וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם בעתיד יזריקו זיהום אוויר לקרקע?

8.2.2007 / 6:58

מחקר שנערך ב-MIT בחן לכידת פחמן דו חמצני מתחנות כוח ואיחסונו באקוויפרים מלוחים. ובסוף? יוצא ברזל

הזרקת פחמן דו חמצני מתחנות כוח לשכבות מים בסלע תת קרקעי עמוק עשוי להיות פתרון מתאים לטווח ארוך לפליטת גזי החממה. כך לפי המכון הטכנולוגי במסצ'וסטס (ה-MIT). בדיקה חדשה שנערכה על ידי מדענים במכון העלתה כי הזרקת הפחמן הדו חמצני לאקוויפרים עמוקים תכלא אותו בשכבות הסלע בבועות זעירות למאות שנים.

בהודעה לעיתונות מסר פרופסור רובן חואנס, המתמחה בהנדסה אזרחית וסביבתית, כי "הוכחנו שמדובר בתהליך בטוח יותר לצמצום פליטת גזי החממה, משום שכמות גדולה מהפליטה, ואולי אף כולה, תלכד בבועיות קטנות באקוויפרים מלוחים".

פליטת [[פחמן דו חמצני]], אחד מהגזים העיקריים שנמצאו אחראיים להתחממות כדור הארץ, נוצר בשריפת פחם וגז טבעי בתהליך ייצור החשמל. לכידת הפחמן הדו חמצני ואחסונו מתחת לפני האדמה כשהוא מבודד היא אחת מהדרכים להפחית להשפעת הגז על האטמוספירה של כדור הארץ. אחד הסיכונים הכרוכים בקבירת הגז מתחת לפני הקרקע הוא האפשרות כי הגז יחלחל מעלה ויברח מתוך שכבת הסלע חזרה ל[[אטמוספירה]] .

המדענים חקרו את בידוד הגז בשלושה סוגים של שכבות גיאולוגיות: שדות גז ונפט מרוקנים, פחם שאינו ניתן לכרייה ואקוויפרים מלוחים. המחקר החדש בדק את תוצאות ההטמנה של הגז באקוויפרים מלוחים. המחקר מצא כי ניתן לבצע לכידה של פליטת פחמן דו חמצני מתחנת כוח ולהזריק את הגז הדחוס באמצעות הכוח של המחולל בתחנה לתוך האדמה. על פי הדוח, במהלך הזמן התרכובת תתפרק וכמות קטנה של התרכובת תתרכב עם הסלע ותיצור ברזל או מגנזיום פחמני.

המאמר התפרסם לאחרונה בגיליון של "מחקר מקורות מים" לפי המכון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully