הטיפולים הרפואיים בארצות המערב מחמיר כשדור ה"בייבי בום" התובעני מתחיל לסבול מהתחלואים היקרים של גיל הזקנה.

גם במדינות כמו בריטניה וקנדה שבהן קיים ביטוח רפואי ממלכתי, השקעות המדינה בביטוחי הבריאות אינן עומדות בקצב הביקוש הגדל, כך שלחולים מצפים תורים ארוכים ומייסרים בדרך לניתוח.

לעומת זאת, בכמה מדינות באסיה ובמזרח התיכון, ניתן לקבל טיפול רפואי מצויין במחירים נמוכים יחסית, מבלי להמתין בתור.

עבור בתי חולים במדינות האסיתיות מדובר בהזדמנות עסקית. מדובר בעיקר בתאילנד, סינגפור והודו, שבהן בתי חולים פרטיים מצוינים, שמטפלים בזרים ושעלות הטיפול בהם נמוכה בהרבה מבמערב.

ביקוש גדול מעודד צמיחה מהירה בקרב מפעילות בתי חולים גדולים כמו בומרונגארד ודוסיט בתאילנד, פארקוויי ופסיפיק הלת' קר בסינגפור ואפולו, מפעילת בתי החולים בהודו. השבוע הכריזה פסיפיק הלת' קר כי תבנה שבעה מרכזים רפואיים ברחבי אסיה. בומרונגארד, שטיפלה ב-430 אלף זרים בשנה שעברה, הרחיבה באחרונה את בית החולים בבנגקוק ומקימה בתי חולים נוספים בפיליפינים ובדובאי.

סינגפור יקרה יותר מתאילנד, אך עדיין זולה בהרבה מאמריקה. גו ג'ין היאן, מנהל בית החולים גלנאיגלס, אומר שמערכת הבריאות של סינגפור צריכה לנסות לבצע טיפולים מורכבים יותר ולהשאיר את הניתוחים הקוסמטיים והפשוטים למתחרות זולות יותר כמו חברות תאילנדיות. עם זאת, בדומה למפעילות בתי החולים התאילנדיות, היאן בטוח כי תיירות רפואית משגשגת תספק עבודה לכולן.

רק ההתחלה

וודמן סבור שהשגשוג הנוכחי הוא רק ההתחלה. עד כה, מרבית התיירים הרפואיים מממנים את הטיפולים מכספם, אך מפעילות בתי החולים האסיאתיות מחזרות אחר חברות הביטוח במערב כדי שיכללו אותן בפוליסות שלהן.

מנהל השיווק של בומרונגארד, רובן טורל, אמר שחברת ביטוח מדרום קרולינה הציעה לחברה טיפולים מוזלים עבור מבוטחים שהפוליסה שלהם אינה מכסה את הניתוח שהם צריכים.

כדי להסיר ספקות מלב המטופלים, בתי החולים במזרח מבקשים את ההסמכה של JCI - החטיבה הבינלאומית של הגוף שמסמיך את בתי החולים בארה"ב. לבומרונגארד ותשעה בתי חולים בסינגפור כבר קיבלו את ההסמכה הזאת.

ריימונד צ'ונג, מנהל בית החולים סמיטיביי בבנגקוק, מעריך כי בעוד כשנה או שנתיים המבטחות האמריקניות הגדולות והמעבידים יציעו באופן שגרתי, פרמיות נמוכות למבוטחים שיסכימו לעבור ניתוח מחוץ לארה"ב.

הרווח לחולים, לחברות הביטוח ולמעבידים, אך מפעילות בתי החולים מכינות עצמן לתגובת נגד מארגוני הרופאים והאיגודים המקצועיים במדינות המערב, שמן הסתם יפעלו נגד התופעה.

הישראלים מעדיפים טיפולים פארא-רפואיים

אולי זה האמון הרב ברפואה הישראלית, אולי המחירים הנוחים יחסית בשוק המקומי, ואולי הרתיעה מניתוחים במקום זר ומרוחק, אבל דבר אחד ברור - הישראלים עדיין לא נוהרים בהמוניהם לטיולי ניתוחים וטיפולים בחו"ל. ובכל זאת, ניתן למצוא גם ישראלים באתרים המציעים בין טיפולי הספא והמסאז'ים גם טיפולי שיניים מורכבים וניתוחים קוסמטיים במחירים נוחים יחסית.

לעומת ההיענות הנמוכה לה זוכים בשלב זה תחומי הרפואה המסורתיים, גילו הישראלים כבר מזמן את אתרי הספא, הכוללים גם טיפולים פארא-רפואיים, וכמעט בכל סוכנות נסיעות ניתן למצוא מחלקה המיועדת למטרה זו. היעדים הפופולריים ביותר בקרב הישראלים נמצאים במזרח אירופה ולפי הערכות, כ-20 אלף ישראלים בגילאים שונים יוצאים בכל שנה אל אתרי הספא, כדי להבריא, לנוח ולאכול נכון.

"תיירות הספא מחולקת לשני תחומים עיקריים: טיפולים פארא-רפואיים וטיפולי פינוק וכיף", מסבירה אתי שמחי, מנהלת פרסום ורכש תיירותי בדיזנהויז. "מדובר באנשים שמחפשים רוגע ושלווה, ולא אטרקציות וטיולים". הטיפולים שעליהם מדברת שמחי כוללים, בין השאר, טיפולי מים נגד ראומתיזם, כאבים, טיפולים במערכת העיכול, בדרכי הנשימה, דיאטות ועוד.

כך למשל, באתר הפופולרי ביותר בקרב הישראלים, קרלובי וארי, מתקיימים טיפולים הכוללים חבישות פראפין ובוץ, אלקטרו תרפיה, אמבטיות תרמו-מינרליות, ועוד. טיפולי הפינוק באתרי הספא כוללים סוגים שונים של מסאז'ים, טיפולים בבוץ, מעיינות חמים, סדנאות יוגה, אוכל בריאותי ודל שומן ושאר בילויי ניו-אייג'.

sheen-shitof

בדקו בתוך דקה

החשמל התייקר - אך ככה עדיין תוכלו לחסוך מאות שקלים בשנה

בשיתוף אלקטרה פאוור

לא רק לקשישים

רן פאריינתי, מנהל מחלקת הספא באופיר טורס, מסביר כי בעבר 90% מהיוצאים לטיולי מרפא וספא היו מבוגרים וחולים שחיפשו מזור לבעיותיהם הרפואיות, ורק 10% יצאו לטיולי "פינוק"; כיום השתנה היחס, וקרוב ל-40% מהיוצאים הם צעירים שמחפשים פינוק. לדברי שמחי, גם המחירים נמוכים מבעבר: "פעם היה פחות היצע והמחיר היה בהתאם, אך כיום, כשיש יותר טיסות ויותר היצע - גם המחיר ירד, ויותר אנשים מרשים לעצמם לצאת לחופשות כאלה. למעשה, ברוב המקרים חופשות מרפא בחו"ל אינן יקרות יותר מחופשה בישראל, בעיקר אם מחכים לרגע האחרון ומצליחים להשיג את המחירים הזולים ביותר".

פאריינתי מוסיף כי רבים מהישראלים היוצאים לטיולי הספא הם עולים ממזרח אירופה, שהביאו איתם מסורת זו מארצות מוצאם. לדבריו, בכל אתרי הספא נהנים המטופלים מליווי של רופא, "גם אם אתה בריא כמו שור". מכל מקום, הרוב המכריע של תיירי הספא הם בני יותר מ-40 - כלומר הטרנד עדיין לא ממש סחף את הצעירים.

הידעתם? (1)

150 אלף אמריקאים נסעו ב-2006 לקבלת טיפול רפואי מוזל במדינות המזרח הרחוק והמזרח התיכון; לפי הערכות המספר הזה יוכפל השנה

הידעתם? (2)

תיירות רפואית היא השם שקיבלו חופשות שנלוות לקבלת טיפול רפואי במדינות המזרח. בדרך כלל המטופלים ממשיכים את השהייה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully