וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"לא הוחלט על מערכת הגנה מטילים"

2.2.2007 / 12:03

לשכת ראש הממשלה יצאה נגד החלטת פרץ כי רפא"ל תפתח המערכת: להחלטה אין תוקף. לשכת פרץ: החלטה מקצועית ולא פוליטית

בלשכת ראש הממשלה קיבלו בהפתעה את הודעת שר ביטחון עמיר פרץ אתמול, לפיה [[רפא"ל]] תפתח את מערכת ההגנה מפני טילים, והדגישו שלהחלטה זו אין תוקף, וכי החלטה סופית כלל לא התקבלה בעניין. מהלשכה נמסר כי ראש הממשלה אהוד אולמרט יקבל את ההחלטה הסופית, ולא שר הביטחון, רק לאחר דיון שיערוך בלשכתו, אשר יתקיים ביום ראשון.

גם הקבינט המדיני-ביטחוני הודיע כי לאור כמות הכסף שתושקע בפיתוח המערכת, יש לבצע את הליך קבלת ההחלטה באופן מסודר, ולא לבצע מחטף. הקבינט יערוך אף הוא דיון בסוגיה ויגבש את המלצותיו. השר רפי איתן, החבר בקבינט, אומר כי בשלב כה מוקדם של פיתוח המערכות, שכולן נמצאות בשלב הפיתוח ואף לא אחת מהן מבצעית, יש לפעול באופן רוחבי. לדבריו, מסוכן לבחור במערכת אחת ויש להמשיך ולבדוק כמה חלופות, כדי לא לפגוע בבטחון ישראל.

סגן שר הביטחון [[אפרים סנה]] אמר בראיון לקול ישראל כי במשרד ראש המשלה נוהגים בחוסר אחריו, בכך שהם הופכים נושא של ביטחון לאומי לעניין של התנצחות פוליטית. הוא ציין כי החלטה התקבלה אחרי מחקר מעמיק של טובי המומחים הביטחוניים והאקדמיים, והדגיש כי "את ההחלטה המקצועית, איזה סוג של מערכת היא הנבחרת, מחליטים במשרד הביטחון וזו אינה החלטה פוליטית".

בלשכת שר הביטחון הביעו תמיהה על הביקורת שנמתחה על השר פרץ בעקבות בחירתו ברפא"ל. לדברי גורמים בלשכה, בהודעות המשרד צויין שהחלטת השר תובא לאישור הממשלה. בלשכה מדגישים כי פיתוח המערכת יהיה מהיר ומציינים כי פרץ דרש שהחברה שתפתח את המערכת תתחייב להשלימה תוך שנתיים וחצי.

בתוך כך נודע כי [[התעשייה האווירית]] הציעה לממן מתקציבה את המחקר והפיתוח של מערכת ההגנה מפני טילים בתנאי שתוכל למכור אותה גם למדינות זרות, אולם הצעה זו נדחתה לפי שעה.

עוד נמסר מגורם בטחוני, כי לו ישראל הייתה עומדת על כך שהאמריקאים ימשיכו לפתח את מערכת הלייזר [[נאוטילוס]], הייתה כבר היום בשדרות מערכת נגד טילים. לדברי הגורם, רק לאחר המלחמה בצפון שינה צה"ל את תפיסת ההגנה והחליט לתמוך בפיתוח מערכת נגד טילים במקום להסתפק בניסיונות לפגוע במשגרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully