וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

71% מהסטודנטים בישראל מעתיקים

1.12.2006 / 10:56

משני מחקרים שביצע עו"ד חשין עולה תמונה עגומה של העתקות בקרב הסטודנטים. לטענתו, האשם הוא במערכת פגומה מהיסוד

ממחקרו של עו"ד יואל חשין, עוזר הוראה באוניברסיטה העברית ובנו של שופט בית המשפט העליון מישאל חשין, עולה כי אחוז המעתיקים בארץ גבוה מאוד. המחקר בוצע בקרב 1,500 סטודנטים ממכללות ואוניברסיטאות ברחבי הארץ.

מחקרו של חשין בוצע במסגרת לימודי התואר השני במשפטים, והוא חולק לשני חלקים. במסגרת המחקר הראשון נבדקו נתונים אודות העתקות באוניברסיטאות באופן כללי, ובמסגרת המחקר השני נבדקו רק סטודנטים למשפטים, ונושא המחקר היה בחינת ההבדלים בין העתקות באוניברסיטאות לבין העתקות במכללות.

מתוצאות המחקר הראשון עלה כי הסטודנטים ה"מעתיקנים" ביותר הם אלו הלומדים חקלאות. בתחום זה הודו 92% מהסטודנטים, כי הם העתיקו, לפחות פעם אחת, במבחן או עבודה. אחריהם נמצאים הסטודנטים למנהל עסקים, עם 85% העתקה, הסטודנטים לעבודה סוציאלית עם 60%, הסטודנטים למשפטים עם 59% העתקה, והסטודנטים ליחסים בינלאומיים עם 56%. ממוצע ההעתקה הארצי עמד על 71%.

המחקר השני, שעסק כאמור בהבדלי העתקה בין סטודנטים למשפטים באוניברסיטאות לבין עמיתיהם במכללות, העלה נתונים מעניינים גם כן. תוצאות מחקר זה חשפו כי סטודנטים למשפטים במכללות מעתיקים יותר במבחנים (63% לעומת 56%), בעוד סטודנטים למשפטים באוניברסיטאות מעתיקים יותר בעבודות (67% לעומת 57%).

חשין: חלק מתרבות הקומבינה הישראלית

על פי ממצאי המחקר, ההעתקה רווחת בכל המגזרים, ללא קשר למין, לדת או לאזור הגיאוגרפי. עו"ד חשין טען, כי "הממצאים מלמדים שמרבית הסטודנטים לא רואים פסול בהונאות סטודנטיאליות הנתפסות כנורמטיביות".

בידיעות אחרונות דווח, כי חשין טוען שמדובר בתופעה בהיקפים מדאיגים "שמתחברת לאתוס הקומבינה הישראלית והישראבלוף, בלי להבין את חומרת המעשה". את האשם בכך מוצא חשין במערכת אשר לדבריו היא פגומה מהיסוד, ולה שותפים אנשי הסגל לא פחות מהסטודנטים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully