וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האיחוד האירופי ילחם בהתחממות הגלובלית

11.3.2007 / 8:06

מנהיגי האיחוד הסכימו על יעדים שאפתניים להפחתה בפליטת גזי חממה ולמעבר לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשים

מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו שלשום על יעדים שאפתניים להפחתה בפליטת גזי חממה ולמעבר לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשים.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי החלטות האיחוד - לפיהן עד שנת 2020 חמישית מהאנרגיה תבוא ממקורות ידידותיים לסביבה - מעמידות אותו בחזית המלחמה נגד התחממות כדור הארץ. "אנו יכולים למנוע את האסון האנושי הזה", אמרה מרקל, שההחלטות נחשבות לניצחון דיפלומטי חשוב עבורה.

האיחוד הציב מטרות מוגדרות לשימוש בדלקים לא מתכלים כמו אנרגית שמש, רוח ואנרגיה הידרו-אלקטרית, אולם הותיר מרחב לגמישות מסוימת באשר לתרומתה של כל מדינה. בין השאר, הוחלט שעד 2020 עשירית מהאנרגיה המשמשת לתחבורה תבוא מביו- דלק - דלק המיוצר מחומרים אורגניים, כמו אתנול. "אנו יכולים לומר לשאר מדינות העולם שאירופה התחילה להוביל, ושעליהן להצטרף אלינו במלחמה נגד שינוי האקלים", אמר ז'וזה מנואל ברוזו, נשיא הנציבות האירופית.

ברוזו הדגיש כי אירופה עשויה להרוויח כלכלית מעצם היותה הראשונה שתשקיע בטכנולוגיות ירוקות - אולם תעשיינים ואנשי עסקים חוששים מהפסדים בשל עלויות ייצור גבוהות יותר הנובעות משימוש בדלק הירוק היקר. לדבריהם, מתחריהם באסיה ובאמריקה יוכלו לנצל זאת בשוק הגלובלי. גם חברות קומוניסטיות לשעבר באיחוד היו בין אלה שלא התלהבו מהשימוש בדלקים לא מתכלים מחשש להפסדים כלכליים. ואולם, הן נאלצו להסכים ליעדים תחת לחץ של מרקל.

ארגוני הסביבה מברכים

לעומת זאת, חברות האיחוד הוותיקות ממערב אירופה ברכו על ההחלטות. "אלה יעדים פורצי דרך, אמיצים ושאפתניים עבור האיחוד האירופי", אמר ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, "הם דורשים כמות עצומה של עבודה כדי לעמוד בהם אבל מעניקים לאירופה עמדת הנהגה ברורה במאבק החשוב" נגד שינוי האקלים. החלטות מנהיגי האיחוד, שהתקבלו במפגש פסגה בבריסל, יהוו את הבסיס לעמדתה של אירופה בשיחות הבינלאומיות בנושא עתיד פרוטוקול קיוטו, שתוקפו יפוג ב-2012.

נשיא צרפת ז'אק שיראק דרש שהאנרגיה הגרעינית, המספקת 70% מצריכת החשמל בצרפת, תמלא תפקיד בניסיון האירופי להפחתת פליטת גזי חממה, אולם אחדות ממדינות אירופה מתנגדות חד משמעית לשימוש באנרגיה גרעינית או מנסות, כגרמניה, להימנע משימוש בה. הדלקים הלא מתכלים מהווים כיום רק 7% ממרכיבי האנרגיה של האיחוד האירופי כיום.

אתמול ברכו ארגוני סביבה על ההחלטות, והצטרפו לתשבוחות האו"ם. "נוכח העלייה בשיעור הפליטה של גזי חממה, התחייבות להפחתה משמעותית בפליטתם בעשור הקרוב היא שאפתנית", אמר סגנית דובר האו"ם, מארי אוקבה. "אבל שאפנות ומנהיגות הם בדיוק מה שצריך כדי להגיב לשינוי האקלים - אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים מול המין האנושי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully