וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ניצולי שואה: האוצר מפלה אותנו

יובל אביבי

1.3.2007 / 15:28

קבוצת ניצולים שעלתה מפולין ב-1957 מתאחדת בכוונה לתבוע את המדינה, מכיוון שהחוק מונע מאלו שעלו אחרי 1953 כל סיוע

קבוצת ניצולי שואה מפולין, שעלו לארץ בשנת 1957, מתכוונת להגיש תביעה ייצוגית נגד האוצר, בטענה כי המדינה מנעה מניצולי שואה שעלו לארץ מפולין אחרי שנת 1953 את התשלומים המגיעים להם על פי חוק נכי רדיפות הנאצים. לטענתם, האוצר קיבל שילומים מגרמניה ומפולין לפי חישוב של כל הפליטים ניצולי השואה, כולל אלו שעלו בשנת 1957, אולם האוצר מסרב להעביר את הכסף לניצולים עצמם, אשר חלקם נמצאים, לטענתם, בחרפת רעב.

לטענת קבוצת הניצולים, האוצר משלם קצבה חודשית רק לניצולי שואה שעלו מפולין עד שנת 1953, בעוד שגבולותיה של פולין היו סגורים עד שנת 1957. אחת הניצולות אמרה בשיחה עם וואלה! חדשות כי "כל חטאי הוא שלא יכולתי לעלות לפני 1957". היא הוסיפה בכאב כי מתקבלת התחושה ש"מחכים עד שכולנו נמות", והוסיפה ש"אין לנו עוד הרבה זמן, שיתנו לנו את מה שמגיע לנו".

אחד מחברי הקבוצה הוסיף כי עד 1957 הצליחו בודדים לברוח מפולין, אולם העלייה הגדולה של ניצולים מפולין הייתה בשנה זו, עם פתיחת הגבולות על ידי השלטונות. לדבריו, האוכלוסייה התבגרה והזדקנה, ועתה לחלק מהניצולים אין יכולת לקיים את עצמם. הוא אמר כי קיבל את ההשראה להגשת התביעה מזכייתה של ניצולה עולת 1957 בתביעה פרטנית נגד האוצר, לפני כחצי שנה. הוא טען כי לניצולים אין יכולת כלכלית לממן תביעות פרטניות, ולכן הם מתאגדים ומבקשים מניצולים נוספים להצטרף אליהם.

ממשרד האוצר נמסר כי "בהסכם השילומים לניצולי השואה מעולם לא הועברו למדינת ישראל כספים לפיצוי אישי של ניצולי השואה. הפיצוי היה בסחורות וטובין שנועדו לקליטתם של פליטי השואה שהגיעו ארצה. על פי חוק נכי רדיפות הנאצים אחד הקריטריונים לקבלת פיצוי לפליטי השואה הוא תאריך העליה, לפיו זכאים לפיצוי רק אלו שעלו לישראל לפני ה- 01.10.53". עוד נמסר, כי כל מי שעלה אחרי תאריך זה זכותו היתה לתבוע ישירות את ממשלת גרמניה.

המבקשים להצטרף לקבוצת התובעים, או לסייע להם בכל דרך, מוזמנים ליצור קשר עם חנה, בטלפון 050-5414898.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully