וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירדה המתיחות בגבול הצפון

8.2.2007 / 4:31

5 חיילים לבנונים נפצעו, אין נפגעים לצה"ל. דחפורים עסקו בחישוף השטח מצפון לאביבים. יוניפי"ל פעל לפשר בין הצדדים

המתיחות בגבול הצפון ירדה בשעות האחרונות, לאחר שכוחות צה"ל סיימו את עבודתם מעבר לגבול, ושבו ללא פגע. כוח יוניפי"ל מסר כי בין הפצועים הלבנונים ככל הנראה גם הרוגים. בגלי צה"ל דווח, כי בשל התקרית העלה מגן דוד אדום את הכוננות בגבול הצפון. שר הביטחון עמיר פרץ עדכן בנעשה את ראש הממשלה אהוד אולמרט, לאחר שקיבל דיווחים מהרמטכ"ל ומאלוף פיקוד צפון. בבוקר יתקיימו הערכות מצב לאור ההתרחשויות אמש.

עמוס הראל, כתב הארץ, מוסר:

לקראת חצות ירה צבא לבנון בנשק קל לעבר טנקים ישראליים שאיבטחו עבודות הנדסיות בשטח שמצפון לגדר הגבול, מול אביבים. בתגובה ירה צה"ל פגזים אל עמדה של צבא לבנון, ופגע בה. איש מהחיילים לא נפגע, ואולם לפי דיווחי יוניפי"ל יש חמישה נפגעים בצבא לבנון.

יוניפי"ל פעל בניסיון לפשר בין הצדדים. גם לאחר התקרית המשיך צה"ל בפעילות ההנדסית באזור.

התקרית החלה כאשר צה"ל הכניס בשעות הערב כוחות הנדסה מצפון לגדר הגבול עם לבנון, באזור שבו נמצאה זירת מטענים ביום שני, כדי לבדוק אם אין בשטח מטענים נוספים. הפעילות נעשית מול אביבים, מעבר לגדר הגבול, אך מדרום לקו הכחול - קו הגבול הבינלאומי שבו הכיר האו"ם. בין שני הקווים מפרידים כמה עשרות מטרים. לפני הפעולה, אתמול הבוקר, איים צבא לבנון כי אם צה"ל יחצה את הגבול, יפתח צבא לבנון באש על הכוח. מצה"ל נמסר בתגובה, כי אין בכוונתו לחצות את הגבול הבינלאומי, וכי הוא יגן על חייליו. צה"ל פירש את האיום כמתייחס לפעולה בשטח לבנון, ולא לפעולה בשטח הישראלי שמצפון לגדר. פעילות הדחפורים נעשתה תחת אבטחה כבדה, ואולם החשש לא היה מירי של צבא לבנון אלא מפגיעה של חיזבאללה בכוחות.

משעות הערב אתמול פעלו בשטח דחפורים, בליווי כוחות הנדסה וחי"ר, שהסירו תלוליות עפר וצמחייה, בניסיון לוודא שלא הונחו במקום מטענים נוספים. סמוך ל-23:00 ירה צבא לבנון צרור מעל לדחפורים הישראליים. ישראל העבירה אזהרה לצבא לבנון, ואולם זמן קצר אחר כך נורה צרור נוסף לעבר הדחפורים. אז ירה צה"ל שני פגזים על העמדה הלבנונית, המרוחקת כחצי קילומטר מהגבול. העמדה נפגעה.

ישראל עידכנה את יוניפי"ל מראש כי בכוונתה לבצע את הסריקות, והבהירה כי לא תחצה את הקו הכחול. ברשת "אל-מנאר" של חיזבאללה דווח כי לקרבת מקום הגיעו כוחות של יוניפי"ל ושל צבא לבנון.

התקרית אירעה סמוך למקום שבו נחשפו ביום שני ארבעה מטענים. גם כעת, בפיקוד הצפון לא יודעים לומר בוודאות מתי הונחו המטענים, וייתכן שמדובר במטענים ישנים שהתגלו בשל סחף שגרם הגשם.

הפעולה אתמול לא היתה הפעם הראשונה שבה צה"ל פועל מצפון לגדר. כשנקבע מחדש תוואי הגדר, עם נסיגת צה"ל מלבנון ב-2000, היו נקודות שבהן הוקמה הגדר מדרום לקו משיקולים טופוגרפיים, עד למרחק של 100 מטר מדרום לגדר. בסריקות שנערכו באזור התווך בחודשיים האחרונים אותרו עמדות חיזבאללה וציוד, שככל הנראה שימשו את חוטפי החיילים ביולי 2006.

פרץ: זכותנו למנוע בכוח את התחמשות חיזבאללה

שר הביטחון, עמיר פרץ, האשים אתמול את סוריה, על שהיא מאפשרת את התחמשותו מחדש של חיזבאללה. לדבריו, לישראל יש את הזכות להשתמש בכוח נגד הארגון על מנת למנוע זאת. בשיחה עם מנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב המבקרים בישראל אמר פרץ, כי סוריה מאפשרת העברת משלוחי נשק לחיזבאללה דרך הגבול שלה עם לבנון. "בשום פנים, אין אנו יכולים להתעלם מהעברת הנשק והתחמושת לחיזבאללה", אמר שר הביטחון. לדבריו, "בעוד ישראל נשארת מחוייבת להפסקת האש, יש לה הזכות להגן על אזרחיה. נעשה זאת גם בכוח וללא פשרות". בארגון חיזבאללה סירבו להגיב לדבריו של שר הביטחון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully