וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

40% מהנזקקים החלו לקבל סיוע ב-2006

ענת שתיווי

5.12.2006 / 17:00

ארגון לתת ערך דו"ח עוני אלטרנטיבי, שבדק יותר מהנתונים הסטטיסטיים של הלמ"ס. הממצאים מציגים תמונה קשה

דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת מציג תמונה קשה על מצב והיקף העוני בישראל. מסקר שערך הארגון עולה כי יש החרפה במימדי העוני, וכי מחצית מהנזקקים אינם סבורים שיצאו ממעגל העוני. קרוב למחצית מהם מקבלים מחצית ויותר מסל המזון הדרוש לקיומם מעמותות הסיוע.

הדו"ח, שהתפרסם היום, התמקד השנה בניתוח רוחבי של תופעת העוני. בארגון ובעמותות הפועלות בשיתוף עמו גורסים כי המדד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אינו משקף את ממדי העוני, ולא נותן תמונה אמיתית של הנגזרות הרחבות יותר של העוני. כך, לפי סטטיסטיקות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), קו העוני נקבע בהכנסה של 1,886 שקלים ליחיד ולמשפחה על 4,778 שקלים. בארגון טוענים כי הכנסה היא פן אחד של העוני, וכדי לשקף עוני יש להרחיב את הפרמטרים הנמדדים, ולבדוק את מידת העצמאות או התלות של היחיד במוסדות הממשלתיים.

השנה הקיף הסקר שאלון מורחב, שכלל שאלות הנוגעות למזון, השכלה, דיור, בריאות ותעסוקה. בסקר נשאלו 496 נזקקים שאלות הקשורות לנושאים אלה. מהנתונים עולה כי 64% מהנזקקים מעדיפים לעבוד למחייתם ולא לקבל קצבה.

57% לא רוכשים תרופות בשל קושי כלכלי

למעלה ממחצית ילדי הנזקקים ויתרו על פעילויות בית ספריות בשל בעיה תקציבית, והתמודדו עם מחסור בציוד לבית הספר (ספרים, כלי כתיבה). רק 15% מילדי הנזקקים משתתפים בחוגים, ועוד פחות חברים בתנועות נוער ומקבלים שיעורים פרטיים. עוד עולה מהנתונים כי 42% מילדי הנזקקים מעל גיל 16 לא סיימו תיכון עם בגרות מלאה.

39% מהנזקקים מתקשים לעמוד בתשלום המשכנתא ושכר הדירה. יותר ממחציתם גרים בתנאים שאינם מתאימים לצרכיהם. שישית מהנזקקים סובלים ממחלות כרוניות, ו-57% מהנתמכים נמנעו מלרכוש תרופות מרשם, בעיקר בשל קושי כלכלי. 86% מהנזקקים זקוקים לטיפולי שיניים, ו-85% מהם אינם עומדים בתשלומים.

העוני משפיע גם על החלטות הקשורות לאיכות חיים שהן פחות יום יומיות: יותר מחמישים אחוזים ממקבלי הסיוע לוקחים בחשבון את מצבם הכלכלי לפני שהם מחליטים להרחיב את המשפחה. ליותר ממחצית הנזקקים נותק החשמל, המים או הגז ונחסם/ עוקל חשבון הבנק.

מצב העוני משפיע גם על ייאוש הנזקקים: מחצית מהנזקקים לא מאמינים שיצאו ממעגל העוני. מחצית מאלו שכן מאמינים שיצאו ממעגל העוני מעריכים שתידרש להם שנה לשם כך. רבע מהנזקקים מאמינים כי גם ילדיהם יחיו בעוני. 40% מהנזקקים הצטרפו בשנה האחרונה לקבלת הסיוע.

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, אמר היום כי הארגון, בשיתוף העמותות, גיבשו תוכנית לאומית שתוגש לממשלה. התוכנית תכלול טיפול בבעיית העוני באופן רוחבי, על ידי כל משרדי הממשלה. היא כוללת יעדים שניתן למדוד אותם, כך שגם האזרחים יוכלו לשפוט את המצב לאשורו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully