וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המבקר: לשכת אולמרט עיכבה מידע

6.3.2007 / 13:37

לינדנשטראוס מציג כעת לוועדת הביקורת את הדרך בה ערך תחקיר לדו"ח על מוכנות העורף למלחמה, בעקבות פשרה שהושגה בבג"צ

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס הגיע לישיבה של הוועדה לביקורת המדינה, אך לא הטיח האשמות במושאי הביקורת. במהלך הישיבה נתן המבקר דו"ח על פעולותיו מהתאריך בו החלה עבודת הביקורת, כשסיפר בין היתר על "פגישות דיסקרטיות עם אנשים רבים שסייעו לנו בביקורת". לדבריו, "נפגשנו רבות עם פיקוד העורף, מה שממחיש את הבדיקה היסודית".

לדברי המבקר, "הקושי שנתקלנו בו הוא בקבלת האינפורמציה מראש הממשלה - פנינו לראשונה ללשכת ראש הממשלה ב-22 באוגוסט 2006. רק אחרי חודשיים קיבלנו את החומר החלקי מלשכת ראש הממשלה. את החומר הנוסף קיבלנו רק בנובמבר". לינדנשטראוס הדגיש כי "נושא העורף הוא בטיפול הבלעדי של מבקר המדינה - ועדת וינוגרד לא עוסקת בנושא הזה".

הוא הוסיף כי שרי ממשלה אחרים שהתבקשו לתת עדות או הסבר, ביניהם שר הביטחון עמיר פרץ, השר לביטחון פנים אבי דיכטר ושר התחבורה והרמטכ"ל לשעבר שאול מופז עשו זאת.

לינדשטראוס הגיע לדיון אחרי דיון בבג"ץ, בו התקבלה פשרה לפיה הוא יציג לוועדת הביקורת רק את הדרכים בהן ערך את התחקיר לגבי מוכנות העורף למלחמת לבנון השניה, ולא יאמר דבר על מסקנות לגבי הגופים המעורבים בכך.

הודעתו קיבלה תוקף של החלטת בג"ץ זמנית, בעתירה נגד הצגת ממצאי הביניים בדו"ח שהוא עורך. העתירה, שהגישה הסניגוריה הצבאית, ביקשה למנוע את הצגת הממצאים משום שלמבוקרים בדו"ח לא ניתנה שהות להגיב לו.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ זבולון אורלב אמר, כי החלטת בג"ץ היא הישג חשוב לכנסת ולמעמדה משום שהשופטים החליטו לא להתערב בדיון בוועדה.

הפשרה התקבלה, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע אמש כי לא ייצג את המבקר - ועל כן ביקש לינדנשטראוס לדחות את הדיון בעתירה בבג"ץ, משום שלא נותר זמן בידו לשכור עורך דין שייצג אותו. בג"ץ ימשיך לדון בעתירה בעוד מספר ימים.

מזוז: לוועדה אין סמכות לדון בממצאי המבקר

כתב הארץ, יובל יועז:

עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, כפי שהודיעה עליה פרקליטות המדינה לבג"ץ בהודעה נפרדת, היא שאין לקיים את הדיון הקבוע להיום בוועדה לביקורת המדינה במתכונת שבה נקבע, אלא ניתן לקיים דיון אך ורק על פעולותיו של המבקר, להבדיל מדיון על הממצאים על המבוקרים.

לדברי היועץ, "החלטת הוועדה המבקשת מהמבקר למסור לה את עיקרי ממצאי הביניים שנמצאו, היא החלטה שניתנה ללא סמכות, מאחר שהסעיף שעליו הושתתה הבקשה עוסק בפעולות המבקר ולא בדו"חות או בממצאים על הגופים המבוקרים".

מזוז הוסיף כי "אין זה משנה אם מדובר בעיקרי ממצאים או בממצאים מלאים, או אם מדובר בעיקרי ממצאים מערכתיים או בעיקרי ממצאים אישיים". היועץ המשפטי לממשלה סבור כי "הוועדה מנועה מלדון בממצאי הביניים בשלב זה, והמבקר מנוע מלהיענות לבקשת הוועדה ולמסור לה את עיקרי
ממצאיו".

היועץ המשפטי מוסיף ש"אין מניעה משפטית לכינוס הוועדה, אם המבקר יקפיד על כך שדיווחו לוועדה יתמקד בפעולותיו שלו ולא בעיקרי ממצאיו על הגופים המבוקרים. זאת מאחר שפרסום הממצאים לפני שניתנה למבוקרים הזדמנות להגיב עליהם מהווה "פגיעה קשה בזכות הטיעון של המבוקרים וביכולתם להגן על עצמם מפני ממצאים העלולים לפגוע בהם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully