וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אירופה נלחמת במוסלמים?

יוני מנדל

6.2.2007 / 11:51

לאחרונה מתגבר המתח בין פעילות איסלמית באירופה לבין מדינות האיחוד. האם זה הוביל להסכם שיתוף פעולה סודי בין הממשלות?

אירופה געשה בשנים האחרונות מהתגברות מקרים של פעילות מוסלמים קיצונים ביבשת. הדוגמאות הבולטות הן אלו של רצח הבמאי [[תיאו ואן-גוך]] על ידי מוסלמי קיצוני בהולנד ב-2004, פרשת התגובה המוסלמית ל[[קריקטורות הנביא מוחמד]] בדנמרק ב-2005 והרשעתו של האימאם אבו-חמזה על הסתה לרצח באנגליה ב-2006.

אך האם אכן הובילו כל אלו ופרשיות אחרות לחתימה על אמנה סודית של מנהיגי אירופה נגד התפשטות האיסלאם במדינותיהם במפגש האיחוד האירופי האחרון בבריסל? רשת אלג'זירה חושפת פרטים חדשים על מסמך שאף מנהיג אירופי לא יודה שחתם עליו.

לפי הדיווח, התוכנית הסודית נוסחה והוסכמה על ידי שגרירי האיחוד האירופי בפגישה שנתקיימה בבירת [[בלגיה]]. עיקריה, "יציאה לקמפיין נגד אנשי הדת המוסלמים הפועלים באירופה ושכוחם מתחזק, ושהמסרים שלהם גובלים בשנאה". העלאת המודעות לנושא, על פי ההסכם, תיעשה בקרב מורים ואנשי משטרה באירופה, שיקבלו כלים להתמודדות עם ה"התחזקות המוסלמית".

המסמך, שחושף את העקרונות שנחתמו במפגש שהתקיים לפני כחודש, מציין גם כי מדינות הסכימו ביניהן להגדיל את הביקורת והצנזורה על אתרי אינטרנט בהם פורשים אנשי הדת הקיצוניים את משנתם.

על פי ההסכם, יש להילחם בהקצנה הדתית המוסלמית בארצות אירופה על ידי "פיקוח על האימאמים במסגדים והמסרים שלהם הקוראים לאלימות", כמו גם על "אופי הגיוס של אישים לפעילות במסגדים ואופן הפעילות שלהם במדינות האיחוד האירופי".

החלפת מידע במלחמה נגד האימאמים

לפי הדיווח, חלק מהמסמך הסודי שנחתם הגיע לידי כתב בסוכנות הידיעות רויטרס. הכתב ציין שבמסמך נחתם הסכם לשיתוף פעולה בין מדינות אירופה, תוך החלפת מידע חסוי בנוגע ל"דמויות האיסלאמיות המתחזקות... הסלמה במסרים שלהם והאימון האפשרי של טרוריסטים לפעולות בתוך או מחוץ לאיחוד האירופי".

במסמך קוראים שגרירי האיחוד לחזק את האיסלם המתון במדינותיהם "אל מול הקיצוניים המתעוררים באירופה". כמו כן הם קוראים להכשרת האימאמים בנוגע לגבולות השפה והדרשנות. לא ברור האם חשיפת המסמך תוביל להכחשה אירופאית על חתימתו, אולם באלג'זירה מפקפקים ביכולת של הסכם מעין זה להוביל להרגעת הרוחות באירופה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully