וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"מדינה פלסטינית משגשגת עם רצף טריטוריאלי"

26.1.2007 / 0:02

שמעון פרס הבהיר בוועידה הכלכלית בדאבוס כי הפתרון בסוגיית הגבולות עם הפלסטינים אינו רחוק. אבו מאזן: פיתרון מהיר לסכסוך - אפשרי

נציגים ישראלים ופלסטינים נפגשו אתמול בוועידה הכלכלית השנתית המתקיימת בדאבוס שבשווייץ.

שרת החוץ ציפי לבני אמרה, כי מדינה פלסטינית היא אינטרס ישראלי כשם שהיא אינטרס פלסטיני. עם זאת, לדבריה, "ישראל לא תוכל להרשות שארגוני טרור ישלטו במדינה הפלסטינית". בפנייה ישירה לאבו מאזן אמרה, כי היא ערה לקשיים העומדים בפניו אך ציינה, כי "אסור להתקשר עם הקיצונים". לבני הבהירה, כי ישראל תתעקש על פירוק הארגונים החמושים הפלסטינים.

בקול ישראל דווח, כי המשנה לראש הממשלה שמעון פרס אמר בכינוס, כי רוב הבעיות בין ישראל לפלסטינים הן בנות פתרון. פרס ציין, כי "בסוגיית הגבולות איננו רחוקים וגם בסוגיית ירושלים יש כמה הצעות לפתרון". פרס אמר, כי ישראל אינה מעוניינת בשטחים פלסטינים. "אנו מעוניינים שתקום מדינה פלסטינית, עצמאית ומשגשגת שתהנה מרצף טריטוריאלי", הדגיש פרס. הוא אמר, כי הפליטים הפלסטינים צריכים לשוב לפלסטין, בעוד שהיהודים יגיעו לישראל.

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה את ירי הקסאם לעבר ישראל ואמר, כי אפשר להשיג פתרון מהיר לסכסוך באמצעות מפת הדרכים. "ניסיון העבר הוכיח, כי פתרונות חלקיים מובילים לדרך ללא מוצא ולכן יש לצעוד לפתרון כולל של שתי מדינות לשני העמים על פי גבולות 67'", אמר אבו מאזן. "השלום הוא חוב והוא ממשמש ובא", אמר אבו מאזן שנאם בערבית והוסיף, כי הסכם שלום יחזק את ידי המתונים באזור ויעזור להילחם בקיצוניים בשאר העולם.

סגן שר הביטחון אפרים סנה אמר כי ניתן להגיע להסכם עם הפלסטינים בתוך שנתיים, וכי ישראל והרשות הפלסטינית יכולות לנהל את המו"מ באופן ישיר, ללא צורך במתווכים. בתדרוך לעיתונאים בוועידת דאבוס, אמר סנה: "דרושה חצי שנה לסכם את העקרונות ו-18 חודשים נוספים לסכם וליישב את הפרטים". לדבריו, "אין צורך במתווכים. אנו יכולים לעשות את זה באופן ישיר. זאת הדרך הטובה ביותר". עם זאת, לדבריו, "אנו זקוקים לתמיכה ולגיבוי בינלאומיים ואזוריים".

בסוכנות רויטרס דווח, כי לדבריו של סנה הצטרף חבר צוות המו"מ הפלסטיני, [[סאיב עריקאת]]. לדבריו, ישראל והפלסטינים רוצים מו"מ "ישיר ודו צדדי", ותיווך של צד שלישי דרוש רק בעניינים מקומיים. בהתייחסו למעורבותה של שרת החוץ של ארה"ב קונדוליזה רייס במאמצי התיווך, אמר עריקאת: "אנו זקוקים לעזרתה כדי להבטיח שכולם בג'ונגל הזה מוכנים לצאת לדרך. אף אחד לא יכול לנהל מו"מ במקום הפלסטינים והישראלים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully