וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל השתמש בילדים פלסטינים כמגן אנושי

שרון נובק

8.3.2007 / 21:26

על פי עדויות שגבה "בצלם", אולצו שני ילדים, בני 11 ו-15 לשמש כמגן אנושי לחיילי צה"ל במהלך מבצע בשכם

דו"ח ארגון זכויות האדם "בצלם" חושף, כי במהלך מבצע "חורף חם" בשכם בסוף חודש פברואר השתמשו חיילי צה"ל בשני ילדים פלסטינים, בת 11 ובן 15, כמגינים אנושיים.

על פי עדויות שגבה "בצלם", ב-25 בפברואר האחרון הורו חיילי צה"ל לעמיד עומיירה, בן 15, להתלוות אליהם בסריקות שערכו בשלושה בתים בשכנות למקום מגוריו בשכם. על פי עדות הנער, במהלך הסריקות ירו החיילים לתוך חדר שנסרק.

שלושה ימים לאחר מכן, השתלט כוח צה"ל על בית משפחת דעדוש בשכם. החיילים חקרו את המשפחה על מקום הימצאותם של חמושים פלסטינים, ואילצו את ג'יהאן דעדוש בת ה-11 להוביל אותם לבית סמוך. החיילים אילצו את הילדה לפתוח את דלת הבית, ולהיכנס לתוכו לפניהם. בעדותה ל"בצלם" תיארה הילדה את תחושותיה. "רעדתי מפחד, חששתי שיהרגו אותי או ישלחו אותי לכלא. הדבר היחיד שרציתי הוא לישון... אני מפחדת שהחיילים יחזרו וייקחו אותי", אמרה.

הפעולות היו כרוכות בסכנת חיים

מהעדויות עולה כי החיילים חששו מהימצאותם של חמושים פלסטינים או מטעני נפץ בבתים בהם בוצעו הסריקות. לפיכך קבע דו"ח "בצלם" כי "המשימות אותן אולצו הילדים לבצע בהוראת החיילים היו כרוכות בבירור בסכנת חיים וסביר להניח כי החיילים היו מודעים לכך".

באוקטובר 2005 פסק בג"ץ כי השימוש בפלסטינים כמגנים אנושיים, הליך שכונה "נוהל שכן", נוגד את כללי המשפט הבינלאומי ולכן אינו חוקי. "אין לנצל את האוכלוסייה האזרחית לצרכיו הצבאיים של הצבא", פסק אז נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרן ברק. השימוש בילדים מהווה, אם כן, הפרה בוטה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי ושל פקודות צה"ל.

בעקבות העדויות, פנה בצלם לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה כי יורה על פתיחת חקירת מצ"ח בעניין. גורמים צבאיים הגיבו לממצאים באמרם כי הם "מצפים מארגון רציני כמו 'בצלם' לפנות לקבלת תגובה מצה"ל טרם הפרסום".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully