וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש הממשלה האהוד ביותר: פרס

4.2.2007 / 19:54

מבין ראשי הממשלה בשני העשורים האחרונים, פרס גרף את מירב אהדת הציבור. במקום השני: שמיר. ברק ואולמרט מאחור

שמעון פרס סוף סוף ניצח. הדרך אמנם הייתה רצופת מפלות וכישלונות, וגם הנשיאות עוד לא ממש קרובה, אבל בינתיים הוא יכול להינות מהישג לא פחות חשוב- סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה מראה שפרס הוא ראש הממשלה האהוד ביותר שהיה לישראל בעשורים האחרונים, עם ציון ממוצע של 6.4 בסולם של 10.

הגבוהים

המחקר בדק את אהדת הציבור לראשי הממשלה במהלך הכהונה שלהם. הסקר לגבי שמעון פרס, נערך לפני הבחירות לכנסת ה-14 במאי 1996. החוקרים מייחסים את מידת האהדה הגבוהה למבצע [[ענבי זעם]], שהחל חודש מוקדם יותר. להזכירכם, פרס אולי ניצח בדעת הקהל, אבל את הבחירות ההן לקח דווקא אחד אחר, בנימין נתניהו שמו.

ביבי שמאז הספיק להיעלם לכמה שנים ולחזור בגדול לפוליטיקה, זכה כראש ממשלה לשיעור אהדה גבוה יחסית של 5.6 - 6 נקודות. אהדת הציבור נדגמה בשנת 1999, זמן קצר לאחר שנשבר הקיפאון המדיני וצוות משא מתן בראשותו שקד על שיחות עם הפלסטינים ב[[אחוזת וואי]] בארה"ב.

דווקא אריאל שרון הצליח לשמור על אהדה יציבה. לפני ואחרי ההתנתקות נהנה ממוצע של 5.1-5.6 נקודות.

הנמוכים

המחקר מראה שככל שראש הממשלה יושב יותר זמן בכסא, כך האהדה כלפיו הולכת ופוחתת. יצחק שמיר שהחל את דרכו עם ציון של 5.5, סיים אותה בשפל עמוק ביותר, עם ציון של 4.3 בעקבות גל הפיגועים של 1992.

אהוד ברק, עוד מתקמבק, ניצב בזמנו במקום די נמוך בסולם האהדה. בתקופת כהונתו זכה לציון ממוצע של 4.6 נקודות בלבד, ציון לו אחראית, ככל הנראה, [[אינתיפאדת אל אקצה]].

ראש הממשלה הנוכחי, אהוד אולמרט, זכה בסקר לציון הנמוך ביותר. עם זאת, הנתונים הללו לא כוללים את השפעות המלחמה האחרונה. הציון – 4.5, נדגם עוד לפני המלחמה ולפני הבחירות, כשהיה רק ממלא מקום ראש הממשלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully