הפסקת עישון יעילה גם לחולי סרטן ריאות

מחקר חדש מפריך את הסברה שהפסקת עישון היא בגדר "מעט מדי, מאוחר מדי" עבור חולי סרטן ריאות. גמילה תשפר חיי החולים

רויטרס

רבים מהאנשים שאובחנו כחולים בסרטן ראיות סבורים שאין כבר טעם שיפסיקו לעשן, אך מחקר חדש מראה שיש תועלת בהפסקת עישון גם לאחר שחולים במחלה.

חוקרים שבדקו למעלה מ-200 חולים בסרטן ריאות מצאו שמצבם של החולים שהפסיקו לעשן השתפר ושהדיאגנוזה שלהם הפכה לפחות חמורה משל אלה שלא נפטרו מההרגל המזיק. אם לדייק, "מדד הביצועים" של החולים שנגמלו, שהוא המדד של חומרת מצבם והשפעתו על יכולתם לטפל בעצמם ולהיות עצמאיים, היה גבוה יותר בממוצע מהמדד שנרשם עבור חולים שהמשיכו לעשן.

ואולם, על פי נתוני המחקר, החולים שהפסיקו לעשן לא האריכו ימים באופן משמעותי יותר מהחולים שלא הפסיקו. אך לדברי החוקרים, הפער בין איכות החיים של החולים שנגמלו מסיגריות ובין אלה שלא, הינו ניכר.

ד"ר סבין בייסר, שעמד בראש צוות המחקר, אמר כי "למיטב ידיעתנו, זהו המחקר הראשון שמראה שיש התאמה בין הפסקת עישון לאחר איבחון המחלה ומצב החולה". השיפור במצב החולים ככל הנראה אינו מושפע מגיל, מין או מצב התקדמות המחלה בגופו של החולה.

החוקרים הסבירו שעישון מרע את מצב החולים בסרטן הריאות משום שהוא מונע זרימת חמצן לרקמות ובכך פוגע ביעילות טיפולי ההקרנה והכימותרפיה שניתנים לחולים. לדבריהם, "תוצאות המחקר מדגישות את חשיבותה של הגמילה מעישון עבור חולים בסרטן ריאות, ומהוות חיזוק נוסף עבור הרופאים להמליץ למטופליהם על הפסקת עישון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully