האמנים בבריטניה מציגים: חרם על ישראל

95 מאנשי הרוח והתרבות החשובים והמשפיעים ביותר בבריטניה חתמו על מכתב הקורא להחרים את ישראל

16/12/2006

הסופר והמבקר הנודע ג'ון ברג'ר קרא ליוצרים ואמנים בריטיים להטיל "חרם תרבותי" על ישראל. במכתב ששלח למערכת עיתון הגארדיאן הבריטי, עליו חתומים בין השאר המוזיקאי והמפיק המוזיקלי בריאן אינו, האחראי בין היתר לאלבומיהם של הלהקות U2, טוקינג הדס, והג'יימס, והבמאי קן לואץ', קרא לתמיכה בחרם למען "עמיתנו הישראלים והפלסטינים". באשר לדרך בה יקיים את החרם, מצהיר ברג'ר כי בכוונתו לדחות הצעה לפרסום כתביו על ידי מוציא לאור גדול בישראל.

על החרם אמר "זה עשוי להיות גורם שיביא לשינוי המדינות הישראלית. כמובן שההשפעה לא תהיה גורפת, אבל זו דרך לא לעמוד בצד ולעבור על הנושא בשקט. זוהי קריאה מאוד אישית... דרך לעודד את הישראלים האמיצים המתנגדים לממשלתם וקריאת עידוד לפלסטינים כדי שאיכשהו ישרדו". במכתבו הפריד ברג'ר בבירור בין הפרט לבין אירועים או ארגון הממונים על ידי הממשלה "אין זו שאלה של החרמת אמנים ישראלים".

במאי הסרטים קן לאוץ', התומך ביוזמת החרם אמר כי אין בכוונתו לקחת חלק בפסטיבלי סרטים ישראלים הממונים על ידי הממשלה.

על המכתב חתומים 95 אנשי רוח ואמנים מהממלכה הבריטית.

אנו סותמים את פיותיהם

בעקבות פרסום המכתב יצאו מספר אומנים בקריאה להתנגד לחרם מתוך חשש שישתיק את המתנגדים לממשלה.

ניקולס הינטר, במאי בתאטרון הלאומי הבריטי, התנגד לחרם "ישנו מספר עצום של ישראלים שבאופן נחוש מתנגדים לממשלתם, רבים מהם אמנים ואקדמאים, ואף אחד אינו מנוע מלבטא את עמדתו גם במסגרת ממשלתית. על כן פגיעה בחתך זה של האוכלוסייה לא ישיג את התוצאה הרצויה", אמר.

ריצ'רד אייר, במאי תאטרון אמר, כי "פעולה מסוג זה הייתה יכולה להיות אפקטיבית בתקופת האפרטהייד בדרום אפריקה. כל דבר שמחרים את ישראל אומר שאנחנו בסכנה לסתום את פיותיהם של המתנגדים".

המחזאי מארק רוונהייל קרא לשמור על דיאלוג פתוח עם אלו הם התוקפים את הממשלה. "חרם תרבותי מעמיד בסיכון את הדיאלוג והתמיכה" המלחין מייקל ברקלי אמר כי לפעמים רק דרך האומנות הקשר נשאר פתוח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully