וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא מודאגים מ-iPhone

דידי חנוך

2.12.2006 / 19:37

סמנכ"ל חטיבת המולטימדיה של נוקיה מדבר על תוכניות החברה לעתיד ולא מודאג מהטלפון של אפל

במהלך כנס Nokia World שנערך לאחרונה, ישבתי לשיחה עם אילקה רייזינקן, סמנכ"ל בכיר בחטיבת המולטימדיה של נוקיה, והאיש שמפקח על פעולות החברה בתחום המולטימדיה, המשחקים והניווט.

ש: אתה היית ממונה על N-Gage, שלא הייתה הצלחה גדולה. נראה שלמכשירים בסדרת N יש יכולות למשחקים. באיזו מידה בכוונתכם לנצל את היכולת הזאת ובאיזו מידה אתם מתכוונים לדחוף את נושא המשחקים במכשירי N

ת: ניצלנו את הידע שרכשנו עם N-Gage ואנו מכניסים יכולות משחקים בכל המכשירים שלנו. אנחנו דנים בעניין הזה כבר שנה. שוחחנו עם מפתחים והכרזנו על שיתופי פעולה עם Gameloft ו-EA שמחויבות ליצור משחקים לפלטפורמה הזאת שאנחנו מכנים גיימינג של הדור הבא. בעיקרון אנו מכניסים את N-Gage בכל המכשירים שלנו כשכבת תוכנה ואז משתמשים ביתרונות של הטכנולוגיה הנוכחית כמו מעבד Omap 2420 שנמצא כבר במכשירים כמו N93 ויש בו האצת גרפיקה תלת מימדית. הוא מעניק חוויית משחקים משופרת. משחקים הם חלק חשוב מחוויית סדרת N שלנו ואנחנו מפיקים תועלת רבה ממה שלמדנו מ-N-Gage.

ש: מתי בכוונתם להשיק מוצרים הממותגים כמוצרי משחקים?

ת:אנחנו מתמקדים כיום בהעלאת הפלטפורמה לכל מכשירי סדרת N. אנחנו לא מאשרים ולא מכחישים שנוציא מכשירים הממוטבים למשחקים, אבל ברור שמיקוד שלנו הוא בהעלאת הפלטפורמה בכל המכשירים.

ש. במכשירי סדרת N, נראה שיש תתי מיתוג: N73 מהדורת מוזיקה, N80 מהדורת אינטרנט. האם תמשיכו כך בתחומים השונים. האם יהיה טלפון N במהדורת טלוויזיה?

ת: זה עניין של מחלקת השיווק. המיתוג הוא תמיד נוקיה סדרת N. מעבר לזה מדובר באריזה. כשאתה קונה את הקופסה הזאת, אתה קונה מוצר במהדורת אינטרנט. מה הופך אותו למהדורת אינטרנט? העובדה שיש בו תוכנות אינטרנטיות נוספות. אבל המותג הוא תמיד נוקיה סדרה N. לפעמים יכולה מהדורה זו או אחרת, אבל זה עניין זה אריזה ושיווק. מכיוון שהמכשיר הוא פלטפורמת מחשוב, ניתן לכוונן אותו בהתאם לצרכים מקומיים.

ש. חיבור אוזניות סטנדרטי הוא דבר שיש לו דרישה, במיוחד בטלפונים שהם נגני מולטימדיה.האם זה משהו שאנחנו צפויים לראות בטלפונים נוספים?

ת: בהחלט. זה סיפור שלא נגמר, הסטנדרטיזציה מתרחשת. אנחנו רוצים להתקדם לסטנדרטים מקובלים, אבל תמיד יש פשרות. תוכל לצפות לכל מיני חיבורים שונים במכשירים. אבל מבחינתנו, היינו שמחים לעבור ככל האפשר לסטנדרטים המקובלים בתעשייה. תמיכה ב-USB, תמיכה באוזניות סטנדרטיות, תמיכה בקישוריות Bluetooth סטנדרטית. ואולי לפעמים במכשירים קטנים במיוחד יהיו כל מיני חיבורים שונים. שיקולים טקטיים כאלה מנחים את ההחלטות האלה, וכמובן חידושים עתידיים. אבל אנחנו בהחלט מכוונים להתאים את סדרת N לסטנדרטים המקובלים בתעשייה.

עוד בוואלה!

לשלם זול על חבילת הסלולר! עכשיו גם אתם יכולים

לכתבה המלאה

ש: מה תוכניותיכם בתחום הטלוויזיה הדיגיטלית הניידת?

ת: ראשית, מבחינתנו, טלוויזיה דיגיטלית פירושה מספר דברים: טלוויזיה משודרת, טלוויזיה בסטרימינג, IPTV, VOD. בנוגע לשידור, אנחנו פועלים בכיוון DVB-H, מכיוון שאנחנו מאמינים ששם נמצא המומנטום. אנחנו מודעים לכך שיש סטנדרטים אחרים, אבל אנחנו הולכים עם המומנטום ואנחנו מאמינים שהוא נמצא לצד DVB-H. אבל במכשירים שלנו צריכה להיות חוויה הוליסטית שכוללת הורדה של סרטונים ו-VOD כך שאנחנו מתכוונים לכלול גם את האפשרויות האלה.

ש: הכרזתם על שיתוף פעולה עם SIPphone להכנסת VOIP במכשיר N80. מה בנוגע לסקייפ?

ת: זה סוד גלוי שאנשים רבים עורכים ניסויים בפלטפורמה שלנו. ערכת הפיתוח זמינה. וניתן לומר שכמעט כל חברות האינטרנט הורידו אותה ובונים אבטיפוסים. אנחנו נמצאים במגעים עם כל החברות האלה ותלוי בהן מה הן יוציאו כמוצר מסחרי ואיפה הם יעשו פיילוט. אבל הייתי אומר שכולם רוצים לגלות מה משמעותה של אינטרנט במכשירים ניידים. איך זה משפיע על חיי סוללה, מה חוויית המשתמש, מה המודל העסקי. ואנחנו שמחים מאד לראות שמשתמשים בפלטפורמות של נוקיה לניסויים שכאלה. גם ב-S60 וגם בפלטפורמת לינוקס שלנו.

ש: באיזו מידה אתם מחויבים ללינוקס?

ת: אנחנו מחויבים מאד. אנחנו מאמינים שבתחום מכשירי אינטרנט ניידים, לינוקס היא מערכת הפעלה הגיונית מאד להשתמש בה. אנחנו גם תומכים גדולים מאד בתנועת הקוד החופשי, ולינוקס היא כלי מושלם לכך. בתחום הזה, לינוקס היא חלק חשוב מהאסטרטגיה שלנו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully