וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

במשרד הבריאות הירדני נלחמים במעשנים

יוני מנדל

3.2.2007 / 14:53

מחקר רפואי גילה שרוב הירדנים מתים כתוצאה מהרגלי בריאות שליליים, ובעיקר עישון והיעדר פעילות. במשרד הבריאות הירדני ינסו להצילם דרך חינוך

רוב מקרי המוות בירדן נגרמים כתוצאה ממחלות לב וסרטן הריאות, כך קובע מחקר רפואי בינלאומי. המחקר מגלה שמעל ל-60% ממקרי המוות במדינה נגרמים כתוצאה ממחלות אלו, שנגרמות בעיקר מהתנהגות בריאותית לקוייה ובעיקר מהיעדר פעילות ספורטיבית ומעישון סיגריות קיצוני.

רשת אלג'זירה מדווחת, כי הדוקטור בסאם אלחיג'אווי, מנהל הוועדה המפקחת במשרד הבריאות הירדני, אישר שרוב מקרי המוות במדינה נגרמים כתוצאה מהתנהגות לא-בריאותית של האזרחים. לדבריו, אחוז המתים ממחלות מדבקות שונות, זעיר לעומת אחוז המתים ממחלות "התנהגותיות".

אי לכך, אלחיג'אווי טוען שמשרד הבריאות ישקיע מאמצים בחינוך להתנהגות בריאותית על מנת למנוע הישנות מקרי מוות רבים כל כך שניתן למנוע. עיקר המאמצים ירוכזו לחינוך תזונתי, שיפור פעילות גופנית והפסקת עישון.

25% מגילאי 13-15 מעשנים

המחקר גילה ששליש ממקרי המוות כתוצאה מהתקפי לב במדינה, ארעו לאנשים שגילם צעיר מ-35. על פי המחקר נובע הדבר מהרגלי החיים המודרניים, בהם לא עוסקים הצעירים בספורט, מרבים בעישון ונתונים ללחצים רבים במציאת עבודה וברדיפה אחר הצלחות כלכליות.

על פי המחקר העישון הוא הסיבה הבולטת ביותר למחלות לב וסרטן בירדן. בקרב גברים ירדנים בוגרים אחוז המעשנים הוא גדול מאוד, ועמוד על כ-50%. למען ההשוואה בישראל מעשנים כ-24% מהגברים הבוגרים.

נתונים קשים ביותר עולים מאחוז הצעירים הירדנים המעשנים. על פי הסקר, בקרב בנים ירדנים בגילאי 13-15 התגלה אחוז עישון גבוה ביותר שעמד על 25%. לדברי אלחיג'אווי, התנהגות כל כך לא בריאה בקרב ילדים, תוביל להתנהגות דומה שלהם גם בעתיד, ובסופו של דבר תגביר את סיכוייהם למות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully