וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מכתב ההתפטרות של חלוץ - הגרסה המלאה

17.1.2007 / 2:23

"טבעם של בני אדם שאינם ששים לשרת במערכת שלא מוערכת ומוגנת ע"י שולחיה...ישנה שחיקה בחוסן צה"ל בהיעדר תמיכה ציבורית"

אדוני,

לא מכבר מלאו 40 שנים לשירותי בצה"ל. בתקופה ארוכה זו נפלה לידי הזכות לשרת את הארץ הזו, ארצי מולדתי, במשימה הנעלה ביותר בעיני - הגנה על שלומה ובטחונה של מדינת ישראל.

לחמתי, עם אחי הלוחמים, בשורות צה"ל בכל הזירות. בכל פעם שנקראתי למשימה עשיתי זאת מתוך תחושת שליחות. פעלתי מתוך חשיבה עמוקה בהתאם לערכי המוסר, הנאמנות, נקיון הכפיים, האמינות והרעות.

בדרכי הארוכה בצה"ל זכיתי לפקד על אנשים מצויינים וראיתי את צה"ל מתקדם ומתפתח בזכות אותם אנשים, ליכולות ולהישגים אשר מציבים אותו כאחד הצבאות המובילים בעולם.

עבורי המילה "אחריות" היא בעלת משמעות גדולה: היא חזות הכל מא' ועד ת', מאמון ועד תחקיר. תפיסת האחריות שלי היא זו שהובילה אותי להשאר בתפקידי עד לעת הזו, ולהניח על שולחנך את המכתב הזה היום.

ביום בו זכיתי לאמון הממשלה ברשות מר אריאל שרון, עם קבלת תפקיד הרמטכ"ל באחד ביוני 2005, קיבלתי על עצמי אחריות גדולה. תמציתה של אחריות זו באה לידי ביטוי בלחימה בלבנון בקיץ 2006 וגם לאחריה. כשתמו הדי הקרב החלטתי למצות את אחריותי על פי מיטב המסורת והערכים מבית ומן השירות בצה"ל. לפיכך, הוריתי על תחקור הלחימה באופן שאין לו אח ורע בתולדות צה"ל: תחקור נוקב, עמוק ומפורט, שלא פסח גם עלי.

"אני חש בגאווה שמיציתי את אחריותי"

היום, לאחר השלמת מהלכי התחקור בצה"ל, ולאחר שנתווה מתווה ליישום לקחי התחקור במסגרת תכנית העבודה של צה"ל לשנת 2007 אני חש בגאווה שהשלמתי את אשר שמתי לי כיעד עם סיום הלחימה בלבנון ומיציתי את אחריותי. לאחר תהליכים עמוקים אלה אני סמוך ובטוח שצה"ל יהיה נכון לאתגרים שלפניו.

התחקירים האירו את עינינו לראות את אשר נדרש לעשות על מנת לתקן את הטעון תיקון, ולשמר ולטייב את התחומים בהם הצלחנו. אחד הדברים המרכזיים אותם למדנו מן התחקירים הוא כי המערכת הצה"לית מושפעת עמוקות מתהליכים ארוכי טווח. לתהליכים אלה ישנן השלכות על החברה הישראלית בכלל ועל היכולת הכוללת של הצבא בפרט.

על מדינת ישראל נגזר לצערינו להמשיך ולהלחם על קיומה. היכולת להבטיח את נצחוננו בלחימה מתמשכת זו קמה ונופלת על עוצמתינו. עוצמה זו, ביסודה, בנויה על ערכים, על חינוך איכותי, על כלכלה איתנה ומעל הכל על צה"ל חזק.

עוצמתו של צה"ל בנויה בראש ובראשונה על איכות אנשיו ולאחר מכן על המשאבים המוקצים לו למילוי משימותיו. עלינו לזכור, כי הישגי צה"ל בלחימה בלבנון כמו גם בזירות אחרות, הושגו על ידי חבורה גדולה של לוחמים ומפקדים בשירות סדיר ובמילואים, המוכנים להקרא אל הדגל בכל עת. חוסנו של צה"ל נובע מן התמיכה הציבורית לה הוא זוכה. למרבה הצער, בתחום זה חלה שחיקה בשנים האחרונות.

אני סבור, אדוני ראש הממשלה, שעלינו לשמור מכל משמר על כבודו ומורשתו של צה"ל, ולהותירו מחוץ למאבקים הפוליטיים.

טבעם של בני אדם שאינם ששים לשרת במערכת שאינה מוערכת ואינה מוגנת על ידי שולחיה. עלינו להבטיח שלא נגיע למצב בו אנשים איכותיים יהססו מלקשור את גורלם ועתידם עם צה"ל. לא יועילו לנו אז, לא החינוך הטוב וגם לא הכלכלה החזקה, ויש סכנה שהאיומים על מדינת ישראל יהפכו מוחשיים יותר.

"סיימתי את משימתי לעת הזו"

צה"ל הוא צבא ערכי מאין כמוהו . את מורשתו מעטרים דפי גבורה מוכתמים בדמם של רבים וטובים מבניה ובנותיה של הארץ שנפלו לאורך הדרך. זכרם ילווה אותי תמיד.

אני מקווה שיעלה בידינו להשיב במהרה את החטופים, השבויים והנעדרים לארץ למענה נלחמו. בליבי יהיו שמורים לעד המפגשים עם המשפחות השכולות, שגם בזמנים קשים ומורכבים אלה עבורן, ממשיכות לתמוך בצה"ל ולעודד אותו ואת מפקדיו.

אני אסיר תודה לשרי הביטחון תחתם שירתתי, ומודה לחברי במטה הכללי של צה"ל שהיו לי שותפים מלאים למחשבה ולמעשה. תודה מיוחדת יש בי למפקדי וחיילי צה"ל בסדיר ובמילואים ולכל עובדי צה"ל השותפים למאמץ.

לך אדוני אני מבקש להודות על התמיכה והגיבוי ולאחל לך הצלחה בהתמודדות עם האתגרים המורכבים הניצבים בפני האומה ובפניך כראש ממשלה. כדי להוביל ולהנהיג, שומה עלינו למצות את אחריותינו. לפיכך, לאחר שסיימתי את משימתי לעת הזו הריני להודיעך כי בכוונתי לסיים את תפקידי כרמטכ"ל לאלתר.

אני מצדיע לצה"ל ולוחמיו. ועומד לרשותך תמיד,
בברכה, דני חלוץ, רב אלוף
ראש המטה הכללי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully