וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ענאן: האו"ם איתר הברחות נשק ללבנון

2.12.2006 / 7:37

בדו"ח שהגיש מזכ"ל האו"ם כתב כי מאז הפסקת האש עם ישראל תועדו 13 מקרי הברחת נשק. תקף את ישראל על הטיסות בשמי לבנון

האו"ם תיעד 13 תקריות של הברחת נשק באופן בלתי חוקי לדרום לבנון מאז תחילת ספטמבר. כך עולה מדו"ח לבחינת יישומה של הפסקת האש בין ישראל ללבנון שהגיש אמש מזכ"ל האו"ם היוצא קופי ענאן למועצת הבטחון של האו"ם.

בדו"ח המתפרס על פני שמונה עמודים, עולה כי קיים מחסור משמעותי בציוד, אימון, ותיאום בין ארבע הזרועות האחראיות על בטחון גבולות לבנון. ענאן קרא למדינות העולם לסייע לביירות "ברור שקיים צורך לסיוע בילטרלי לממשלה, כדי להגדיל את יכולותיה לשמירה על הגבולות".

מאז תחילת חודש ספטמבר תעדו שליחי האו"ם ללבנון 13 תקריות של הברחת נשק באופן בלתי חוקי בדרום המדינה. מזכ"ל האו"ם ציין כי הוא ממשיך לקבל דיווחים על הברחות נשק אולם אינו ביכולתו לאשר דיווחים אלו. מוקדם יותר החודש אמר שליח האו"ם למזרח התיכון, טריה לארסן, כי יש לו הוכחות שבגבול לבנון-סוריה נעשו הברחות נשק, אך אינו יכול עדיין לחשוף את מקורותיו. סוריה מצידה דחתה את ההאשמות בטענה כי אינן נכונות.

שתיים מתוך תקריות הברחת הנשק דווחו על ידי נציגי האו"ם כבר בחודש שעבר, במקרה זה התגלו 17 טילי קטיושה וחומרי נפץ. בתקרית אחרת השמיד צבא לבנון שבעה טילים, שלושה משגרים וכמות גדולה של תחמושת. במקרה נוסף נתקל צוות של האו"ם בשני צוותים של לוחמי חיזבאללה הנושאים רובים, כוחות הצבא הלבנוני עצרו שלושה מהם.

טיסות חה"א - מהוות הפרת ההסכם

הדו"ח מתייחס גם לחלקה של ישראל בהסכם הפסקת האש עם לבנון.
מזכ"ל האו"ם ענאן שיבח את ישראל ולבנון על מחוייבותן ליישום החלטת המועצה 1701. לדבריו, הפסקת האש בלבנון נשמרת, אך המשך טיסות חיל האויר בשמי לבנון מהוות הפרת ההסכם ופוגעות בריבונות לבנון.

טענה נוספת שמעלה ענאן נגד ישראל היא שלפקחי יוניפי"ל עדיין לא סופק המידע הנדרש על פצצות המצרר שנורו בדרום לבנון. לפי הדו"ח, בשבועיים האחרונים אותרו 822 אתרים בהם הוטמנו פצצות מצרר בדרום לבנון. על פי הדו"ח מדובר בעלייה של 80% בהשוואה לממצאי הדו"ח הקודם.

ענאן שב ואמר כי החזרת החייילים החטופים בלי תנאים ושחרור אסירים לבנוניים המוחזקים בישראל נמצאת בעדיפות עליונה. "אני מתייחס לכך כמחוייבות מוסרית בסיסית, שאינה סובלת דיחוי", כתב ענאן.

בעניין חוות שבע אמר ענאן כי האו"ם רשם לפניו את תכניתה של לבנון להעבירן לידי האו"ם עד שיוסמן גבול הקבע ותיושב סוגיית ריבונותה של לבנון בחוות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully